Najdłuższy dzień. O jeden most za daleko. Ostatnia bitwa

Wydawnictwo: Rebis
historia, II wojna światowa
historia

"Najdłuższy dzień": lądowanie w Normandii 6 czerwca 1944 roku było największą i najbardziej zło­żoną operacją desantową w dziejach, wymagającą katorżniczej pracy planistów, prze­nikli­wości meteorologów, geniuszu konstruktorów, nadzwyczajnej przebiegłości wy­wia­­du i kontr­­wy­wia­du, a w końcu poświęcenia i przedsiębiorczości żoł­nierzy. "O jeden most za daleko": historia operacji...

"O jeden most za daleko": historia operacji Market-Garden, jednej z najdrama­tycz­niej­szych operacji II woj­ny światowej, bitwy, która miała doprowadzić do zwycięstwa aliantów już w 1944 ro­ku, a przyniosła im tylko straty niemal dwukrotnie więcej ofiar niż lą­do­­wa­nie w Normandii. Autor żywym piórem korespon­denta wo­jen­nego i z pie­czo­ło­wi­­tością historyka relacjonuje przebieg największej połą­czo­nej ope­racji wojsk powie­trz­­­no­desantowych i pancernych tej wojny, pisze o nie­kom­pe­ten­cji i arogancji najwyż­szych dowódców, zawziętości i przed­siębiorczości żoł­nie­­rzy, poś­wię­ceniu i za­gubie­niu cywili, ożywia zdarzenia o wy­miarze heroicznym, ale i ko­micz­nym.

"Ostatnia bitwa": bitwa o Berlin... rozpoczęła się punkt czwarta rano w poniedziałek 16 kwietnia 1945 roku... W tej właśnie chwili niecałe trzydzieści osiem mil od stolicy Niemiec na nocnym niebie nad wezbraną Odrą rozbłysły czerwone rakiety, wywołując jak za ściągnięciem spustu za­pie­rającą dech nawałę ogniową i natarcie Rosjan... 14 kwietnia generał Eisenhower postanowił zatrzymać anglo-amerykańskie natarcie przez Niemcy... Kiedy oddziały amerykańskie otrzymały ten rozkaz, niektóre z nich dzieliło od Ber­­lina zaledwie czterdzieści pięć mil.

lam4 | 2015-06-23

Trylogia wielkiej wojny. Wielkie losy szarych ludzi-trybików maszyny wojennej. Każdy z tomów można otworzyć na dowolnej stronie i śledzić wielokrotnie z pasją to czego tamci nigdy nie zapomną.

ziajam | 2015-02-09
velvetpill | 2013-02-06