Other Words for Home

literatura dziecięca
Balzer & Bray
2019-05-28
2019-05-28

Kurczę historia jest ciekawa i na pewno bardzo ważna i tez podoba mi się, że lektor ma/ używa akcentu jakby mówiła to główna bohaterka. To nadaje taki fajny klimat.
Ale z drugiej strony jest to po prostu nudne. Jest to króciutka historia, ale jakoś nie ciągnęło mnie do niej w ogóle, kompletnie nie mogłam się wkręcić w historie dlatego przesłuchanie jej zajęło kontakt dużo czas.
Naprawdę dobrze mi się tego słuchało, poruszany temat rasizmu, adaptacji w nowym miejscu jest ważny i ten powinien być bardziej nagłaśniany, ale sama historia nie zostanie długo w mojej pamięci niestety

Pokochałam od pierwszego rozdziału, kto czytał (słuchał) ten wie, że to bardzo szybko, zważając na ich długość. Książka podzielona jest na części, które odzwierciedlają niejako kolejne etapy, wdrażania się w nowe życie. Do tego krótkie rozdziały oraz bardzo prosty język bardzo fajnie wpływają na dynamikę książki, przez nią się po prostu płynie.
W książce przedstawiona została historia Jude, która pochodzi z Syrii, kocha swój kraj, jednak w pewnym momencie, okoliczności zmuszają ją i jej matkę do opuszczenia kraju i udania się w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia i to właśnie w tym momencie zaczyna się historia niosąca przesłanie tej książki, otwierająca oczy.
Książka ta uczy, żeby nie generalizować i szufladkować ludzi, tylko ze względu na to skąd są, jaką religie wyznają albo jaki kolor skóry mają. Uczy szacunku do odmiennych kultur, zrozumienia dla emigrantów, otwiera oczy na krzywdę tych ludzi, którzy po ucieczce do "lepszego" miejsca, niejednokrotnie doświadczają kolejnych krzywd, nie bardzo rozumiejąc co zrobili źle, poza tym, że pochodzą z innego kraju. Zarazem pokazuje, żeby mieć odwagę sięgać po to co nasze, co się należy z racji bycia człowiekiem, a nie przynależności narodowej lub religijnej, nie bać się co ludzie powiedzą, tylko robić co uważamy za słuszne.
Polecam każdemu, gdyż jest to książka wartościowa i ważna, potrzebna, zwłaszcza w obecnym czasie. Do tego bardzo polecam audiobooka, gdyż lektorka z lekkim arabskim akcentem dodatkowo buduje atmosferę jakbyśmy tej historii słuchali bezpośrednio od głównej bohaterki.

W książce przedstawiona...

Judy jest muzułmanką pochodzącą z Syrii. Od najmłodszych lat oglądała amerykańskie filmy naśladując swoje ulubione aktorki- w kwestii stylu czy ruchach. Niektóre kwestie z filmów znała dosłownie na pamięć, dzięki temu też nauczyła się wstępnie języka angielskiego. Niestety pewnego feralnego dnia sytuacja w jej kraju diametralnie się pogarsza. Dziewczyna jest zmuszona wyjechać wraz z ciężarną matką do krewnych w Ameryce. W ten sposób poniekąd spełnia się marzenie Judy o American dream. Na początku stany ją przytłaczają. Życie tu wydaje się zbyt szybkie, zbyt głośne, a filmy jednak bardzo dużo przekonały.ale dziewczyna się nie poddaję dalej żyje w przeświadczeniu że tutaj może być osobą wolną. Kolejny raz życie rzuca jej kłody w postaci współuczniów, którzy postrzegają ją sposób negatywny tylko dlatego że pochodzi z bliskiego wschodu. Na szczęście nawet najtrudniejszym tunelu są przebłyski światła, naszej głównej bohaterki są to nowi przyjaciele nowa rodzina oraz zdobywanie nowych zainteresowań, w tym przypadku z postaci kółka teatralnego.
Miałam przyjemność słuchać tej książki w formie audiobooka. Jest to pierwsza książka w obcym języku, którą skończyłam i była super. Całość jest dosyć krótką opowieścią o tym jak marzenia spotykają się z rzeczywistością, o tym jak niektóre stereotypy potrafią uprzykrzyć życie i o tym że należy się trzymać swoich poglądów a nie podążać za tłumem. Całość była czytana bardzo powoli, w sposób wyraźny dzięki czemu rozumiałam większość. To było piękne przeżycie gdyż pierwszy raz mogłam wczuć się w perspektywę osoby, która na pierwszy rzut różni się ode mnie we wszystkim, a przeżyła to samo co ja czyli odrzucenie ze strony ludzi bo jest się osobą inną niż tłum. W moim odczuciu jest to genialna książka, która powinna ukazać się również w języku polskim.
Genialnym podsumowaniem tej książki jest cytat z niej (tłumaczone przez tłumacz Google, we wszystkim ułatwić zrozumienie) "Amerykanie uwielbiają etykiety. Pomagają im wiedzieć, czego się spodziewać. Czasami myślę, że etykiety powstrzymują ich od myślenia"

1970

W tym roku postanowiłam sobie poprzeczkę dość wysoko, rozpoczynając swoją przygodę z literaturą zagraniczną. Przybierałam się do tego od dawna, jednak miałam ogromne obawy, ponieważ mój poziom angielskiego od czasów licealnych tak mocno się obniżył, iż bałam się, że nie zrozumiem totalnie niczego. Niemniej skorzystałam z kilku rad, wybierając na początek lekturę kierowaną do młodszych czytelników, gdzie język jest dużo prostszy. Oczekiwałam historii napisanej w przystępny sposób, ale jednocześnie przekazującej istotne wartości, dlatego wybór padł na "Other Words for Home".

