Hatidże. Tom 1

Okładka książki Hatidże. Tom 1 Demet Altınyeleklioğlu
Okładka książki Hatidże. Tom 1
Demet Altınyeleklioğlu Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Tajemnice dworu sułtana (tom 4.1) Seria: Wspaniałe Stulecie literatura obyczajowa, romans
Tajemnice dworu sułtana (tom 4.1)
Wspaniałe Stulecie
Pargah ve Hatice
W.A.B.
2017-07-19
2017-07-19
Agnieszka Erdogan
romans sułtan władza Sułtanka

Poprzednia powieść autorki, o sułtance Nurbanu niezbyt mi się spodobała. Gdy zabierałem się za ,,Hatidże. Żona Ibrahima” (imię sułtanki zostało spolszczone w polskim wydaniu ),bałem się, że również poczuję zawód. I wiecie, co? Muszę przyznać, że Hatice wypadła lepiej od Nurbanu.
Książka jest trochę podobna do ,,Sułtana” tej samej autorki, przebiega dwutorowo. Z jednej strony sułtanka Hatice, z drugiej Ibrahim pasza. Akcja zaczyna się od przejęcia władzy przez Selima I, zabicia jego ojca i braci. Hatice jest jest wtedy małą dziewczynką, ale już zdaje sobie sprawę z brutalnej rzeczywistości i polityki Imperium Osmańskiego. Nie mniejszy wpływ wywiera na nią małżeństwo w dziewiątym roku życia. To bardzo odbija się na jej psychice i samopoczuciu. Ważną rolę w jej życiu odegrał też pewien zamachowiec z Persji, ale nie taką jak Ismail z Alaiye u Mihrimah. Pomiędzy nimi nie ma wątku miłosnego. Młoda sułtanka jest zakochana w kimś innym. Uwaga! Jeszcze nie w Ibrahimie i nie w swoim pierwszym mężu!
Tymczasem młody, ambitny Grek Justynian zostaje porwany przez korsarzy. Oczywiście mowa tu o przyszłym Ibrahimie paszy. Z targu niewolników wykupiła go bogata właścicielka majątku, Ferahsad, która okaże się być jedną z najważniejszych kobiet w jego życiu, i nie tylko dlatego, że dała mu pracę, dom i bezpieczeństwo. Później widzimy, jak Justynian stał się przyjacielem księcia Suleymana.
Nie będę się roztkliwiał na temat fabuły. Jeżeli czytaliście polskie wydania powieści pani Demet to wiecie, że książka o każdej sułtance jest podzielona na dwa tomy. Pierwszy jest przepełniony fikcją autorki, opowiada o młodości każdej z postaci, a drugi skupia się na części czysto historycznej. Nie inaczej jest z Hatice. Część pierwsza to okres od początku rządów Selima I do chyba pierwszych lat panowania Suleymana. Według mnie tom pierwszy wypadł lepiej od drugiego. Był jakiś taki porządniejszy i ciekawszy. W drugim chyba autorka już się gubiła w konstrukcji czasowej. Wiele rzeczy się wlekło, ale do wątków końcowych i ostatecznego rozwiązania Altinyeleklioglu przeszła po prostu ekspresowo.
Są też błędy w spójności i historyczne:
W ,,Hurrem. Słowiańska odaliska” Ibrahim był Chorwatem. Tutaj nagle jest Grekiem. Dobra, przytoczę cytat: ,,To też jest trochę skomplikowane, panie. Mój ojciec jest Włochem, a matka Greczynką. Jej ojciec zaś jest Chorwatem”.
W powieści Suleyman i Ibrahim urodzili się w kwietniu. Tylko, że historycznie Suleyman przyszedł na świat w listopadzie, a miesiąc narodzin Ibrahima nie jest znany. W przypisach jest napisane, że urodził się w połowie marca, ale skąd autorce przyszedł do głowy ten kwiecień?
Jeszcze przed związkiem z Mahidevran, Suleyman miał syna z inną kobietą, który zmarł. Nie pada jego imię. Ale nawet jeśli chodzi o Mahmuda lub Murada to obaj zmarli, gdy Mustafa był już na świecie. A w książce dziecko zmarło jeszcze zanim Czerkieska została matką. Co więcej, syn Gulfem przyszedł na świat po Mustafie. Turecka Wikipedia ma zupełnie inne daty niż polska i angielska, ale na litość boską, autorka powinna zrobić porządny research.
Wydaje mi się, że w historycznie Ibrahim nigdy nie został wyzwolony. W książce Suleyman uczynił go wolnym człowiekiem.
W ,,Hurrem. Słowiańska odaliska”, o ile dobrze pamiętam, Suleyman sam odkrył Hurrem. Owszem, była prezentem od matki krymskiego chana, ale sułtan sam ją odnalazł w swoim haremie, przychodząc na dziedziniec odalisek. Zaś w ,,Hatidże. Żona Ibrahima” to Hatice pomogła się wybić Rusince. W pierwszej części całej sagi sułtanka nie miała ani jednego zdania, a tutaj, proszę, to ona z Aleksandry stworzyła Hurrem. Kolejna taka nieścisłość. W pierwszym tomie sagi, rodzącej Hurrem towarzyszą tylko akuszerki. W tym, podczas porodu jest z nią Hatice. Ibrahim dożył ślubu Mihrimah! W sensie, ślub był wcześniej niż w historii. Świadczy o tym choćby to, że Mihriamh ma wtedy 13 lat, a nie 15, jak w historii. Data śmierci paszy jest poprawna. Aczkolwiek, dobra, nie pamiętam, czy była scena ślubu, albo chociaż wspomnienie. Mówiono tylko o planach Hurrem i poczekaniu aż Rustem nieco się wzbogaci.
W ,,Hurrem. Słowiańska odaliska” była taka scena, w której podstawiona przez Hurrem wróżka (siostra dżinów) przepowiedziała narodziny Ayse Humasah i zdradę księcia Mustafy. Nie było słowa o nieżyjącym już wtedy Ibrahimie paszy. W tym tomie mamy jedynie wspomnienie tej sceny, ale kobieta przepowiedziała również spisek wezyra, czego w pierwszej części nie było. Z
a życia Ibrahima w pałacu jest już powszechna kawa. Ibrahim zmarł w 1536, a kawa pojawiła się w Imperium rok później.
A jakie jest moje zdanie? Hatice, choć postać z mniejszym potencjałem, wypadła lepiej od Nurbanu. Jest mnóstwo fajnych cytatów, autorka niezmiennie zachwyca kunsztem pióra. Pierwszy tom był najciekawszy, drugi taki sobie. Ale Demet Altinyeleklioglu już tak ma, że pierwsze części o danej postaci w dużej mierze są fikcyjne, ale ciekawe, a drugie bardziej nawiązujące do historii, ale pod względem akcji i wątków dość średnie.

