Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy

Okładka książki Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy Astrid Lindgren, Ingrid Vang Nyman
Okładka książki Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy
Astrid LindgrenIngrid Vang Nyman Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Pippi Pończoszanka (tom 2) komiksy
komiksy
Pippi Pończoszanka (tom 2)
Pippi ordnar allt och andra serier
Zakamarki
2016-05-24
2016-05-24
Anna Węgleńska
Anna Węgleńska Ingrid Vang Nyman

Okładka książki Przygody Smerfów. Szare Smerfy Thierry Culliford, Alain Maury, Luc Parthoens
Przygody Smerf... Thierry Culliford, ...
Okładka książki Przygody Smerfów. Smerfy hazardziści Ludo Borecki, Luc Parthoens Thierry Culliford
Przygody Smerf... Ludo Borecki, Luc P...
Okładka książki Pippi się wprowadza i inne komiksy Astrid Lindgren, Ingrid Vang Nyman
Pippi się wpro... Astrid Lindgren, In...
Okładka książki Umarły las Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Umarły las Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Mój Kucyk Pony - Przyjaźń to magia, tom 2 Amy Mebberson, Heather Nuhfer
Mój Kucyk Pony... Amy Mebberson, Heat...

Mam w ręku - jak czytam na okładce - drugi z trzech tomów zawierających po 12 historyjek o Pippi, Tommym i Annice.
Komiksy wydaje oficyna Zakamarki z mojego Poznania, słynąca z ambitnych, oryginalnych projektów. Ten - oczywiście - również do nich należy. Komiksy - nadal cytuję wydawnictwo - powstały w latach 1957-1959 i pierwotnie były publikowane w odcinkach w szwedzkim czasopiśmie dla dzieci. Dwa z nich ukazały się w Polsce na początku lat 90. Myślę, że nie był to dobry czas na komiksy. Wówczas jeszcze uważało się je za gorszą odmianę literatury.
Seria o Pippi to historia o dziewczynce, która mieszka sama, jest tak silna, że podnosi konia, nic sobie nie robi z konwencji społecznych, a rabusiów wyprowadza w pole.
Komiksy o Pippi to ciekawa alternatywa dla książki. Są dzieci, które tylko poprzez komiksy poznają światowe dzieła, i dobrze. Ilustracje, autorstwa Ingrid Vang Nyman są ładne, ładniejsze od wielu ilustracji książkowych, nieco za bardzo przywiązanych do niezwykle sympatycznej, ale specyficznej odtwórczyni roli Pippi w filmie. Dobrze, że jest odmienna artystyczna wizja postaci Pippi. Polecam.

Dla małych czytelników. Zdecydowanie. Proste zdania, proste historie. Zabawne, lecz głównie dla tych, którzy lubią Pippi i jej poczucie humoru. A także jej sposoby na radzenie sobie w życiu. W tej książeczce spotkamy ojca Pippi, króla Kurrekurredutów, Efraima. Poradzimy sobie z włamywaczami i wpadniemy na towarzyską herbatkę. Dowiemy się również dlaczego warto dbać o zęby i jak radzić sobie z łobuziakami. Polecam.

Moja córka jest zachwycona. Polecam!

