Lśnienie

lśnienie, King, hotel Panorama,
horror
Beata-Chiara

Inne wydania

Powieść uważana przez wielu czytelników za horror wszechczasów. Jack Torrance, były nauczyciel, a obecnie poszukujący weny pisarz, otrzymuje prace dozorcy w opuszczonym na czas zimowy górskim hotelu Overlook (Panorama). Kiedy burze śnieżne odcinają od świata rodzinę Torrance'ów, obdarzony telepatycznymi zdolnościami Danny, pięcioletni syn Jacka, odkrywa, że hotel jest nawiedzony, a duchy...

Powieść uważana przez wielu czytelników za horror wszechczasów.
Jack Torrance, były nauczyciel, a obecnie poszukujący weny pisarz, otrzymuje prace dozorcy w opuszczonym na czas zimowy górskim hotelu Overlook (Panorama). Kiedy burze śnieżne odcinają od świata rodzinę Torrance'ów, obdarzony telepatycznymi zdolnościami Danny, pięcioletni syn Jacka, odkrywa, że hotel jest nawiedzony, a duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, aż pewnego dnia mężczyzna przestaje nad sobą panować.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2016

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Paco | 2017-01-24
Na półkach: Przeczytane, King
Przeczytana: 24 stycznia 2017

To są dwie książki.
Dwa Lśnienia.
Popularne w PRL – Dwa W Jednym.
Lśnienie numer jeden zakłada tzw. biegunkę trwożną, czy, wybaczcie, rozwolnienie histeryczne. Ma na celu drastyczną zmianę w rozliczeniach bieżących z Zakładem Energetycznym. In minus. Światło będzie się palić wszędzie, nie tylko w lodówce. Powołuje do życia nowe apteki, handlujące medykamentami nerwy głaszczącymi. Przewiduje masową migrację ludzi na południe. Im dalej od śniegu, tym lepiej. Planuje zakup psa. Nie musi być duży. Byleby był rottweiler. Kalkuluje powstanie nowych miejsc pracy. W ochronie mienia. Projektuje nasze nowe, wymarzone domy, nie przewidując w nich pokoju nr. 217. Knuje w końcu coś na boku, zakładając straty w biurach podróży. Trzeszczenia domu swego znamy i po co nam poznawać nowe ? Hotelowe ?
Jest też Lśnienie numer dwa.
Można się w nim utopić.
Nie ze strachu i paniki.
Ze zwykłych, ludzkich deformacji.
Na sto dwa, ujętych przez Kinga.
W tym drugim Lśnieniu, to już nie jest King.
To jest King...

Arek | 2016-10-13
Przeczytana: 11 października 2016

"To bardziej przerażające, niż gdyby ktoś obcy skradał się po korytarzach. Od obcego można uciec. Nie można uciec od samego siebie."

"Lśnienie" to horror w pełnym tego słowa znaczeniu. Przeraża i zostawia ślad na naszej psychice. Ślad którego ciężko wymazać, mogący powrócić w koszmarze. Jednocześnie powieść pod względem literackim jest świetna. King ma bogaty wachlarz słów, a horyzonty myślowe bardzo szerokie. Pisze w sposób tak ciekawy że ciężko było mi odstawić książkę, tak jak dziecku ciężko odstawić smoczek. W "Lśnieniu" dzięki licznym retrospekcjom, poruszone jest wiele tematów. Postacie są autentyczne, mimo że bardzo dokładnie opisane, nie odczuwałem przesytu informacji o nich.
Akcja horroru toczy się w hotelu "Panorama", w którymś roku z lat siedemdziesiątych, od jesieni do wiosny. Jack Torrance, "były" alkoholik, autor opowiadań i nauczyciel, który stracił pracę w szkole w wyniku napaści na ucznia, dostaje od losu jeszcze jedną szansę. Ma zaopiekować się hotelem...

