Grace. Księżna Monako

Tłumaczenie: Grażyna Majcher
Wydawnictwo: Muza
Grace, une princesse désenchantée
joly_fh

Grace Kelly, młoda gwiazda o twarzy grzecznej dziewczynki, lecz duszy namiętnej, fascynuje Amerykę lat pięćdziesiątych XX wieku, by potem podbić serce Rainiera III, księcia Monako. Sztuka stwarzania pozorów i prawdziwie silny charakter pomogą jej udźwignąć diadem Grimaldich, gdyż nie wszystko jest bajką w tej najpiękniejszej roli jej życia - roli księżnej. Nic - żadna sekretna rana, żaden żal - nie powinno wyzierać spod nazbyt gładkiej maski Jaśnie Oświeconej Pani, która dzień w dzień musi jawić się jako wcielenie doskonałości i piękna. Najszczęśliwsze są chwile spędzane z dziećmi, lecz w miarę upływu lat Grace coraz gorzej znosi konieczność podporządkowania swoich pragnień nawykłemu do rozkazywania małżonkowi.

W dniu 13 września 1982, kiedy miał miejsce tragiczny wypadek, rodzi się legenda: Grace zabłyśnie na firmamencie brutalnie przerwanych egzystencji, i jak nigdy wcześniej sława stanie się świetlistą żałobą po szczęściu.

Biografia Grace Kelly od dzieciństwa do tragicznego wypadku, w wyniku którego poniosła śmierć w 1982 roku w wieku 53 lat. Dom rodzinny, szkoła, wspaniale rozwijająca się kariera aktorska w USA, spotkanie z księciem Rainierem, zaloty i miłość, królewski w przepychu ślub i życie w "złotej klatce".

źródło opisu: Muza S.A., 2014

źródło okładki: www.muza.com.pl

Roza_V_Barlow | 2018-10-31
Przeczytana: 31 października 2018

Bardzo lubię czytać książki, które opowiadają o życiu prawdziwych osób. Sięgnęłam po ten tytuł właśnie z tego powodu, a poza tym chciałam poznać opisywaną postać, ponieważ wcześniej nie czytałam o niej ani nie oglądałam filmu (choć chciałam i nadal chcę)!
Grace, księżna Monako, jako osoba, kompletnie mnie zaskoczyła, ponieważ okazało się, że to Grace Kelly, o której wcześniej już co nieco słyszałam. Najwyraźniej jednak zbyt mało, bo nie wiedziałam, że to ta sama osoba. Cóż, teraz już wiem. Grace, jako prawdziwa osoba, jest naprawdę interesująca. Doprawdy piękna, choć sama tak nie uważała, to ja tak uważam. W dodatku bardzo podoba mi się jej styl, jej ubiór, fryzury. Naprawdę podoba mi się właśnie ten rodzaj prezencji. Jeśli chodzi o charakter, to okazało się, że była normalnym człowiekiem. Choć może nie do końca, ponieważ była niezwykle cierpliwa, spokojna. Czy to faktycznie była maska, którą potrafiła ubierać dzięki doświadczeniu aktorskiemu? Nie wiem, ale Grace była niezwykle...

BuchBuch | 2018-09-20

Lubię biografie, dają wielowymiarowy obraz postaci, mimo iż jest on z góry założony przez twórcę. Jednak nawet autorskie ujęcie czyjegoś życiorysu pozwala na czytanie między wierszami i wyrabianie własnej opinii.
Joanna Spencer to pseudonim dziennikarki związanej z monakijskim dworem. Jej książka jest laurką wystawioną księżnej, nie kryje ona zresztą uwielbienia i zachwytu dla samej Grace Kelly. Nie jest to wielką przeszkodą w czytaniu, czasem nawet ton pełen estymy wywołuje uśmiech pobłażania i sympatii.
Bohaterka książki to postać rodem z hollywoodzkiego filmu, choć trafniejszym określeniem będzie jednak bajka. Piękna, dobra, pełna szlachetnych zasad moralnych, silna, bogata, sławna. Odnosząca duże sukcesy w głośnych filmach (ulubienica Hitchcocka , zdobywczyni Oscara), pozostająca przy tym skromną dziewczyną.
Będąc na szczycie rzuciła kino i wyszła za księcia Rainiera III z rodu Grimaldich. Okazało się, że to rola jej życia, która wielokrotnie będzie wymagała aktorskich...

natkamik | 2018-08-17
Przeczytana: 2014 rok

Jedna z najbardziej fascynujących kobiet w historii. A zarazem bardzo dobra aktorka, zdobywająca najważniejsze nagrody za swoje rolę filmowe. Ikona mody. Kobieta, która spełniła Marzenie wielu dziewcząt o wyjściu za mąż za księcia. Tyle że później już nie było jak w bajce. Książka opisująca życie Grace Kelly napisana jest ciekawie i przyjemnie. Szybko się ją czyta i z każdą stroną coraz bardziej interesuje się, fascynuje osobą księżnej.

