Sherlock Holmes i Necronomicon Tom 2 - Noc nad światem

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz-Szrejter
Cykl: Sherlock Holmes i Necronomicon (tom 2)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Sherlock Holmes & le Necronomicon: La Nuit sur le Monde
tajemnice, zagadki
komiksy
Dejikos

Po powrocie z wyprawy na Antarktydę Sherlock podejmuje współpracę z królewskimi tajnymi służbami do zadań związanych ze zjawiskami nadprzyrodzonymi. Razem tropią profesora Moriarty’ego i jego demonicznego sługę, Egipcjanina Tahera. Geniusz zbrodni wciąga obrońców prawa w pułapkę i zmusza do przekazania mu napisanej przez szalonego Araba Abdula Alhazreda zakazanej księgi Necronomicon. Prawdziwe piekło rozpętuje się, gdy Moriarty wysyła sygnał przyzwania do uśpionych bogów zwanych Wielkimi Przedwiecznymi. Świat staje na krawędzi zagłady. Czy tajnym służbom uda się zapobiec niebezpieczeństwu? A może, jak wierzy w to sama królowa Wiktoria, właśnie od Holmesa będzie zależało ocalenie Ziemi?

Historia ta uzupełnia dylogię opisującą przygody wielkiego detektywa w świecie grozy. Autorem scenariuszy do wszystkich podserii jest Francuz Sylvain Cordurié (tworzący też cykle fantasy, takie jak Sword czy Walkyrie), a rysunkami zajmują się różni graficy, przede wszystkim Laci, czyli Vladimir Krstić, który zasłynął właśnie opowieścią o Holmesie.

źródło opisu: Egmont Polska, 2016

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl/

czechu | 2016-09-05

Szału nie ma ale tragedii też nie. Przyjemna kreska, dobrze się czyta. Nie wiem czy kupiłabym ponownie

Hari_Seldon | 2017-05-25
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Dokończenie historii. Sherlock Holmes został pokonany, a profesor Moriarty zyskał potężną moc. Kto go teraz powstrzyma?

Fabuła idzie bardzo przewidywalnym torem. Pojawia się jednak pewne zaskoczenie, jeżeli chodzi o postać głównego antagonisty. Wrażenie robią też metody walki z siłami nadprzyrodzonymi – bardzo pomysłowe. Szkoda, że niestety mitologia Lovecrafta jest tu jedynie pretekstem i nie zostaje specjalnie rozwinięta. Sam bohater też nie wykazuje się tu specjalnie swoimi detektywistycznymi zdolnościami - jest to głównie przygodowa opowiastka.

Po raz kolejny rozczarowują też rysunki – są poprawne, ale przy takim materiale można było się bardziej pobawić graficznie. Pojawiają się tu sceny w innym wymiarze, ale przypominają one jedną wielką brązową wodną czeluść niż przestrzeń zamieszkałą przez Wielkich Przedwiecznych.

Podsumowując, średni tom jedynie dla fanów Sherlocka Holmesa, którzy nie znają twórczości Lovecrafta, do które odwołania zostały tu zmarnowane.

los477 | 2016-09-01
Przeczytana: 02 września 2016