Barça vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć

Nacidos para incordiarse. Un siglo de agravios entre el Madrid y el Barça
Real Madryt, FC Barcelona
sport
Sherry

Real Madryt założony przez Katalończyka. FC Barcelona zawieszona za wygwizdanie hymnu Hiszpanii. Zażarte boje o Alfredo Di Stéfano i Ladislao Kubalę z reżimem generała Franco w tle. Kontrowersyjny transfer Luísa Figo i świński łeb rzucony na Camp Nou. Palec José Mourinho w oku Tito Vilanovy… Piłkarska rywalizacja pomiędzy Madrytem a Katalonią trwa już ponad 110 lat. Alfredo Relaño postanowił...

Piłkarska rywalizacja pomiędzy Madrytem a Katalonią trwa już ponad 110 lat. Alfredo Relaño postanowił wreszcie dokładnie się jej przyjrzeć. I obalić mity krążące wokół El Clásico.

Jego książka to bezkompromisowa kronika potyczek, które dziś elektryzują cały świat. Opowieść wyjaśniająca fenomen wzajemnej niechęci, ale też niezwykłej symbiozy. Symbiozy, która pozwala obu klubom stawać się jeszcze potężniejszymi.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/ksiazki/barca-vs-real-wrogowie-...(?)

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/ksiazki/barca-vs-real-wrogowie-...»

pszemeksz | 2019-07-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2018 rok

Najbardziej elektryzująca kibiców futbolu na całym świecie rywalizacja została w tej książce rozebrana na czynniki pierwsze. Autor przedstawił zarówno jej tło sportowe, historyczne, jak i kulturalno - obyczajowe. Książka może wydawać się lekko stronnicza, ale to tylko złudzenie wynikające z większej liczby wzmianek na temat Barcelony. Jej przesłanie jest jednak jasne - oba te kluby chwytają się każdego możliwego sposobu, żeby być lepszym od swojego rywala. Aby zrozumieć istotę relacji między Barcą a Realem, którą świetnie oddaje tytuł tej książki, koniecznie należy sięgnąć po ten tytuł.

Rafał | 2019-02-12
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Relano to redaktor naczelny madryckiego ASa. Szanowany i od lat piszący w prasie i zgrabnie lawirujący w tamtejszej polityce wspierania lub atakowania konkretnych klubów przez dany element medialny. Znając jego twórczość z ASa (gdzie uprawia mocny przekaz pochodzący od właścicieli wydawnictwa) spodziewałem się czegoś znacznie gorszego, a więc lektura była dla mnie miłą niespodzianką.

Książka pełna jest historii i szczegółów, których nie znajdziemy nigdzie indziej, porusza też niektóre kontrowersyjne tematy. Pisanie o tej rywalizacji to wyjątkowo niewdzięczne zadanie, bo ciężko tutaj o obiektywizm, zwłaszcza, że obrosła tyloma mitami, że po latach ciężko ustalić, co jest prawdą, a co fałszem - autor jednak stara się mocno wyjaśnić powołując się na fakty, czy zasłyszane opinie/historie. Brakuje trochę więcej na temat historii najnowszej tej rywalizacji, ale może był to zabieg celowy autora.

Pozycja obowiązkowa dla fanów obu klubów, z pewnością powinni zainteresować się nią fani La...

Esepolitano | 2017-10-01
Przeczytana: 16 lipca 2017

Jako szanujący się fan Realu Madryt, tej książki nie mogło zabraknąć na mojej półce. Kupiłam ja przypadkiem szukając w empiku książki o Realu Madryt, której na ten czas nie było w salonie. Więc zabrałam to cudo. Jako, że ja jestem wielkim fanem Realu, a mój tata Barcelony czytaliśmy tę książkę razem. Opisane nam El Clasico i powstanie obu klubów było dla nas wspaniałą przygodą. Książka zawiera wiele pięknych cytatów w tym cytat, który tak naprawdę pokazuje całe piękno piłki nożnej a brzmi on mniej więcej tak
"Niektórzy ludzie uważają, że piłka nożna jest sprawą życia i śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Mogę zapewnić, że to coś o wiele ważniejszego''
Tak samo jest z El Clasico. Można być kibicem Atletico lub nawet w ogóle nie kibicować hiszpańskim drużyną, ale gdy wbija godzina Klasyku każdy z nas stanie po jednej stronie barykady. Książka opisuje wspaniałą historię rywalizacji klubów, o których słyszał chyba każdy. Rywalizacja Realu i Barcelony trwa już ponad 100 i...

Grzegorz Migal | 2017-07-13

MEGA STRONNICZA
Dopóki autor opisywał dawne dzieje, dopóty wierzyłem we wszystko.
Kiedy jednak zaczął opisywać czasy, które doskonale pamiętam i mecze które sam oglądałem, wtedy klapki spadły mi z oczu.
Autor jest mega stronniczy na korzyść Realu, 80% kontrowersyjnych sytuacji w książce jest pod korzyść Los Blancos.
Przytacza mecze w których Real był źle potraktowany a jednocześnie milczy opisując mecze kiedy Madryt dzięki sędziemu wygrywał.
Przykład słynny dwumecz Barca-Chelsea i 1-1 na Stamford Bridge.
W pierwszym meczu sędzia nie zagwizdał karnego dla Barcy mimo ewidentnego faulu na Henrym, zagwizdał też spalonego kiedy Eto wychodził na sam na sam, mimo tego, że cały świat widział, że spalonego nie było.
W rewanżu w Londynie na samym początku meczu obrońca Chelsea ewidentnie dotyka piłki ręką w swoim polu karnym, sędzia milczy jak grób.
Co o tym dwumeczu napisał pan Relano ? Tylko i wyłącznie, że sędzia nie podyktował 4 karnych dla Chelsea...
Słowem nie wspomniał, że przy...

