Zdradzona armia

Okładka książki Zdradzona armia Heinrich Gerlach
Okładka książki Zdradzona armia
Heinrich Gerlach Wydawnictwo: Bellona Seria: Biblioteka Bestsellerów Bellony historia
historia
Biblioteka Bestsellerów Bellony
Verratene Armee : der Stalingrad-Roman
Bellona
2004-01-01
2004-01-01
831109935-9
Jacek Frühling
Powieść niemiecka -- 20 w.

To bardzo ciekawa książka o "Stalingradzkim kotle" o tytułowej 6 Armii Friedricha Paulusa. Na próżno szukać w książce szczegółowych opisów walk czy operacji, jest za to codzienna walka z głodem, chłodem i brakiem snu. Zamiast walk z wrogiem, jest codzienna walka o kawałek chleba i kawałek podłogi w schronie. W tej walce przedstawione są charaktery ludzi ( o różnych stopniach i funkcjach w armii),ich emocje i przeżycia, ekstremalne zachowania w ekstremalnych warunkach. A przeżycia te są autentyczne, autor uczestniczył w bitwie stalingradzkiej ( 14 Dywizja Pancerna),był ranny i dostał się do niewoli. Niewolę przeżył ( w 1950 zwolniony z niewoli). Gdzieś wyczytałem, że autor poprzez hipnozę przywracał z pamięci te dramatyczne przeżycia. Dla mnie bardzo dobra książka. Szkoda, że nie moja. Gorąco polecam. A oto wybrane cytaty z książki.

"Nad ziemią wisi ostry zapach spalenizny i jeszcze czegoś...O, Breuer zna dobrze ten zapach, słodkawy i duszący. Unosił się on nad jesiennymi polami Polski, szedł za nimi przez Francję i Rosję, aż wreszcie zdusiły do śnieg i mróz. A teraz jest tu znowu, przy 25 stopniach zimna- zapach zniszczenia i zagłady"

" Breuer czuje, że ten "Stalingrad" jest już od dawna czymś więcej niż tylko pojęciem geograficznym, że wyrósł ponad przestrzeń i czas, że nikt mu się nie wymknie, choćby nawet skrył się w najodleglejszym zakątku ziemi. Każdy, kto został skażony oddechem tej potwornej hekatomby, jest już napiętnowany na całe życie"

• Historia: II WŚ
  • Niedostępne
  • Literatura wojenna
  • Powieści historyczne
  • Posiadam Książki
  • Wspomnienia/biografia
  • Kolejka

Dodaj cytat z książki Zdradzona armia