Bułgaria Roztrwoniony dar Boga

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Świat widziany oczami Polaków". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Skrzat
6 (10 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

„Starałem się w tej książce pokazać takie oblicze Bułgarii, którego nie mogą dostrzec turyści przybywający samolotem do Sofii, Warny czy Burgas. Oni ten kraj postrzegają w pocztówkowych kolorach i przez pryzmat cukierkowych pejzaży nadmorskich megakurortów. Rzeczywistość jest jednak inna. (...) Tu prawie wszystko jest prowizoryczne lub służy prowizorycznym celom. Wszyscy żyją prowizorycznie z prowizorycznych wynagrodzeń. Prowizorka zawsze tu dominowała (...)”.

„Bułgaria, roztrwoniony dar Boga” to pasjonujący i barwny opis składający się z elementów, które jak mozaika przedstawiają ciekawy obraz kraju. Autor z dziennikarską wnikliwością ukazuje państwo, w którym nie brak pięknych nadmorskich pejzaży, interesujących historycznie i kulturowo miejsc, ale nie szczędzi też słów krytyki pod adresem Bułgarów, którzy sprawili, że dziś w ich ojczyźnie panuje bieda i chaos.

źródło opisu: http://www.skrzat.com.pl/?p1=pozycja&id=69

ArtZ72 | 2016-11-22
Przeczytana: 2011 rok

Znakomita diagnoza sytuacji, w jakiej znajdowała się Bułgaria u progu przystąpienia do UE. Szalejąca przestępczość, złodziejskie prywatyzacje, mafijne struktury w aparacie władzy, korupcja, skrajna niegospodarność, pauperyzacja większości społeczeństwa. Wszystko to na tle imponującego bogactwa przyrody i kultury oraz dumnej historii tego najstarszego słowiańskiego narodu - narodu, który zachował swoją tożsamość po pięciu wiekach tureckiej dominacji. Dodam, że Autor to znawca Bułgarii, biegle mówiący językiem Wazowa i Karawełowa, związany z tym krajem od dziesięcioleci i mający tam przyjaciół. Krytyka bułgarskiej rzeczywistości w książce Pana Herolda to nie głos malkontenta, a kogoś zatroskanego o los kraju, który stał mu się bliski. Tym wartościowsza to książka.

JMU8634 | 2016-09-19
Przeczytana: 13 września 2016