Nocne wiedźmy na wojnie z lotnikami Hitlera

Tłumaczenie: Agnieszka Sowińska
Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Agnieszka Sowińska
Ag2S

„Nawigacja w ciemnościach za pomocą tylko podstawowych instrumentów wymagała niezwykłego opanowania […]. Główne zadanie polegało na przelatywaniu nad terytorium wroga ze zgaszonymi silnikami. Zrzucano bomby z szybujących jak duchy samolotów. Gdy Niemcy dowiedzieli się, kto nimi steruje, nazwali kobiety Nocnymi Wiedźmami”. 16 października 1941 roku do pociągu towarowego w Moskwie wsiadła grupa...

16 października 1941 roku do pociągu towarowego w Moskwie wsiadła grupa radzieckich rekrutów. Na jej czele stała major Marina Raskowa – pierwsza kobieta w ZSRR, która zyskała uprawnienia nawigatora lotniczego.

Oddział pod jej dowództwem różnił się jednak od innych wysłanych do walki z nazistami. Była to pierwsza na świecie jednostka bojowa złożona wyłącznie z kobiet.

Luba Winogradowa na podstawie rozmów i zachowanych wspomnień weteranek ze słynnego oddziału przedstawia życiorysy nieustraszonych żołnierek, które kochały, walczyły i ginęły za wolność, pokój i kobiecą niezależność.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/nocne-wiedzmy...(?)

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/nocne-wiedzmy...»

Oficjalna recenzja
kako książek: 105

Nie przegap powietrza!

Sztywne męskie umundurowanie, buty w rozmiarze czterdzieści, ciężkie płaszcze ciągnące się po ziemi a przy pasie puste kabury. I palący wstyd, bo radzieccy żołnierze przyglądający się prezentacji pierwszego, w pełni kobiecego pułku lotniczego sypią frywolnymi żartami nie ukrywając swojej dezaprobaty. Dziewczęta starają się trzymać fason, chociaż wiedzą już, że mężczyźni nadali ich grupie złowieszczą nazwę: „batalion śmierci”. Nikt nie wierzy w to, że cało wrócą z wojny. Czas pokaże jednak, że młode lotniczki zapracują sobie na własne, bardziej chwalebne i budzące respekt przezwisko.

Opowieść o „nocnych wiedźmach” powstaje przypadkiem, przy okazji zbierania materiałów do biografii Lidii Litwiak – lotniczki i radzieckiej bohaterki narodowej. W trakcie przeszukiwania niedostępnych dotychczas archiwów, autorka trafia na oryginalne pamiętniki spisane przez kobiety walczące na froncie u boku Litwiak. Ostatecznie zamiast biografii powstaje solidnie udokumentowana historia założenia i działalności trzech, w pełni kobiecych pułków radzieckiego lotnictwa (w tym okrytego legendą 588 Pułku Lotnictwa Nocnego Bombowego), wsławionych m.in. aktywnym udziałem w walkach o Stalingrad w 1942 roku.

Pułki powstają z bezpośredniej inicjatywy Mariny Raskowej – legendarnej nawigatorki uhonorowanej przez Stalina tytułem „Bohaterki Związku Radzieckiego”. Na jej wezwanie („kobiety do samolotów!”), podsycane przez prasową propagandę odpowiadają rzesze studentek, członkiń aeroklubów i nastoletnich komsomołek. Winogradowa szczegółowo analizuje kolejne etapy wojskowej inicjacji młodych kobiet. Nakreśla przy tym ciekawy proces weryfikacji naiwnych wyobrażeń swoich bohaterek, wśród których przeważa romantyczna wizja „bohaterskiej wojny”.

Kobieca perspektywa to wybiórcze skupienie na nieoczywistych szczegółach. W zapiskach lotniczek nie ma narzekania na dojmujący ziąb i głodowe racje żywności, palącym problemem jest za to brak zmiany bielizny (rozwiązaniem okazuje się wykorzystanie materiału z zestrzelonych, niemieckich spadochronów). Bohaterki nie żalą się też na oczywisty trud związany z obsługą i prowadzeniem samolotów („wiedźmy” latają głównie na lekkich dwupłatowcach U-2). Ponadto, szybko okazuje się, że w kwestii pilotażu dziewczęta są bardziej uważne od mężczyzn a doskonała intuicja pozwala im unikać niepotrzebnego ryzyka. Wśród pilotów popularnym staje się powiedzenie, że kobiety nie tylko „nie przegapią powietrza” (w żargonie lotniczym: „nie dadzą się podejść przeciwnikowi”), ale wręcz je „czują”.

Miłośnicy historii znajdą w książce szczegółowe opisy radziecko-niemieckich walk, przedstawiane najczęściej z kilku perspektyw. Autorka stara się uszczegółowić każde z wydarzeń, w których „nocne wiedźmy” brały bezpośredni udział. Nie boi się przy tym wyłuszczania potencjalnie niewygodnych faktów. Gdy trzeba, pisze o złych decyzjach radzieckiego dowództwa, nieporadności i oczywistych zaniedbaniach. W przypadku bohaterów, często decyduje się na ich „odbrązowienie”. Nacisk na autentyczność widać szczególnie w próbach wyjaśnienia historii, które pod wpływem radzieckiej propagandy często obrosły mitami. Mrówczy upór autorki w odtwarzaniu prawdziwego biegu wydarzeń prowadzi też niejednokrotnie do ciekawych odkryć. W jednym przypadku pisarskie śledztwo kończy się podważeniem mitu powszechnie uznanego bohatera, w innym służy uratowaniu czyjegoś dobrego imienia (tu chociażby historia zaginięcia Lidii Litwiak). W tym kontekście „Nocne wiedźmy” można odczytać jako gorzką opowieść o propagandzie, ironii losu i okrutnym traktowaniu wojennych bohaterów przez radziecką władzę.