BetweenBooks | 2017-01-12

Joanna Spencer w swojej publikacji skupia się przede wszystkich na uczuciach, dzięki czemu książkę czyta się jak powieść obyczajową, a nie biograficzną. Autorka nie przytłacza nas szeregiem niepotrzebnych dat, dawkuje informacje w sposób intrygujący i wzbudzający ciekawość. Nie będąc zagorzałą fanką biografii, przeczytałam publikację z zapartym tchem w jeden dzień.

Jedyny minus to brak jasnej informacji o tym, czy książę Rainier naprawdę ją kochał? A czy ona kochała jego? Niestety nie zostało to powiedziane. Czuję lekki niedosyt. Ze swojej strony polecam serdecznie. Przyznam, że naprawdę dobrze czytało mi się tę biografię.

Moja ocena: -5/6

truskaweczunia | 2015-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Wciagajaca biografia. Pochlonelam ja w ciagu nie calych 12 godzin. Historia Grace Kelly to opowiesc o kobiecie ktora dla milosci postanawia porzucic swoj ukochany swiat filmu. Zaczyna zycie w malym panstwie, gdzies na drugim koncu swiata. Z dnia na dzien ze slawnej aktorki przeistacza sie w ksiezne. Kochana przez miliony, niedoceniana przez mieszkancow Monako. Historia milosci, samotnosci, poszukiwania akceptaci otoczenia oraz historia zony, matki, ksieznej.

Monika-Katarzyna | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Dla mnie, książka jest napisana drętwo. I choć czytało się ją lekko i szybko, to jednak życie Grace opisane jest jakoś...beznamiętnie. Nie wzbudziła we mnie żadnych odczuć ta książka. Warto sięgnąć po tę pozycję jeśli interesujecie się gwiazdami kina tamtejszych lat oraz jeśli macie ochotę na przyjemną lekturę przy popołudniowej kawie.

Iwona | 2014-10-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 25 września 2014

Ciekawa książka. wpadła mi przez przypadek w bibliotece i nie spodziewałam się że tak mnie wciągnie. Dobrze napisania historia życia Grace Kelly Księżnej Monako - autorka ukazuje pełny obraz życia kobiety, która odmieniła Księstwo Monako. Polecam każdemu czytelnikowi.

Wioleta Sadowska | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

"Wszyscy mężczyźni marzą o tym, by spędzić noc z Marilyn Monroe, ale życie z Grace Kelly".

Po raz pierwszy o historii Grace Kelly dowiedziałam się nie z książki, lecz od znajomej, która zafascynowana tą postacią, postanowiła jej imieniem nazwać swój salon fryzjerski. Dziwiło mnie wówczas takie uwielbienie dla tej osoby, nie potrafiłam tego do końca pojąć. Po lekturze biografii Grace, która zbiegła się z kinową produkcją, ukazującą życie księżnej Monako, jestem już w stanie zrozumieć zachwyt i szacunek mas. Grace Kelly pokazała bowiem, że życie może być bajką, jednak nie każda bajka posiada szczęśliwe zakończenie.

Joanna Spencer to dość tajemnicza postać, ukrywająca się pod pseudonimem. Autorka jako dziennikarka i korespondentka, związana z dworem w Monako, pragnie zachować anonimowość. Jest wielbicielką Grace, krytykującą postępowanie księcia Rainiera. Niektórzy twierdzą, że zna wszystkie tajemnice dworu w Monako.

"Grace. Księżna Monako" to napisana w przystępnej formie,...

Joanna1969 | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Nigdy nie interesowałam się życiem gwiazd, ani sławnych ludzi, więc książka ta nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia.Ot po prostu kolejna historia z życia wyższych sfer,których pełno w internecie.
Specjalnie nie polecam,sama przeczytałam ja jako wypełniacz między ciekawszymi pozycjami.Niemniej jednak książkę czyta się szybko, ponieważ napisana jest sensownie i rzeczowo podchodzi do tematu.

Justyna | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawa historia pewnej księżnej. Taka w sam raz na raz 