Sułtanka Kösem. Księga 1. W haremie

Cykl: Sułtanka Kösem (tom 1)
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kara Kraliçe Kösem
Ag2S

Powieść, na podstawie której powstał hitowy serial „Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem” Walka o władzę, intrygi miłosne na sułtańskim dworze i gotowa na wszystko sultanka - anioł i demon w jednej osobie. Poddani nazywali ją Czarną Królową. Dla sułtana Ahmeda I była jego Mahpeyker – najdroższym Księżycem. Sama jednak w głębi duszy na zawsze pozostała Anastazją, prostą dziewczyną z jednej z...

Poddani nazywali ją Czarną Królową. Dla sułtana Ahmeda I była jego Mahpeyker – najdroższym Księżycem. Sama jednak w głębi duszy na zawsze pozostała Anastazją, prostą dziewczyną z jednej z greckich wysp.
Kiedy skończyła zaledwie piętnaście lat, trafiła do sułtańskiego haremu. Od tej pory miała być jedną z wielu niewolnic na dworze sułtana. Los jednak zadecydował inaczej. Jej niepospolitą urodę, wdzięk i inteligencję dostrzegła babka Ahmeda I. Sułtanka wzięła młodą wieśniaczkę pod swoje skrzydła, przygotowując do roli, którą niegdyś sama pełniła. Anastazja została najpotężniejszą kobietą w Imperium Osmańskim, żoną sułtana. Już jako sułtanka Mahpeyker Kösem rzuciła wyzwanie pałacowym intrygom, zawsze czujnym wrogom oraz czającej się na każdym kroku śmierci i zdradzie.

źródło opisu: www.wielkalitera.pl

źródło okładki: www.wielkalitera.pl

AuroraBorealis | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Na początku swojej opinii chcę wspomnieć, iż czytelnicy, którzy myślą, że będą mieli do czynienia z książką bardzo podobną lub taką samą jak serial nieźle się rozczarują i będą zawiedzeni. Niestety tak nie jest.

Nasza bohaterka – Anastazja młodziutka 12/13-letnia dziewczyna porwana z wyspy Milos, a nie jak było w serialu z Kefalonii, jest bohaterką wyjątkowo denerwującą, infantylnie myślącą, (ale w końcu to jeszcze taki dzieciak), który cały czas coś analizuje, przemyśliwuje głupiutko i to może irytować. Nie jest to postać, którą czytelnik polubi. Fabuła nie przypomina w ogóle serialowych wydarzeń, które miejscami też wydają się być lekko naciągane i niedorzeczne np. ostatni wątek z siostrą Kosem.

Mnie książka rozczarowała, ponieważ spodziewałam się jednak czegoś więcej szczególnie po pozycji stworzonej tym razem przez turecką autorkę, która miałam nadzieję wie więcej, zna więcej szczegółów dotyczących tamtych wydarzeń, bo to właśnie w jej kraju żyli ludzie przedstawieni w tym...

„Wygląda na to, że niestraszna ci nawet śmierć, Mahpeyker. Wzięłaś ją w rachubę, zmierzając do swego celu, prawda?”.

Wszyscy kochamy historię o Kopciuszku? Tym razem w wersji, jakiej jeszcze nie znaliście!

„Uroda pozbawiona rozumu jest złudzeniem, które może się rozwiać...”

Poznajemy młodziutką Nastję, która porwana z domu, służyła na dworze sułtana. Oczywiście raz nad wozem, raz pod wozem. Jednakże jej olśniewająca uroda, mądrość i niezły charakterek wyprowadziły ją na szczyt. Dzięki babce Ahmeda zdobyła to, co niewidomy żebrak już dawno jej przepowiedział.

O wiele lepsza niż 2 tom! Piękna, wciągająca, przenosząca nas do innej epoki i kultury. W sumie nawet zabawnie było czytać w odwrotnej kolejności, bo miałam większą zabawę w zgadywanie. Polecam!

Meggie | 2016-08-12

Przyszłość dla każdego stanowi niewiadomą. O tym jak bardzo los może stać się nieprzewidywalny przekonała się Anastazja. Młoda dziewczyna pochodząca z greckiej wyspy Milos trafiła jako niewolnica do imperium osmańskiego, a w wieku piętnastu lat do haremu sułtana Ahmeda I. Po pewnym czasie stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet w imperium. Sułtan Ahmed I nadał jej imię Mahpeyker, chociaż dla poddanych była Czarną Królową. Co sprawiło, że tak bardzo odmieniło się jej życie? Poznajcie historię sułtanki Kösem i tajemnice sułtańskiego dworu.

Demet Altınyeleklioğlu debiutowała literacko w 2009 roku książką o sułtance Hűrrem. Później powstała powieść „Lamia” i kolejne książki dotyczące imperium osmańskiego oraz panującej wówczas dynastii. Na podstawie książek tej pisarki powstał popularny serial „Wspaniałe stulecie. Sułtanka Kösem”. Literatura turecka byłą mi dotychczas obca. Z tym większą ciekawością sięgnęłam po pierwszy tom powieści „Sułtanka Kösem”. Czy było warto?

Początek...

Priada | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Mało kto nie słyszał o Wspaniałym Stuleciu. Ta książka opowiada o tym jak młoda dziewczyna dostaje się w niewolę a następnie do Pałacu Sułtana. Jej droga do sławy jest długa ale ma przy sobie wierne osoby ktore służą radą i pomocą. Mądrość, odwaga, spryt i uroda to główne cechy Anastazji znanej później jako Sułtana Kösem.
Podobało mi się to pięcie po szczeblach. Polecam.