Historia członkiń trzech sfeminizowanych pułków ma także głęboki wymiar humanistyczny. Ze współczesnego punktu widzenia jest to przede wszystkim opowieść o nieustannym poszukiwaniu własnej siły, niezależności i konieczności określenia własnego miejsca w świecie. A konieczność tego poszukiwania pozostaje niezmiennie wartością ponadczasową. Niezależnie od warunków i tego, gdzie akurat rzuci nas historia.

Katarzyna Pryga

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-09-01
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 01 września 2016

Jak doskonale wiecie człowiek radziecki to postać o wielkiej ilości talentów oraz ról, których pełnienie w świecie „imperialistów, kontrrewolucjonistów i burżujów” oraz w innych, antyradzieckich, krajach było absolutnie niedopuszczalne. No bo jak to - „kobiety na traktory???”
Bohaterki książki Luby Winogradowej poszły znacznie dalej od poczciwych traktorzystek.
Tutaj są... „kobiety w samolotach”. Myśliwskich, ale nie stronią też od bombowców nurkujących Pe-2, bardzo trudnych w pilotażu oraz U-2 (nie tych sławetnych amerykańskich, ale dość prymitywnych dwupłatach) będących na wyposażeniu pułków nocnego lotnictwa bombowego.
W 1941 roku po ataku wojsk niemieckich na ZSRR charyzmatyczna pilotka – Bohater ZSRR (a także agentka NKWD) Marina Raskowa wymusiła na dowódcach wojsk lotniczych utworzenie 3 pułków lotniczych, w których skład miały wchodzić lotnicy w spódnicach.
Jednak nawet w państwie o ”nowoczesnym podejściu” do roli kobiet piloci- mężczyźni niechętnie widzieli napływ...

Calineczka | 2017-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

"Nocne wiedźmy" to zbiór wielu relacji dotyczących działań i życia kobiet-pilotów, które całym sercem oddały się wykonaniu wydanych im rozkazów. Lila Litwiak, Katia Budanowa, Wala Krasnoszczekowa oraz wiele innych. Dowiadujemy się, jakie drogi musiały przejść te odważne kobiety, aby zasiąść za sterami bojowych maszyn latających. Jednak nie każdej z nich dane było pilotować samolot, niektóre zostały mechanikami czy nawigatorkami, które odgrywały równie ważną rolę. Trzeba tez wspomnieć, że podczas czytania poznamy też parę męskich sylwetek pilotów, dowódców, mechaników, którzy ramię w ramię z kobietami brali udział w działaniach.

W książce poznajemy "kobiece spojrzenie" na wojnę i aspekty, które się z nią wiążą. Ich rozterki, tęsknoty, miłości, przyjaźnie, trudy dnia codziennego, prace i loty w upale i mrozie, głodowe racje żywnościowe, czy braki w podstawowym wyposażeniu. Jednak mimo trudów, wszystkie starały się wzorowo wypełniać obowiązki, z ciągle towarzyszącym poczuciem...

Daniel Taberski | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Do sięgnięcia po "Nocne wiedźmy" skłoniła mnie piosenka zespołu Sabaton pod tym samym tytułem. Tytuł książki jest chyba troszkę mylący - autorka pisze bowiem nie tylko o "Nocnych wiedźmach" z 588 Pułku Nocnych Bombowców, ale ogólnie o kobietach w siłach powietrznych ZSRR w czasie II wojny światowej. Ich historia jest absolutnie fascynująca i przeczytanie jej polecam każdemu - nie tylko zainteresowanym historią tego konfliktu. Autorka zgromadziła bardzo obszerny materiał - w tym liczne pamiętniki, listy, ale i przeprowadziła własne wywiady z żyjącymi na początku XXI wieku weterankami wojny.
Całość podana jest w sposób przystępny i bardzo dobrze się czyta.
Dla mnie szczególne ciekawe okazały się fragmenty o życiu codziennym w ZSRR w czasie wojny. Historie o permanentnym głodzie, dwunastoletnich dzieciach pracujących na trzy zmiany w fabrykach samolotów, czy też losie żołnierzy radzieckich, którzy uciekli z niemieckiej niewoli mocno mną wstrząsnęły.
Zdecydowanie polecam, nie tylko...

Magda | 2017-04-14

Były młode. Marzyły o tym, by latać. Pragnęły być jak major Marina Raskowa – piękna bohaterka Związku Radzieckiego, która jako pierwsza kobieta w kraju została nawigatorką lotniczą. Od pierwszych dni wojny chciały jak najszybciej trafić na front, aby móc walczyć ze znienawidzonymi Niemcami. Nawet jeśli miałyby za to zapłacić życiem.

Historia lotniczek Mariny Raskowej nie jest powszechnie znany, więc jest to idealna okazja, aby pogłębić swoją wiedzę i poznać kulisy wojny z Niemcami. Ale przede wszystkim, aby zobaczyć, że żołnierzem może być także kobieta i wcale nie musi być przy tym okrutna.

Cała recenzja: http://www.nowyfolder.com/nocne-wiedzmy-recenzja/
Zapraszam! :)

Darciatko | 2018-06-09

Warta przeczytania. Teoretycznie o Radzieckich kobietach pilotkach, a "między wierszami" dowiecie się co Sovieci zrobili Rosjanom.

Artur | 2019-04-04
Na półkach: 2019, Przeczytane