Kamil | 2016-08-24
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Alfredo Relaño, redaktor naczelny madryckiego "Asa", pochylił się nad wspólną historią dwóch największych hiszpańskich klubów i zrobił to całkiem udanie. Choć książka ma charakter typowo kronikarski, a autor regularnie przytacza bardzo obszerne cytaty z innych źródeł, potrafi zainteresować swoją dokładnością w wyjaśnianiu kulisów powstania i rozwoju obu uczestników El Clasico. Skutecznie obala przy tym wiele mitów krążących wokół Barcelony i Realu, takich jak kulisy 11:1 dla Realu czy "butelkowego finału". Wiele zdarzeń z historii obu klubów odnosi również do hiszpańskiej sytuacji historycznej i politycznej, zgrabnie łącząc fakty dla Hiszpana oczywiste, a dla zagranicznych obserwatorów (np. Jimmy'ego Burnsa) na pierwszy rzut oka niedostrzegalne. Taki stan rzeczy utrzymuje się aż do opisu późnych lat 80., w których Relaño samodzielnie rozpoczął wędrówkę po kolejnych szczeblach kariery madryckiego dziennikarza. Wówczas coraz częściej zaczyna przedstawiać wydarzenia z punktu widzenia...

Szemhazaj | 2016-05-22

Przyznam się do bicia - nie jestem aż takim fanem tych dwóch ekip, aby czytać wnikliwie to co działo się w czasach Mojżesza. Niektóre rozdziały bezczelnie ominąłem, choć niewykluczone że do nich wrócę. Najbliżej mi, rzecz jasna, do lat 90. czy nawet 80. i w nich zatonąłem całkowicie. Świetnie przedstawiona perspektywa, bez zbędnego lukrowania, z pieprzem którego nie uświadczy się w większości literackich pozycji dotyczących Dumy Katalonii.

wombat80 | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Książka nie tylko o piłce. Dla kogoś kto fascynuje się Hiszpanią i chciałby poznać trochę od innej strony genezę konfliktu pomiędzy stolicą kraju, a walczącą o niepodległość Katalonią.

Autor opisuje niby neutralnie, stara się nie stawać zdecydowanie po żadnej ze stron, da się jednak odczuć że bliżej mu do Realu Madryt niż do Barcelony. Mnie to nie bolało, mimo że od lat zaprzedałem się Barcelonie. Barcelonie miastu, nie klubowi. Kibicuję od lat Los Blancos, taki swoisty paradoks :)

kubas27 | 2016-02-18

Według mnie książka ta to idealna opcja dla kogoś , kto chce poznać el clasico, początki istnienia obu klubów oraz wiele innych ciekawostek związanych z nimi.
Dla każdego futbolowego fana bardzo polecam tą pozycję. Dla osób nie interesujących się futbolem może być ona troszkę niezrozumiała ,ale też może się spodobać.

kroolu | 2016-01-07
Przeczytana: listopad 2015

Książkami o Realu Madryt i Barcelonie, które w ostatnim czasie ukazały się na rynku, można zapełnić całą półkę. Ale „Barca vs Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć” to pozycja wyjątkowa. Pozwala bowiem spojrzeć na ponad 110-letnią rywalizację z zupełnie innej strony. I to oczami osoby, która osobiście od ponad pół wieku jest związana z obydwoma hiszpańskimi gigantami futbolu. Zdaję sobie sprawę, że ta pozycja nie pochłonie wszystkich od razu, ale dla mnie to i tak jedna ze sportowych książek minionego roku.

Clevleen | 2015-12-09

Któż by nie słyszał o tych dwóch klubach? Znany Real Madryt i jeszcze bardziej znana FC Barcelona. Sławni piłkarze: Ronaldo i Messi. Odwieczna rywalizacja tych dwóch potęg. O tym właśnie możemy przeczytać w książce Alfredo Relano.

Okładka mi się bardzo podoba, sama książka jest porządnie wykonana. Grube kartki, duże litery, odpowiednie rozczłonowanie tekstu. Rozdziały nie są za długie, a nawet mogę powiedzieć, że są one, w moim odczuciu, za ktrótkie. Czasami miały one 3-4 strony. W srodku możemy znaleźć także kilka stron poświęconych właśnie tym klubom.

Język książki jest dosyć przystępny, aczkolwiek widać, że autor jest pasjonatą i czasami jak wdawał się w szczegóły to było dla mnie za dużo, ponieważ osobiście nie za bardzo interesuję się piłką nożną.

Jestem zadowolona, ponieważ w książce jest masa ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Nie dotyczyły one tylko piłki nożnej, tylko tych dwóch klubów piłkarskich, ale także historii Hiszpani i Katalonii. Opowieść o tej drugiej...