Lśnienie

Okładka książki Lśnienie Stephen King
Okładka książki Lśnienie
Stephen King Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lśnienie (tom 1) Ekranizacje: Lśnienie (1990) horror
horror
Zofia Zinserling
Ekranizacje:
Lśnienie (1990)
king lśnienie audiobook słuchowisko

Była to moja pierwsza książka Kinga i miałem olbrzymie oczekiwania co do tej książki, a otrzymałem trochę nużącą historię z przydługimi opisami. Tylko w niektórych momentach potrafiła we mnie wzbudzić napięcie czy strach, a to było zdecydowanie za mało. Spory zawód.

Genialne, strasze i godne polecenia!

Genialne, strasze i godne polecenia!

Najlepszą częścią tej książki to jej koniec. Zakończenie to jedyne co mi sie podobało.

✨️ Ogromny kompleks hotelowy położony w górach, z bardzo ograniczonym a wręcz niemożliwym dostępem do świata w zimie i rodzina (pozornie szczęśliwa) - to nie mogło się skończyć dobrze. Ba! To nawet nie miało prawa dobrze się zacząć.

✨️ Oj dzieje się w tej powieści, dzieje. A to głównie dzięki świetnie opisanym bohaterom i miejscu akcji. Jack - mąż, ojciec, pisarz, były nauczyciel. Wendy - żona, matka i kochanka. Na pierwszy rzut oka wydaje się być szczęśliwą kobietą. Danny - ich syn, posiadający niesamowity dar. Hotel Panorama - nawet nie trzeba do niego wchodzić, by odczuć, że ma w sobie "coś" mrocznego. Przeszłość z teraźniejszością mieszają się ze sobą non stop ale spokojnie! Idzie za tym nadążyć. 🤭 Za akcją również. 😉

✨️ Horrorów nie czytam zbyt często, dlatego też jestem zdziwiona tym, że powieść jest... mało straszna. Znaczy się są momenty grozy ale tak, żebym się bała po ciemnym korytarzu chodzić to nie (swoją drogą przyznajcie, że ciekawe to moje "kryterium straszności" 🤣).

✨️ Po "Lśnienie" sięgnęłam przypadkowo i nie przypadkowo. Po pierwsze - od dawna było na mojej liście książek do przeczytania, po drugie - jak zobaczyłam książkę na półce - dłoń automatycznie po nią sięgnęła. Cieszę się, że do "Zielonej mili" (przeczytanej ok. 10 lat temu) doszła W KOŃCU kolejna powieść Autora. Pewnie nie ostatnia. 😉

Książka lepsza od filmu. Mimo wszystko zabrakło tego czegoś.

Książka lepsza od filmu. Mimo wszystko zabrakło tego czegoś.

Książkę przeczytałam już po obejrzeniu filmu, który uważałam że jest wybitny. Teraz dostrzegam jak wiele w nim zabrakło i jak wiele niepotrzebnych zmian tam wprowadzono.
W książce poznajemy myśli, motywy, przeszłość które są absolutnie niezbędne aby zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Dzięki książce mogę spojrzeć na tą historię wielowymiarowo. King zawsze potrafi sprawić, że przywiązujemy się do bohaterów, zaprzyjaźniamy się z nimi, współodczuwamy całą paletę emocji, boimy się o nich, staramy zrozumieć... i to jest właśnie niezwykłe w jego książkach. W tej historii ilość emocji aż kipiała a opisy wprawiały wręcz w klaustrofobiczny strach przed zamknięciem. Niektórych ludzi opisy Kinga mogą nudzić ale warto się zastanowić nad tym, że to właśnie dzięki tym opisom możemy tak dobrze wejść w ten świat... kiedy się to zrozumie to zaczyna się człowiek nimi rozkoszować.

Wszystko w porządku, ale książka jest mniej więcej o połowę za długa. Budowanie nastroju budowaniem nastroju, ale ciągnięcie tego samego przez kolejne dziesiątki stron ma wręcz efekt odwrotny i napięcie zaczyna zmieniać się w znudzenie. To główny mankament, bo językowo czy fabularnie jest wszystko ok i książkę czyta się przyjemnie.

To moja pierwsza książka Kinga. Słuchałam audiobooka, który swoją drogą jest GENIALNY. Coś pomiędzy własną lekturą a ekranizacją, czyli coś straszniejszego od czytania, bo dźwięki w audiobooku działają na wyobraźnię, a mniej strasznego od filmu, bo nie wszystko podane jest na tacy. 10/10. Teraz chciałabym przeczytać jedną z nowszych książek Kinga, żeby porównać styl.

Wydawało mi się, że nie wyniosę z tego audio tak dużo, bo przecież znam już film. A tu bum, okazuje się, że adaptacja wcale nie jest tak bliska oryginałowi, jak się tego spodziewałam! Zdecydowanie mocniej wchodzimy tu do głowy Jacka, a całość jest w moim odczuciu taką hybrydą horroru i thrilleru psychologicznego. Są także nowe wątki, a całość wydała mi się o wiele bardziej logiczna (o ile można mówić o logice w horrorze) i intrygująca!

Z tym Kingiem to u mnie bywa różnie - czasem zachwyca, innym razem trochę kręcę nosem. Niekiedy denerwują mnie jego przydługie wstępy, ale „Lśnienie” to absolutna perełka! A na słuchawkach to już jest po prostu magia! I choć myślałam, że nie będę się wcale bać, to jednak okazuje się, że Audioteka umie w jump scare’y, a we mnie ta forma podsyca więcej emocji, niż filmy. Dlatego cóż, przyznaję się, z dwa razy zdarzyło mi się podskoczyć i przestraszyć 🙈 Polecam słuchawki, a nie głośnik, bo wtedy te wrażenie są jeszcze mocniejsze! Za to odradzam lektury podczas prowadzenia - jest to zresztą wspomniane w opisie audiobooka.

To w ogóle ciekawa kwestia, bo uważam, że o ile kiepski lektor potrafi nam zepsuć całą zabawę, tak dobry audiobook może naprawdę wszystko podkręcić i odbiór potrafi być jeszcze lepszy, niż w przypadku papierowej wersji. Miałam tak z superprodukcją Audioteki „Mistrz i Małgorzata”, która jest moją ulubioną, a także tu, w przypadku Kinga. Wszystkie te dźwięki, skrzypienie, muzyka, szepty - słuchając aż się wzdrygałam ze strachu! 5/5 ⭐️🤌

Jestem w szoku jak bardzo odmiennie opinie można mieć na temat jednej książki.
Byłam nastawiona na coś, czego nie zapomnę do końca życia, co wbije mnie w fotel i pochłonie godziny mojego czasu wolnego. Tymczasem książkę męczyłam miesiąc, w pewnym momencie chciałam z niej zrezygnować, ponieważ akcji było tyle co kot napłakał. Jakieś 300 stron to opisy wewnętrznych rozterek Jacka związanych z chorobą alkoholową przeplatane chwilami, gdy Danny odpływał i tracił kontakt z rzeczywistością z powodu swojego daru, tudzież przekleństwa. Konkretna akcja to jakieś 100 ostatnich stron, które czytało mi się znacznie lepiej, ale dalej bez szaleństw - nie odczułam żadnej grozy czy strachu, ale może jestem już tak przeżarta takimi klimatami, że nie robi to na mnie większego wrażenia.
Podsumowując - po książce określanej mianem "horroru wszechczasów" oczekiwałam dużo, dużo więcej.

Jestem w szoku jak bardzo odmiennie opinie można mieć na temat jednej książki.

• Stephen King
  • Horror