Dar widzenia

Cykl: Odd Thomas (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
Forever Odd

Dwudziestojednoletni Odd Thomas ma "szósty zmysł" - dar widzenia duchów ludzi, którzy odeszli. Mieszkańcy zaświatów często szukają u niego pomocy. Tym razem odwiedza go duch doktora Jessupa, ojczyma Danny'ego, jego najlepszego przyjaciela. W domu Jessupów Odd znajduje zwłoki doktora. Domyśla się, że chłopak został uprowadzony. Trop prowadzi go w głąb ogromnej sieci tuneli, rozciągającej się pod miasteczkiem Pico Mundo i okoliczną pustynią. Właśnie tam, w zrujnowanym kasynie pośrodku morza piasku, rozegra się dramatyczny finał, w którym Odd stanie się zakładnikiem pięknej kobiety, pragnącej wykorzystać jego nadprzyrodzone zdolności...

gwiazdka | 2015-10-22
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 października 2015

Jeśli ktoś lubi ten typ książek to myślę, że czytanie „Daru widzenia" sprawi mu trochę przyjemności. Książkę czyta się lekko, napisana z ledwie wyczuwalną ironią i humorem. Ale trzeba nastawić się, że w tym utworze jest, co prawda, odrobina fantastyki, jednak spodziewanego horroru czy napięcia nie znalazłam wcale. A wiem doskonale, jak intensywne powieści potrafi pisać Konntz. Tym razem spokojnie, treść nawet rozwlekła: dużo słów, mało akcji. Poza tym kilka zwrotów wprost przepisanych z pierwszej części. Tak w okolicach przeciętności, a nawet lekko pod.

Zawiodłam się trochę. Wiem, że najpierw powinnam sięgnąć po pierwszą części tego cyklu i chyba to zrobię, bo słyszałam, że zdecydowanie lepsza.
Dean Koontz odrobinkę mnie zawiódł po ko kilku świetnych jego książkach spodziewałam się czegoś innego. Nużyły mnie przydługie opisy. W jednym momencie autor przyciągał moją uwagę, ale w wielu innych odlatywałam myślami gdzieś zupełnie indziej.
Zawiodłam się zakończeniem powieści. Było takie zwyczajne. Szkoda.

książek: 2057
Kuuuba | 2012-05-10
Przeczytana: 2011 rok

O wiele gorsza od pierwszej części. Zawiodłem się.

klaudiabla2 | 2014-01-20
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Dean Koontz to znany amerykański autor. Pisze niezwykłe książki, które są połączeniem thrillera i powieści grozy z elementami psychologii.
Odd Thomas to człowiek, który posiada niezwykły dar. Widzi duchy zmarłych, które szukają u niego pomocy. Tym razem potrzebuje jej doktor Jessup, ojczym przyjaciela Odda. Gdy bohater idzie do domu zmarłego znajduje tam tylko zwłoki doktora, ani śladu kalekiego, przybranego syna. Co się z nim stało?
No cóż. Muszę przyznać, że ten autor pisze dość specyficzne książki. Rzeczywiście jest to mieszanka thrillera, gdzie bohater próbuje odnaleźć przyjaciela i powieści grozy za sprawą jego daru i napotykanych duchów.
Główny bohater został bardzo dobrze wykreowany. Zagłębiamy się w jego psychikę, zastanawiamy jak to jest żyć z takim darem. Historia była bardzo wciągająca i ciekawa. Minusem jest jednak fakt, że momentami była bardzo naciągana. Chciałam jednak przekonać się czym też mnie jeszcze autor zaskoczy i przeczytałam w mgnieniu oka. Podsumowując...

Pan_Paweł | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Jedna gwiazdka, bo to Koontz. Lubię Koontza.
Dwie gwiazdki za świetne pobudzenie wyobraźni.
Jedna gwiazdka za psychopatkę.
Dwie gwiazdki zza humor i błyskotliwość Odda.
Sześć gwiazdek. To dobra ocena dla tek książki

Rasia | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

Gdy pisałam opinię o "Oddzie Thomasie", zastanawiałam się, jak wyglądałaby ona, gdybym nie przyrównywała książki do filmu. Z tą właśnie myślą sięgnęłam po drugą część serii. Przyznam szczerze, że jestem mocno zaskoczona. Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że lektura "Dar widzenia" niewiele ma wspólnego ze swoją poprzedniczką. Większość postaci odeszła po prostu w niepamięć, nie była wspomniana nawet słowem, choć tak bardzo pałałam do nich sympatią. Poza tym nagle dowiadujemy się o przyjacielu, którego Odd rzekomo miał już od wieku nastoletniego i który mieszkał jedynie przecznicę dalej. Akcja książki rozgrywa się w dość nietypowym miejscu (przynajmniej w większości). Pomimo niezbyt oryginalnego rozpoczęcia dość mnie wciągnęła i zainteresowała. Były jednak i takie momenty, kiedy długie i nic niewnoszące do historii opisy nużyły mnie, a wręcz irytowały. I w końcu dochodzimy do finału - zakończenia, które krytykowało większość czytelników. Osobiście nie wiem, co mam o nim sądzić....

| 2011-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Mam wewnętrzną potrzebę dokończania każdej rozpoczętej ksiązki. Przy tej książce było to wręcz przekleństwem.

Wg mnie bardzo słaba książka. Brak pomysłu na rozwinięcie a zakończenie nawet nie można nazwać zakończeniem.

Przeczytana: 09 stycznia 2012

Czy wyobrażacie sobie posiadać dar widzenia umarłych, czuć ich dotyk, ale nie móc z nimi rozmawiać? Jak chcielibyście go wykorzystać, a na ile los wam na to pozwoli? Taki dylemat ma właśnie główny bohater powieści Otis. Jego szczególny dar, ściąga na niego niekończący się strumień nieszczęść, wikła go w sieć intryg i przestępstw. Często z ledwością uchodzi z życiem.
Pamiętajmy również, że każda zdolność paranormalna pociąga za sobą działania pozytywne i negatywne. Przyciąga ludzi chcących wykorzystać dar w dobrym jak i niecnym celu. Niektórzy mają nawet fobię na tym punkcie.
W tej powieści autor idealnie wybrał scenerię - kanały i hotel „widmo” dodają dreszczyku emocji.
Polecam.

Sylwana | 2012-08-26
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Wystawiam te gwiazdki przede wszystkim za poczucie humoru, które posiada główny bohater, Odd. Uwielbiam śmiać się z jego skojarzeń myślowych :)
Ta część jest słabsza od poprzedniej. Kilka zwrotów akcji niestety nie skłoniło mnie do podniesienia oceny. Z sympatii dla Odda napewno sięgnę po kolejne dwie książki z nim w roli głównej. A niech stracę ;-P

Ania | 2013-05-05
Na półkach: Przeczytane, Dean Koontz