W książce pt. „Hatidże – żona Ibrahima – księga VII” przenosimy się w przeszłość, kiedy ojciec Sulejmana Selim rządził Imperium Osmańskim, zaś Sulejman był księciem sandżakbejem. Historia skupia się dwóch głównych bohaterach: Hatidże oraz Ibrahimie.
Hatidże z początku wydaje się zupełnie inna niż Hurrem, Mihrimah oraz Nurbanu, może wydawać się słaba, nijaka itp. Ostatnio zauważyłam, że czytelnicy nie lubią takich bohaterów, ale przecież nie każdy jest silny, nieustraszony i potrafi postawić na swoim. Hatidże bardzo wiele w życiu przeżyła, rozumiem dlaczego była taka, a nie inna, ALE z pewnym wydarzeniem można u niej zauważyć zmianę o 180 stopni, czego się nie spodziewałam.
W tej książce została ukazana historia Ibrahima: dowiadujemy się o jego przeszłości: o porwaniu z Pargi, jego niewolnictwie oraz jak został przyjacielem Sulejmana. Obie perspektywy po równo mnie ciekawiły, do tego stopnia, że w jednej z ostatnich nocy chciałam poczytać tylko przez chwilkę, a skończyło się na dwóch godzinach!
„Ten, kto pozostawia po sobie dobre imię, nie umiera. W przeciwnym razie jego imię odchodzi w zapomnienie razem z kośćmi.”
Zastanawiałam się czy polecać Wam tę serię, jednak stwierdzam, że dla Nurbanu i Hatidże warto.
Instagram swiat.wedlug.ksiazek

Czyli w dwóch różnych światach. Połączyło ich przeznaczenie. Książka, która zainspirowała twórców serialu "Wspaniałe stulecie".