Anka | 2016-12-22
Na półkach: Przeczytane, Szukam
Przeczytana: 20 grudnia 1994

Lśnienie było jedną z pierwszych książek Kinga i jednym z pierwszych horrorów jakie przeczytałam. King jest niesamowitym pisarzem. Najwięcej książek tego autora zapadło mi w pamięć. Lśnienie należy do czołówki.
To horror doskonały w którym napięcie budowane jest od samego początku aż po wybuchowy koniec. Najlepsze w tej powieści okazało się to, że jej kontynuacje mogłam przeczytać po ponad 20 latach od przezywania Lśnienia.
REDRUM pamiętam do dzisiaj i będe pamiętać już do końca :)
To na prawdę horror wszchczasów <3

Wkp | 2016-08-01

OLŚNIENIE

„Lśnienie” Stephena Kinga to horror tak znany i tak kultowy, iż zdaniem wielu czytelników stanowiący literacki horror wszechczasów. Można się z tym zgadzać, można nie, ale nie można nie docenić wpływu tej powieści (a także jej udanej ekranizacji) na gatunek, a także miejsce w historii literatury/filmu. Przez niemal czterdzieści lat, jakie upłynęły od jej premiery, inspirowała kolejnych czytelników i twórców, a teraz nadszedł czas by zaprezentowała się nam w owej formie – jako bardzo udane słuchowisko, od którego ciężko się oderwać.

Jack Torrance jest mężczyzną, jakich wiele: byłem alkoholikiem i niespełnionym pisarzem, który pewnego dnia podejmuje pracę dozorcy w położonym na odludziu hotelu Panorama. Zajęcie wydawałby się idealne dla kogoś takiego jak on. W zimę ten znajdujący się wysoko w górach budynek stoi pusty, odcięty od świata i turystów. Panuje więc cisza i spokój, a co za tym idzie Torrance będzie miał idealne warunki do pisania. Hotel kryje w sobie jednak...

eMMali | 2014-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Dobry horror, dużo fantastyki jak to u Kinga. Nie powala, ale wciągnął mnie dość mocno. Byłam bardzo ciekawa postaci małego chłopca.

Wojciech Gołębiewski | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Stephen Edwin King (ur. 1947), nadzwyczaj płodny autor "literatury grozy". Szczególnie "literatura" w tym przypadku zasługuje na cudzysłów. Dotychczas recenzowałem "Historię Lisey" (2006), której dałem pałę; teraz wziąłem się za książkę o prawie 30 lat wcześniejszą (1977), trzecią z kolei, po "Carrie" i "Miasteczku Salem", z nadzieją, że młodemu Kingowi jeszcze nie przewróciło się w głowie z dobrobytu i jego pisanina będzie bardziej sensowna. Byłem zdeterminowany i przeczytałem całe ponad 900 stron e-booka, mimo zniechęcenia już pierwszymi stronami.
Nie będę omawiał szczegółowo dyrdymał, bo i tak wszyscy Kinga czytają i dobrze oceniają. Dla mnie, nawet przy najprzychylniejszym nastawieniu, nie da się w te głupoty uwierzyć, poza sadyzmem i alkoholizmem jednego z głównych bohaterów Jacka, jak i jego ojca. Ponadto można (jak ktoś lubi) zastanawiać się czy autor ...

Jack Torrance były nauczyciel, a jest to poszukujący weny pisarskiej pisarz, dostaje prace jako dozorca w opuszczonym na czas zimowy górski hotel Ovelook(Panorama)wraz z żoną Wendy i synem Dannym przyjeżdżają do zabytkowego budynku we wrześniu, żebyprzez zimę doglądać hotelu i mieć pod kontrolą zepsuty, nie działający kocioł. Gdy nadciągają burze śnieżne i odcinają kontakt rodziny całkiem od świata rodzinę Torrance'ów obdarzony niezwykłymi, niesamowitymi..nadprzyrodzonymi zdolnościami telepatycznymi i mocami swoimi pięcioletni chłopiec Danny syn Jacka, dowiaduje się i dokonuje odkrycia że ich dom jest nawiedzony, straszy w nim..a duchy krążące po tym domu powoli doprowadzają ojca Dannego do szaleństwa i obłędu.