Książki Astrid Lindgren odniosły wielki sukces wśród najmłodszych czytelników. Były jednymi z pierwszych pokazującymi dziecięcy świat z perspektywy małego bohatera, który czasami psocił, bawił się, pracował, spełniał swoje małe marzenia i przede wszystkim był radosny. Autorka zastąpiła moralizatorstwo dawnych utworów dla dzieci humorem, powiązała świat książek z realiami, trafną obserwacją i umiejętną krytyką. Wśród wielu jej dzieł znajdują się opowieści o Pippi, psotnej dziewczynce mieszkającej samotnie z małpką i mającej odpowiednie fundusze na dostatnie życie. Nietypowa bohaterka wywołała falę krytyki także ze strony uczonych, na co sama autorka nie zareagowała.
Pippi od czasu powstania wywoływała burzę odmiennych emocji. Jedni chwalili za nowość, dziecięce spojrzenie, zabawę, a inni krytykowali za szerzenie nieodpowiednich postaw, braku pouczenia niewyrobionych umysłów i podważanie autorytetów. Mimo zaangażowania tych drugich mała, psotna bohaterka z powodzeniem przebijała się i zdobywała dziecięce serca, w które mogła wlać radość, beztroskę i rozwijać wyobraźnię. Dziś mamy wiele wznowień przygód rudowłosej dziewczynki, kilka adaptacji praz filmów animowanych.
Do moich rąk Pippi po raz pierwszy trafiła w pierwszej klasie szkoły podstawowej, czyli ponad ćwierć wieku temu. Książka była prosta, miała niewiele ilustracji, dużą czcionkę i zawierała tylko jedną przygodę, którą podbiła moje serce. To właśnie na niej ćwiczyłam swoją umiejętność czytania i dzięki niej rozwijałam zainteresowanie książkami.
W tym roku do naszych (moich i córki) trafiła wersja komiksowa opowieści o Pippi i od razu podbiła serce mojej pociechy. Godzinami przegląda ilustracje. Po pierwszej wspólnej lekturze śmiejąc się sama śledzi losy bohaterki i jej przyjaciół. Każda opowieść posiada swój niepowtarzalny urok: a to Pippi ujarzmia łobuzów, a to bywa niegrzeczna na proszonej herbatce, a to ratuje dzieci z pożaru, urządza zabawę przy choince i żegna się z tatą, aby być z Tommym i Aninice, a nawet zajmuje się złodziejami. Dziewczynka należy do tych bohaterów, którzy nie znają takich pojęć jak zakazy i nakazy oraz ograniczenia. Jest niesamowicie dzielna, silna i sprytna, a do tego bardzo mądra i jednocześnie dziecinnie naiwna.
„Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy” to zbiór komiksów pokazujących dziecięcy świat bez ingerencji dorosłych. Mała bohaterka dzięki temu ma proste marzenia i życzenia: nie chce być traktowana gorzej niż dorośli i pragnie dobrze się bawić. Z tego powodu częstuje się ciasteczkami i tortem, kiedy powinna czekać na swoją kolej (czyli aż dorośli skończą). Nie marzy o wartościowych nagrodach, dlatego po ugaszeniu pożaru, kiedy strażak mówi jej, że może dostać cokolwiek zechce Pippi dla zabawy chce go oblać wodą. Nie dba też o posiadane słodycze. Chętnie dzieli się nimi z dziećmi, a kiedy do domu wraca tata będący królem Kurrekurredutów dziewczynka stwierdza, że uczyła się tak mało, że jedyne, co może robić to zostać księżniczką. Przywiązanie do przyjaciół nie pozwala jej opuścić najbliższych i wyruszyć z tatą w daleka podróż:
-Nie, tatusiu, to niemożliwe. Nie mogę zostawić Tommego i Anniki.
-Jak uważasz. Jasne, że w Willi Śmiesznotce prowadzisz bardziej uporządkowane życie.
-Dla dzieci najlepsze jest uporządkowane życie. Szczególnie, kiedy mogą porządkować je sobie same – Pippi.
Szalone przygody, trafne uwagi, doskonałe podsumowanie panujących metod wychowawczych oraz panujących obyczajów związanych z wyznaczaniem dzieciom miejsca istot podrzędnych – wszystko to sprawiło, że książki zdobyły wielkie uznanie wśród tych, którzy pragnęli większej empatii wobec swoich pociech i podopiecznych.
„Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy” przygotowane przez Wydawnictwo Zakamarki to doskonała lektura dla najmłodszych. Piękne, proste i przemawiające do dziecięcej ilustracji, niesamowita kondensacja treści, kontrastujące kolory, kilkustronnicowe przygody zamieszczone w jednej książce sprawiają, że mały czytelnik ma interesującą i wciągającą lekturę. Gruba oprawa, solidne szycie i bardzo dobry papier sprawiają, że lektura jest także estetyczna.
Polecam wszystkim przedszkolakom oraz uczniom nauczania początkowego. Opowieści o Pippi będą doskonałym początkiem przygód z książkami.