Dwunastoletnia Jude mieszka w Syrii, jednak opuszcza swoje miejsce zamieszkania, kiedy w jej kraju zaczyna robić się niebezpiecznie. Dziewczyna leci wraz z mamą do Ameryki, gdzie mieszka jej wujek z rodziną. Rozstanie z ukochanym bratem, ojcem, przyjaciółką i wszystkim, co zna od urodzenia, jest niezwykle trudne. Teraz musi niemal nauczyć się żyć na nowo...

"I have learned that sometimes
the simplest things are
the hardest things to say.
That sometimes there is no word
for what you feel,
no word in any language."

Narracja pierwszoosobowa sprawia, że możemy lepiej wczuć się w sytuację głównej bohaterki. Jej spostrzeżenia są proste, co wynika z wieku Jude, jednak w tej prostocie tkwi ogromna siła. Niekiedy mniej oznacza więcej - nie zawsze potrzeba nam górnolotnego słownictwa, często wystarczą zwyczajne zdania, aby chwycić za serce.

"Other Words for Home" to wspaniała historia, pozwalająca docenić nam, jakimi szczęściarzami jesteśmy, mogąc żyć w swoim kraju, w którym panuje względny spokój. Nie musimy rozstawać się z najbliższymi, nie mając pojęcia, czy jeszcze kiedykolwiek ich ujrzymy. Nie jesteśmy zmuszeni do opuszczenia naszego miejsca zamieszkania, nie wiedząc, czy niebawem nie zostanie doszczętnie zniszczony. To także opowieść o docenianiu małych radości, gonieniu za marzeniami, odwadze, a także walce o swoje szczęście, pomimo tego, co mówią inni.

"You will belong here.
You will belong wherever you want.
You will make anywhere beautiful."

Nie dajcie się zwieść, że książka kierowana jest do młodszych czytelników - każdy człowiek wyniesie z niej coś dla siebie, nawet jeśli ma kilkadziesiąt lat. Mam ogromną nadzieję, że jakieś polskie wydawnictwo zdecyduje się wydać to cudo. Z przyjemnością polecę tę lekturę swoim dzieciom, jak tylko podrosną, gdyż jest to jedna z najbardziej wartościowych historii.

IG: DOMIBOOK

„Other words for home” nie należy do książek wymagających. Nie jest to też książka, która czymś was zaskoczy, bo fabuła jest dość prosta. Nie mniej jednak to wspaniała, wzruszająca historia syryjskiej dziewczynki i jej mamy, które muszą odnaleźć się w nowej, amerykańskiej rzeczywistości. Ta prostota, przedstawienie problemów oczami dziecka, to wszystko sprawia, że „Other words for home” tak bardzo urzeka i porusza czytelnika.

O czym jest ta książka? O uprzedzeniach, o dziecięcych marzeniach i odnajdywaniu samego siebie.

Jeżeli stawiacie swoje pierwsze kroki, w czytaniu książek po angielsku to polecam od niej zacząć. Język jest tutaj bardzo prosty, a konstrukcja powieści sprawia, że czyta się ją błyskawicznie- więc się nie zniechęcicie, gwarantuję.

IG: DOMIBOOK

Wspaniała, słodko-gorzka historia dziewczynki z Syrii, która musi opuścić ojczyznę i członków rodziny, by móc bezpiecznie żyć.
Myślę, że dobrze oddaje uczucia mieszkańca tamtego regionu.
Audiobooka słuchało się świetnie, styl autorki jest bardzo przystępny, ale nie prostacki.
Powieść jest króciutka - audiobook trwał niespełna 4 godziny, więc wytrwali mogą go przesłuchać za jednym zamachem.
Bardzo zachęcam do zapoznania się z tą powieścią.

Myślę, że dobrze oddaje uczucia mieszkańca tamtego regionu.

Pięknie napisana książka, wyróżniająca się tematyką. Bardzo zachwycił mnie styl napisania książki. Zawiera w sobie bardzo dużo prawd o życiu i skłania do myślenia o wartościach ważnych w życiu człowieka.

Prosta i ciepła opowieść o szukaniu szczęścia, odnajdowaniu siebie i walką z dyskryminacją. Napisana prostym językiem, ale poruszająca ważne tematy.

Bardzo prosty język. Polecam na początek

Bardzo prosty język. Polecam na początek

Mądra i ciekawa historia.
Polecam audiobook dla uczący się. Poziom B1 na spokojnie.

Mądra i ciekawa historia.
Polecam audiobook dla uczący się. Poziom B1 na spokojnie.

• Po angielsku
  • Audiobooki