Stephen King jest mistrzem horroru budujący i trzymający w mocnym napięciu przez całą książkę,mnie zaskoczył szczególnie i to bardzo. Przeraża i zostawia ślad na naszej psychice. King ma bogate słownictwo i bardzo dobry wachlarz słów, a horyzonty swoje myślowe bardzo...

Edyta | 2014-05-05
Przeczytana: 02 maja 2014

Jedna z lepszych książek jaką do tej pory przeczytałam.
Pisząc opinię do "Ręki mistrza" napisałam, że czekam, żeby King uwiódł mnie swą ręką mistrza po raz wtóry i...uwiódł.
Książka trzyma w napięciu dosłownie od pierwszej strony,aż po ostatnią i ciężko się od niej oderwać.
Zauważyłam również, że autor ma w zwyczaju poruszać w swoich książkach epizody z własnego życia, w powyższej był to alkoholizm, z którym King zmagał się przez 10 lat.
Muszę przyznać, że film S. Kubricka pod tym samym tytułem równie rewelacyjny...choć ostatecznie postawiłabym na książkę, tym bardziej, że zawiera dużo więcej informacji i nieco odmienne zakończenie.
Polecam!

Łukaszo | 2017-08-17

W górach skalistych złowieszczo wznosi się hotel zwany "Panorama". Hotel ów jak każdy inny posiada swoją duszę. Ludzie przyjeżdżają i odjeżdżają, często zostawiając tam cząstkę siebie. Tym razem zawita tam nowy dozorca Jack Torrance z żoną Wendy i małym synkiem Dannym. Hotel gotowy jest na nowych gości, czeka spokojnie na ludzi, którzy w nim zamieszkają, a jego MIESZKAŃCY zrobią wszystko aby ta wizyta była niezapomniana...

Szczerze powiedziawszy miałem na początku mały kłopot z tą kolejną już książką Stephena Kinga i to nie z powodu zagmatwania fabuły czy nudy. Problemem, który się pojawił była klaustrofobiczna atmosfera powieści i mocny nacisk na warstwę psychologiczną, myśli i emocje głównej postaci. Jednakże po jakimś czasie udało mi się wpleść w oś fabularną i zagłębić w każdy szczegół nawiedzonego hotelu. I teraz na prawdę zaczęła się...

chiara | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Lśnienie to świetna powieść Stephena Kinga. Bohaterem jest obdarzony niezwykłymi zdolnościami chłopiec walczący z pełnym złych duchów hotelem, do którego przeprowadził się wraz z rodzicami. Bohatera już znałam z książki Doktor Sen nawiązującej do wydarzeń w hotelu Panorama, w której Danny pojawia się jako dorosły.
Dla porównania obejrzałam też oparty na książce, a dotąd przeze mnie niewidziany słynny film Kubricka. Film został pozbawiony wątków nadprzyrodzonych, a mimo to jest znakomity i co więcej, w ogóle się nie zestarzał.
Obie książki i film gorąco polecam.

Niesamowite wizje Stephena Kinga

Stephen King na rynku literatury, głównie w konwencji grozy oraz opowieści niesamowitych, króluje od lat. A właściwie dekad, jeśli chcemy być dokładni – wszak premierę „Carrie”, debiutanckiej powieści pisarza datuje się na 1974 rok! Jeden z najlepiej zarabiających, najchętniej czytanych autorów ze zmiennym szczęściem radzi sobie jednak w świecie kina i telewizji. Wiele wskazuje jednak na to, że rok 2017 może być przełomowy w kontekście ekranizacji dzieł amerykańskiego pisarza.

Stephen King – kolekcja mistrza grozy

Dzięki bezprecedensowej współpracy Prószyński Media i Wydawnictwa Albatros, polskich wydawców książek Stephena Kinga, w kooperacji z koncernem prasowym Ringier Axel Springer Polska, w maju do rąk miłośników tego autora trafi pierwsza na polskim rynku Kolekcja Mistrza Grozy!