popularnonaukowa
Joanna

Czarodziejki i czarodzieje w wiedźmińskim świecie, geneza popularności „Wiedźmina” i analiza angielskich tłumaczeń sagi Sapkowskiego to tylko kilka spośród tematów poruszanych przez autorów, których teksty złożyły się na drugi tom analiz naukowych o Geralcie z Rivii. Pierwszy tom („Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”) opublikowaliśmy we wrześniu 2015 r. Od tego czasu pobrało go z naszej strony prawie tysiąc osób i każdego dnia ta liczba rośnie.

– Gdy pracowaliśmy nad tymi dwiema książkami (a wcześniej także nad konferencją naukową „Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”), chcieliśmy przede wszystkim w sposób systematyczny i uporządkowany przyjrzeć się różnym obliczom Geralta z Rivii, który od 1986 r. stał się bohaterem nie tylko opowiadań i powieści, lecz także komiksów, gier, filmu czy rock opery – piszą redaktorzy książki. – Zależało nam więc zarówno na wykorzystaniu odmiennych perspektyw metodologicznych i narzędzi badawczych, jak i na analizach skupiających się na różnych narracjach o wiedźminie. Wystarczy spojrzeć na spisy treści obu publikacji, aby przekonać się, że cel ten w znacznej mierze udało się osiągnąć

Publikacja powstała na zlecenie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej recenzentem był dr Mateusz Poradecki z Uniwersytetu Łódzkiego, a redakcją naukową zajęli się Robert Dudziński i Joanna Płoszaj – członkowie naszego stowarzyszenia.

Tom patronatem honorowym objęła firma cdp.pl, polski wydawca i dystrybutor gier wideo, w tym także „Wiedźmina”.

Spis treści
Wstęp

Joanna Płoszaj
Przygody pewnego wiedźmina. Konstrukcja i destrukcja schematów fabularnych w opowiadaniach Sapkowskiego

Miłosz Markocki
Geralt z Rivii – antybohater w roli bohatera fantasy

Dorota Ucherek
Czarodziejki (i czarodzieje) w świecie wiedźmina

Krzysztof Solarewicz
Monstrum, albo wiedźmina opisanie – Próba Traw i kwestia człowieczeństwa w multiwersum Wiedźmina

Anna Wróblewska
Jak napisać bestseller? O genezie popularności Wiedźmina z perspektywy socjologii literatury

Ewa Krzywicka
Śladami Białego Wilka. O ukraińsko-rosyjskich Opowieściach ze świata wiedźmina

Aida Michałowska, Jakub Kasperski
Od powieści do rock opery – Droga, z której się nie wraca zespołu Esse

Radosław Pisula, Łukasz Słoński
Geralt w niewoli kadru. Strategie adaptacyjne i recepcja polskich komiksów o wiedźminie

Adam Flamma
Postaci kobiet w grze Wiedźmin – znaczenie i analiza

Paulina Drewniak
Are we there yet? A snapshot in the haphazard history of Wiedźmin’s English translations

Bibliografia wydanych do końca roku 2015 prac naukowych poświęconych twórczości Andrzeja Sapkowskiego

źródło opisu: http://tricksterzy.pl/wiedzmin-polski-fenomen-popk...(?)

źródło okładki: http://tricksterzy.pl/wiedzmin-polski-fenomen-popk...»

LordVaderJunior | 2017-05-08

Wiedźmin – polski fenomen popkultury, to kolejna pozycja wydawnictwa Trickster, traktująca o Wiedźminie Geralcie sposobem naukowym. Kto przebrnął przez poprzednią książkę, tego zachęcać nie trzeba. Pozostałym warto zarekomendować kolejne dziesięć tekstów, przygotowanych przez pracowników naukowych, a opisujących zarówno różne aspekty świata Wiedźmina, jak i sam fenomen wielkiej jego popularności. Jest też co nieco o Wiedźminie w mediach innych niż książka. Tym razem nie o gry idzie a o komiks oraz rockową operę. Tak właśnie, tam też zawędrował nasz bohater. Na końcu zaś, gdyby ktoś chciał na Wiedźminie jakąś magisterkę machnąć, albo i doktorat, znajduje się bibliografia - jakieś osiem stron licząca lista (kilkadziesiąt pozycji jak nic), ale to już tylko dla orłów. Zapuścić się w ten gąszcz, to jak zagrać w "Dziki Gon" na poziomie "Droga ku zagładzie". Miłego czytania.