Punkt Lagrange'a

Jacek Szczyrba Wydawnictwo: Wydawnictwo Podziemne literatura piękna
Wydawnictwo Podziemne
2016-01-01
2016-01-01

Zastanawialiście się, jak funkcjonuje świat? Czy czasem nie ma tajnych agentów, którzy z ukrycia kierują losami krajów? Wszczynają protesty, szepczą słówka do osób, które mogą coś zrobić. Bez walk zmieniają świat. Z ukrycia robią to, co mają zaplanowane.

Ciekawa wizja. Możemy ją znaleźć w książce "Punkt Lagrange'a". Tam naprawdę nic nie dzieje się z przypadku.

"Punkt Lagrange'a" to połączenie kilku gatunków. Na pewno jest to powieść sensacyjna, przy której nie zanudzimy się, bo ciągle coś się dzieje. Ale za to często będziemy mieć mętlik w głowie, gdyż dopiero wyjaśnienia pokazują całą drogę do wydarzeń, które się staną. Bez nich książka na pewno nie byłaby tak dobra jak jest.

Na pewno możemy ją też zaliczyć do powieści politycznej. Tak, w "punkcie Lagrange'a" polityka jest bardzo ważna. Polityka nam trochę znana, lecz w powieści poznajemy ją z innego punktu widzenia.

To też trochę książka filozoficzna. Pomiędzy akcję autor wplata eseje filozoficzne na tematy polityczne, społeczne, obyczajowe. Przeważnie są wplatane w słowa bohaterów. Nie zanudzają, bo nie są zbyt długie i dzięki nim poznajemy też trochę bohaterów. A może i samego autora?

W powieści mamy dwie główne postaci, które poznajemy dość dobrze. Pierwszą z nich jest Texas - młody chłopak dorastający w latach 80., który jest świadkiem zbrodni, lecz żyje w kraju, w którym niektóre zbrodnie uchodzą na sucho. Kocha samochody, zna się na nich i wraz ze stryjem prowadzi warsztat samochody. Widok zbrodni zmienia go. Bardzo go zmienia. Dzięki fragmentom filozoficznym o tym, dlaczego świat jest jaki jest, możemy jeszcze bardziej zrozumieć wybory Texasa.

Jest jeszcze Vadim. To jest naprawdę ciekawa postać, złożona, trudna do rozszyfrowania. Jednak w pewnym momencie zaczyna dużo o sobie mówić... nie tylko o sobie, ten o zasadach, które rządzą światem, o pionkach na szachownicy, którymi kieruje GÓRA, o tajemnicach, sekretach, zbrodniach. O swoim życiu. Lecz nie tylko.

Poznajemy te postacie na tyle dobrze, że zaczynamy rozumieć ich wybory. Ale czy im kibicujemy?

Ja najbardziej chciałam poznać zakończenie. Każda strona udowadniała, że koniec mnie zaskoczy i sprawi, że na długo książka pozostanie mojej pamięci. I tak też się stało. Cała powieść wskazuje, że to będzie świetna lektura, a zakończenie tylko udowadnia ten fakt.

Autor, Jacek Szczyrba ma też świetny styl, który sprawia, że po paru stronach zaczynamy mu wierzyć. Zapominamy, że to powieść sensacyjno-polityczna. Za to zaczynamy myśleć, że może coś w tym wszystkim jest? Może...

Już sam prolog wskazuje, że będzie to dość tajemnicza, lecz ciekawa pozycja. Epilog zaś nadal pozostawia uchylone drzwi. Niby wszystko zostało powiedziane, lecz później dowiadujemy się, iż wydarzyło się coś jeszcze... Tylko co? To chyba pozostaje do rozwiązania w naszej wyobraźni.

Ja z mojej strony książkę bardzo polecam. Trzyma w napięciu do końca, zakończenie jest genialne. Może czasem są za długie rozważania, jednak całość sprawia, że książka jest rewelacyjna.

"Punkt...

Lata powojenne w rzekomo wolnej Polsce to nie był najłatwiejszy czas na dorastanie. Texas, wychowywany przez wuja nie miał więc komfortowego startu w dorosłość. Tym bardziej, że stał się świadkiem wyroku wykonywanego na najbliższej mu osobie. To zdarzenie w pewien sposób ukształtowało go i dało życiowy cel - zemstę na zabójcach wuja. Czy uda mu się przechytrzyć tych, dla których kłamstwo to nie tylko praca, ale wręcz druga natura? I jaki to będzie miało wpływ na jego dalsze życie?

Całość recenzji dostępna pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/punkt-lagrangea/

„Punkt Lagrange'a” to książka zarazem głęboko polityczna, jak również typowo sensacyjna. Postępująca w zawrotnym tempie akcja nie przeszkadza bohaterom, by momentami zatrzymać się, odsapnąć i poprowadzić wyczerpującą dyskusję na tematy polityczne, egzystencjalne czy wręcz filozoficzne.
Przeczytałam dwa razy, nie wykluczam trzeciego.

Przeczytałam dwa razy, nie wykluczam trzeciego.

Ciekawa powieść sensacyjna. Wartka akcja, barwne postacie. To, co ją wyróżnia od innych powieści z tego gatunku, to wyraźnie zarysowane tło polityczne najnowszej historii Polski. Akcja trzyma w napięciu do końca, pomiędzy nią wplatane są eseje na tematy polityczne, obyczajowe i egzystencjalne. Jednak nie nużą one czytelnika i nie zakłócają biegu wydarzeń. Książka jest łatwa w odbiorze, szybko się ją czyta, a mimo to przekazuje ważne treści i dlatego moim zdaniem jest warta polecenia.

• Przeczytane w 2017 r
  • Kryminał polski