Ona jest jedyną córką groźnego sułtana Selima i ukochaną siostrą sułtana Sulejmana. On przybywa z dalekiej Pragi, to Ibrahim Pargali. Jego sercem rządzi ogromna ambicja, ale i pewien sekret… Szybko staje się najlepszym przyjacielem Sulejmana i dowódcą osmańskiej armii, przed którą drży cała Europa. Gdy Pargali bierze za żonę piętnastoletnią Hatidże, tron jest niespodziewanie blisko. Jednak sułtanka Hürrem nie traci czujności…

Tym tomem Demet mnie nie zawiodła. Wyśmienity, ciekawy wątek Ibrahima, postaci intrygującej, czasami "niejasnej". Jego wątek jest wielkim plusem książki, czuć do niego empatię.
Relacje bohaterów (w wątku Ibrahima) są świetne. Jego miłość z Federsah była czymś nie do opisania, aż nie miałam serca czytać o jego wyjeździe z majątku, żal mnie ściskał, kocham. Tak samo opisanie jego kiełkującej przyjaźnie z przyszłym sułtanem, gdy młody Ibrahim imponował mu błyskotliwością i nieszablonowym myśleniem. Ciekawie się to czytało.
Co do części o sułtanki Hatice, z początku był nudny, lecz w jej historie wciągnął mnie pięknym wątek z medykiem (z jej słowikiem). Później akcja zaczęła się rozkręcać.
Siódma księga jest moją trzecią ulubioną zaraz po pierwszej o Hurrem i szóstej o Nurbanu.
Teraz tylko biec i kupić ósmy tom <3

Cóż mogę zrobić, ja po prostu kocham Osmanów.
W książce poznajemy zupełnie inną Hatidże niż w serialu. Poznajemy historię jej smutnego dzieciństwa, momenty depresyjne oraz początki z Ibrahimem.
Pojawiają się również poboczni bohaterowie, jak sułtan Selim, Ibrahim, młody Sulejman.
Pierwszy raz w całej serii postać sułtana Selima jest zaprezentowana.

Książkę czyta się dobrze w sumie jednym tchem.

Cóż mogę zrobić, ja po prostu kocham Osmanów.
Pierwszy raz w całej serii postać sułtana Selima jest zaprezentowana.

Książkę czyta się dobrze...

2041

Zdecydowanie jeden z ciekawszych tomów!
Ogromna część powieści jest poświęcona postaci Ibrahima, postaci intrygującej, nietuzinkowej, kontrowersyjnej.
Polecam, polecam, polecam.

Zdecydowanie jeden z ciekawszych tomów!
Polecam, polecam, polecam.

Z niecierpliwością czekam zawsze na książki Demet Altınyeleklioğlu, zwłaszcza te z serii "Tajemnice dworu sułtana", ale "Hatidże" uważam za jedną ze słabszych.

Po pierwsze - główna bohaterka jest mdła i nudna, a jej życiowe motto brzmi "To nie wypada". Po drugie - szczegóły powieści nie zgadzają się z tymi, które autorka przedstawia w innych częściach (przede wszystkim w "Hurrem"),co ogromnie przeszkadza w odbiorze, bo czytelnik jest zdezorientowany.

Powieść obejmuje też losy Ibrahima, który jest postacią ciekawą, ale jednocześnie ciężko go lubić ze względu na jego egoizm i bezwzględność.

Przeczytałam już dwa tomy z serii "Tajemnic Dworu Sułtana" i jestem nimi naprawdę zachwycona! Ale dwa pierwsze tomy dotyczyły wyjątkowej kobiety, której losy były dla mnie od samego początku wciągające. Tym razem sięgnęłam po tom VII z serii, który swoją premierę miał w lipcu bieżącego roku. Czy również tym razem wszystko było takie idealne?

Tym razem czytelnik ma do czynienia z historią Hatidże - siostrą sułtana Sulejmana. W wieku dziesięciu lat zostaje wydana za mąż za Iskendera Paszę. Jest to, oczywiście, małżeństwo czysto polityczne, bez żadnych wyższych uczuć. Książka w dużej mierze skupia się na tym, co czuje główna bohaterka - młodziutka Hatidże. Dziewczynka nie jest w stanie zrozumieć tego, że rodzina odbiera jej dzieciństwo. Jak każda kobieta, Hatidże marzy o wielkiej miłości i ze wszystkich sił pragnie zapobiec niechcianemu małżeństwu.

W książkach z tej serii bardzo podoba mi się to, że cała fabuła skupia się głównie na kobietach. Choć muszę przyznać, że w VII tomie jest z pewnością o wiele więcej akcji dotyczącej podbojów i typowo męskich zajęć, to jednak autorka ciągle poświęca mnóstwo stron na to, aby przybliżyć czytelnikowi losy kobiet. Ogromny atut stanowi tutaj przekaz historyczny. Szczerze powiem, że w liceum byłam na profilu humanistycznym, miałam rozszerzony program z historii i nigdy nie słyszałam nawet słowa o Hatidże czy Mihrimah. Więc sami widzicie - swoją wiedzę trzeba rozwijać na własną rękę.

Niektóre osoby określają książki z tej serii mianem obyczajówek albo romansów. Coś w tym jest! Bo faktycznie "Tajemnice Dworu Sułtana" to seria, która opowiada o codziennym życiu oraz miłosnych podbojach i uniesieniach, ale cała akcja rozgrywa się w XVI wieku, w Imperium Osmańskim. Wiem, że są też osoby, które wyśmiewają się z takich książek. Ale moim zdaniem zdecydowanie warto po nie sięgnąć. Taka literatura jest idealna dla kobiet w każdym wieku! Po raz kolejny mogę Wam z czystym sercem polecić książki Demet Altınyeleklioğlu. :)

Tym razem czytelnik ma do...

Z wielką przyjemnością i ciekawością, sięgnęłam po najnowszą książkę Demet Altinyeleklioglu „Hatice. Żona Ibrahima”*. To już VII tom opowiadający o Dynastii Osmanów.

*Zdaję sobie sprawę, że tytuł został spolszczony, ale jako wierna fanka Wspaniałego Stulecia, wolę pozostać przy tureckim zapisie tego imienia.

Jak Wam jest wiadome, jestem wielką fanką Wspaniałego Stulecia. Nic co działo się za czasów Selima Groźnego, późniejszego sułtana Sulejmana II i jego następców, nie jest dla mnie tajemnicą. Znam najmniejszy szczegół, ale mimo to, bardzo chętnie czytam kolejne książki opowiadające o Osmanach. Powodów jest kilka, ale ja przytoczę tylko jeden. Po prostu kocham tamten świat, jest dla mnie inny, barwny, pełen intryg i za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego.

Książki Demet Altinyeleklioglu stały się inspiracją do powstania serialu. Mnie oczywiście podobają się dwie odsłony tego świata. Zarówno książki, jak i serial trochę różnią się od siebie. Niemniej jednak fani będą czuć się usatysfakcjonowani. Dla mnie ciekawym było poznanie, jak wyglądało Imperium za czasów panowania Selima I Groźnego i dzięki temu, zobaczyłam jak ojciec różnił się podejściem do pewnych spraw, od swojego następcy Sulejmana. Miło było też poczytać o jego nałożnicy Ayse Hafsie. Czy polecam? Oczywiście. To barwny świat, opowiadający o historii, ale nie jest to nudna lekcja, która sprawia, że czujemy się znużeni. Z tego co mi wiadomo to Wspaniałym Stuleciem nie są zafascynowani starsi ludzie, ale jest to świat, który łączy pokolenia.

Doczytaj na: https://majkabloguje.blogspot.com/2017/07/szczescie-wydaje-sie-byc-nieosiagalne.html

Jak Wam jest wiadome, jestem wielką fanką Wspaniałego Stulecia....

• 2017
  • Sprzedane