Okładka książki ZABURZENIA PRZYWIĄZANIA U DZIECI I MŁODZIEŻY. Poradnik dla terapeutów, opiekunów i pedagogów Chris Taylor
Chris Taylor Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2016-03-09
2016-03-09
Psychoterapia psychoterapia poznawczo- behawioralna

Mam problem z tą książką. Niby wszystko się zgadza, niby założenia są słuszne, ale jest tak ogólna, tak mało konkretna, że ciężko ją wykorzystać w praktyce.

Poradnik przeznaczony głównie dla specjalistów: terapeutów, psychologów, pedagogów oraz opiekunów zastępczych, rodziców adopcyjnych i pracowników ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Nie znaczy to jednak, że osoba spoza tego grona powinna czuć się wykluczona.

Każdy, kto jest rodzicem, planuje nim zostać lub chce się dowiedzieć, czegoś o zaburzeniach przywiązania powinien przeczytać tą książkę. Dodam tylko (tak żeby nikt się nie rozczarował),że książka napisana jest przystępnym językiem, ale jej lektura jest powolna i wymagająca ogromnego skupienia. Bardziej jak podręcznik, niż poradnik.

W książce otrzymamy mnóstwo praktycznych informacji na temat zaburzeń relacji przywiązania. Teoria przywiązania jest kluczowa w rozumieniu rozwoju dziecka i kształtowaniu się psychopatologii. W wielkim skrócie można powiedzieć, że przywiązanie to więź między dzieckiem, a opiekunem podstawowym (najczęściej matką) wynikająca z mechanizmów biologicznych o charakterze instynktownym. Warunkiem rozwoju przywiązania jest stabilna obecność osoby opiekuna, jego wrażliwość na potrzeby i reakcje dziecka oraz odpowiednia zdolność ich odzwierciedlania w procesie wzajemnej interakcji.To właśnie opiekun swoją odpowiedzią na zachowania dziecka moduluje jego stany emocjonalne. Ten proces odzwierciedlania jest istotnym elementem rozwoju dziecka. Natomiast brak bezpiecznej relacji z dzieckiem powoduje ogromne konsekwencje, o których również dowiemy się z książki.

Ponadto w książce poznamy m.in. zagadnienia dotyczące styli, wzorców przywiązania i metody pracy terapeutycznej z dziećmi, których dzieciństwo było trudne i bolesne.

Dobra wiadomość płynąca z lektury jest taka, że doświadczenia kliniczne pokazują, że każde dziecko z zaburzeniami przywiązania ma szansę w trakcie terapii na odbudowanie ufnej, bezpiecznej więzi. Bardzo dobra i profesjonalna książka.

KONKURS! 5-19.04.2017. Na moim blogu Notatnik Terapeuty (www.karolinaplichta.pl) można wygrać tę książkę. :)

To nieprawda, że dziecku wystarczą kochający rodzice i mogłoby właściwie mieszkać w stodole i spać na sianie (i nie mam tutaj na myśli wspaniałych wakacji u dziadków na wsi). Otoczenie, w jakim żyjemy wyraża nasz stosunek do drugiego człowieka i do nas samych. Jeśli nie zmieniamy dziecku pościeli od pół roku (a nawet dłuższego czasu),nie zwracamy uwagi na to, że jego zabawki są popsute, karmimy je tylko czipsami, żelkami i colą, to wysyłamy wyraźny przekaz: NIE JESTEŚ WART świeżej pościeli, NIE JESTEŚ WART sprawnych zabawek, NIE JESTEŚ WART, abyś był zdrowy. Okropność.

Po więcej zapraszam na www.karolinaplichta.pl

• Terapia
  • W kolejce do przeczytania
  • Rereading
  • Przywiązanie

Chris Taylor ZABURZENIA PRZYWIĄZANIA U DZIECI I MŁODZIEŻY. Poradnik dla terapeutów, opiekunów i pedagogów Zobacz więcej