Platon a retoryka. Od krytyki do modelu

Cykl: Filologia Klasyczna (tom 20)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UAM
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8323207720
Elevander

Inspiracją do napisania książki o stosunku Platona do retoryki stało się w pierwszej kolejności tłumaczenie dialogu "Meneksenos", którego zasadniczą część stanowi ateński epitafios logos, dialog zaś go poprzedzający rzuca światło na poglądy Platona na retoryczne popisy. "Meneksenos" w moim przekładzie ze słowem wstępnym i komentarzem ukazał się nakładem Ossolineum w 1994 r. W trakcie sporządzania przekładu znacznie poszerzyłam własne zainteresowania stosunkiem Platona do retoryki, a z planowanego początkowo niewielkiego rozmiarami studium na ten temat powstała niniejsza książka uwzględniająca coraz bardziej wnikliwe rozważania ateńskiego filozofa nad fenomenem rozprzestrzeniania się w Atenach retoryki, ogarniającą swym zasięgiem zarówno sferę życia politycznego, społecznego, jak i kulturalnego.

źródło opisu: Fragment książki (s. 9)

Elevander | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

Relacje na linii filozofia-retoryka odgrywały niezwykle istotną rolę dla wytworzenia się starożytnego modelu kształcenia. Zajmując się tą kwestią nie sposób pominąć znaczenia Platona. Ten zaś miał do retoryki stosunek ambiwalentny, co częściowo było zapewne pokłosiem jego stosunku do sofistów. Autorka pracy, K. Tuszyńska, ukazuje w niej, jak na przestrzeni kolejnych dialogów (przyjęta została chronologia Quimby'ego) ateński filozof zmieniał swoje podejście do retoryki. Najciekawiej chyba wygląda myśl platońska w "Obronie Sokratesa" oraz "Meneksenosie", który dla mnie jest szczególnie interesujący jako jeden z przykładów ateńskiej mowy pogrzebowej. Dobra, erudycyjna monografia zagadnień na styku filozofii i retoryki.