Demet Altınyeleklioğlu to pisarka dość przewidywalna, za co również Ją tak lubię. Jej historie, choć wciąż do siebie podobne, nieustająco mnie wciągają bez reszty!
Oto kolejny raz zostałam przeniesiona w świat sułtana Imperium Osmańskiego i... znów mi było z tym dobrze!

Dunya | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Pod względem narracji to naprawdę dobra książka. Myślę, że gdyby nie liczne błędy historyczne oraz żałośnie denerwująca główna bohaterka, to książka podobałaby mi się jeszcze bardziej. Daję jednak szansę drugiej części, mając nadzieję, że Nastja wreszcie przestanie być rozkapryszonym bachorem, którego wszyscy uwielbiają (oprócz czytelnika)a zmieni się w dojrzałą kobietę.
Okrutnie mnie cieszyło jak coś szło nie po jej myśli, co chyba nie świadczy dobrze o naszej głównej bohaterce ;)

Ani porywająca, ani zła - tak powiedziałabym o tej książce. Wciąga na tyle, że trudno się oderwać, czaruje wyobraźnię opisami i rozbudza apetyt na więcej. I wszystko to kupuję, mimo że główna bohaterka jest niezwykle irytującym dzieckiem i że czasem naprawdę miałam ochotę dość mocno uderzyć ją w głowę.

Anastazja, bo o niej mowa, w wieku zaledwie 12 lat zostaje porwana z rodzinnego domu na jednej z greckich wysp, i dostarczona jako służąca do wsi Kumanowo. Tam właśnie pewien żebrak przepowiada jej, że zostanie osmańską królową, i mimo zdecydowanie niesprzyjających okoliczności Anastazja zaczyna w to wierzyć. Wyobraża sobie siebie jako wielką panią w zbytkownych szatach, a tymczasem los rzeczywiście kieruje ją do pałacu w charakterze prezentu dla nowej valide Handan. Od tej pory marzenia o beztroskim pałacowym życiu zajmuje brutalna rzeczywistość, a Anastazja musi radzić sobie ze światem pełnym intryg, które towarzyszą jej na każdym kroku, a zwłaszcza po jej pierwszym spotkaniu z...

ZaczytanaMajka | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Na tę książkę tak jak w przypadku „Haremu Sulejmana” czekałam z niecierpliwością. Oglądam serial pod tym samym tytułem, co „Sułtanka Kösem. Księga 1. W haremie” i byłam ciekawa, czym różni się serial od książki. Muszę przyznać, że jest różnica, ale bardzo mnie to cieszy, bo nie nudziłam się ani trochę, dodam coś jeszcze – już planuję drugi tom! To moje must have, które muszę przeczytać w wakacje.

Książka to mieszanka wybuchowa. To tak jak pisałam w poście „Z miłości do tureckich seriali”, opowieści tureckie mają w sobie wiele emocji bardzo negatywnych, ale co łączy to wszystko to miłość. Muszę przyznać, że książki też to mają. Mimo brutalności tamtych czasów, intryg i niesprawiedliwości, która była druzgocąca. Miłość jest idealnym lekarstwem na każdy ból.

Autor: Demet Altınyeleklioğlu
Tytuł: Sułtanka Kösem. Księga 1. W haremie
Cykl: Sułtanka Kösem #1
Wydawnictwo: Wielka Litera
Strony: 488

Bohaterką książki jest Anastazja, która w wieku trzynastu lat zostaje uprowadzona z wyspy...

Swoje recenzje lubię zaczynać od krótkiej refleksji na temat gatunku, do którego przypisana jest opisywana książka. Tym razem mam problem. Sułtanka Kosem zdecydowanie zalicza się do mojego wachlarza zainteresowań literackich, jednak ciężko mi ją konkretnie sklasyfikować. Mamy tu powieść historyczną, ze sporą dawką romansu, sensacji, zahaczającą o thriller i kryminał. Niezła mieszanka, prawda? Takie właśnie lubię. Kiedy w moje ręce trafiła ta publikacja, zastanawiałam się, czy autorka sprosta moim wymaganiom, które są bardzo wysokie, po zamiłowaniu do książek Philppy Gregory.

Demet Altinyeleklioglu jest absolwentką TED Koleji, Wydziału Politologii Uniwersytetu Ankarskiego, Wyższej Szkoły Dziennikarstwa oraz Uniwersytetu Hacettepe. Od 1980 roku była odpowiedzialna za produkcję wielu programów w telewizji Tureckiej. Wielkim zaskoczeniem była dla mnie informacja, że Pani Demet zajmuje się również tłumaczeniem literackim, a najbardziej znana jest z przekładów romansów...

Ania | 2018-06-08

Czytało mi się ją niespodziewanie szybko. Nie spodziewałam się tego gdyż wydawało mi się, że ten fragment historii Osmanów będzie wymagał ode mnie wielkiego skupienia i koncentracji. Myślałam tak opierając się na tym ,że gdy oglądałam "Wspaniałe stulecie" historii sułtanki Kosem nie byłam już w stanie dokładnie zrozumieć. Na szczęście okazało się, że książka była bardzo przyjemna, ciekawa i zajmująca. Niestety jest tu także kwestia błędów w pisowni, czyli niezgodności z poprzednimi częściami serii. Nie wiem czy jest to kwestia innego składu pracującego przy dwóch ostatnich książkach czy czegoś innego. Faktem jest jednak, że w historii sułtanki Kosem znalazłam dużo więcej błędów niż w poprzednich częściach serii. Podkreślam jednak, że w żaden sposób nie ujmują one z wartości opisywanej tu historii. Wręcz przeciwnie, dzięki nim musiałam się bardziej skupić nie tylko na czytanej książce, ale i na opisywanych, krótkich od wołaniach do poprzednich tomów. Sprawdzało to więc moją...