Księga czynów Ardaszyra syna Papaka

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Kārnāmag-ī Ardaxshīr-ī Pāpakān
historia
Elevander

Księga czynów Ardaszyra syna Papaka to pierwszy polski przekład zabytku literatury średnioperskiej (tj. z Iranu epoki przedmuzułmańskiej) z oryginału na język polski. Opisuje okoliczności wstąpienia na tron pierwszego władcy z dynastii Sasanidów, okres jego panowania oraz rządy dwóch następców: Szapura i Ormuzda. "Księga..." powstała około roku 600 n. e. (to jest ponad 300 lat po opisywanych w jej tekście wydarzeniach) i liczy w przybliżeniu 5600 słów. Nie jest wiarygodnym źródłem historycznym, co jednak - w żadnym wypadku - nie czyni jej nieinteresującą, jako że zawiera ogromną ilość informacji na temat przedmuzułmańskiego Iranu.

źródło opisu: Fragment książki (s. 7)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie (MSN)

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!