Moja córka jest zachwycona. Polecam!

Słynną na cały świat Pippi Pończoszankę, Astrid Lindgren stworzyła by umilić czas choroby swojej siedmioletniej córeczki. Najpierw były to historyjki ustne, które dopiero po trzech latach zyskały formę powieści.
Wydawnictwo, które publikowało przygody Pippi , i w którym pracowała Astrid Lindgren, zajmowało się również wydawaniem czasopisma dla dzieci. Od 1957 roku, jedną z jego stałych rubryk stał się komiks o Pippi Pończoszance. Autorka pisała jego scenariusze, Ingrid Vang Nyman tworzyła wspaniałe ilustracje. W kolejnych latach opowieści te zebrano i wydano w formie sześciu książek.
A ponieważ w 2015 roku mała bohaterka skończyła siedemdziesiąt lat, Wydawnictwo Zakamarki rozpoczęło odnowioną publikację wspomnianych wyżej komiksów . Drugą część tego cyklu stanowi "Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy".

Książka zawiera dwanaście historyjek o najsilniejszej dziewczynce na świecie. Pippi mieszka razem z małpką, Panem Nilssonem, w Willi Śmiesznotce, przyjaźni się z Anniką i Tommym. Przeżywa bardzo różnorodne przygody, które ukazują zarówno jej psotną naturę, jak np. "Pippi wdaje się w bójkę", ale też jej wielkie serce jak w "Pippi rozbiera choinkę". Nie brak przezabawnych historii, jak np. ta, w której Pippi bardzo stara się być grzeczna na podwieczorku u swoich przyjaciół. Niestety dobre maniery nie są jej mocną stroną, dlatego swoim zachowaniem wywołuje konsternacje u cioci Tommiego i Anniki. Z kolei ulubionym komiksem moich synów, okazał się "Pippi i pożar"(Myślę, że duża ilość wozów strażackich- "iioo iioo" - miała wpływ na ich wybór).

Czytanie komiksów stało się niezwykłą zabawą dla moich dzieci. Choć jeszcze wiele rzeczy nie do końca zrozumieli, to wspaniałe rysunki i bardzo oryginalne przygody tej małej dziewczynki, wywołały nie jeden uśmiech na ich twarzach. Dla nich było to pierwsze spotkanie z tą bohaterką. Ci, którzy wcześniej ją poznali, teraz z wielką radością odkryją jej perypetie na nowo.
Myślę, że ta forma opowieści jest dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do czytania książek. Krótkie, ale wesołe opowieści, mogą wywołać zaciekawienie u tej grupy czytelników. Dla tych najmłodszych, mogą stać się elementarzem umożliwiającym samodzielne czytanie. Dla starszych natomiast, wstępem do powieści Astrid Lindgren.

Jeśli chcecie zapewnić rozrywkę swoim pociechom, marzycie o tym by dowiedzieć co to SPUNK i o tym czy Pippi zostanie wielką piratką,musicie koniecznie sięgnąć po ten zbiór !!!!

Polecam!

Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com Zapraszam!

Znajdziemy tu moc przygód, śmiechu, twórczej zabawy z Tommym i Anniką, poznamy też dzieci, które nie lubią małego "rudzielca" i jej pomysłów. Dowiemy się czym jest tajmniczy SPUNK:)
Willa Śmiesznotka jest otwarta dla gości i tętni życiem i pomysłami. Dlatego na koniec żegna nas zwariowana Pippi z brodą!:)
Fantastyczne rysunki. Duża czcionka w dymkach doskonale nadaje się do samodzielnego czytania i poznawania bohaterki.

Fantastyczne rysunki. Duża czcionka w dymkach doskonale nadaje się...

• Dla dzieci
  • Komiksy
  • Komiks
  • Odmładzające

Dodaj cytat z książki Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy