Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy

Tłumaczenie: Bartosz Nowacki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Eine Frau an Seiner Seite: Ehefrauen in Der "Ss-Sippengemeinschaft"
Bartosz Nowacki
historia
Ag2S

Organizacja SS wzorowana była na zakonach rycerskich, choć Heinrich Himmler już w 1929 r. mówił o przekształceniu jej we wspólnotę rodów – mężczyzn i kobiet. Miała to być elita narodu niemieckiego i jednocześnie rasa panów, władająca podbitymi terenami. Wydany w 1931 r. „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie” precyzyjnie określał, jakie kryteria musi spełniać żona esesmana i jaką ma pełnić rolę – zgodnie z zamysłami Reichsführera SS.
Liczne spośród żon esesmanów były nie tylko wtajemniczone w działalność swych mężów, lecz także aktywnie w niej uczestniczyły, były wspólniczkami w ich zbrodniach. Niektóre z nich mieszkały w osiedlach przylegających do obozów koncentracyjnych. Wychowywały tam dzieci, prowadziły życie towarzyskie, obchodziły święta, z zainteresowaniem zwiedzały miejsca pracy małżonków oraz przygotowywały się do pełnienia roli władczyń Wschodu.

W swojej wnikliwej i świetnie udokumentowanej książce Gudrun Schwarz pokazuje splot cech charakteru i okoliczności, które sprawiły, że te niemieckie kobiety doskonale się czuły u boku zbrodniarzy, a nawet potrafiły określać życie w pobliżu obozu jako „idyllę”.
Książka „Żony SS-manów” obala mit, zgodnie z którym kobiety w nazistowskiej machnie zbrodni były jedynie ofiarami okoliczności – i pokazuje ich prawdziwe, przerażające oblicze.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Zony_SS_manow__Kobiety_w_...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zony_SS_manow__Kobiety_w_...»

Agacha | 2019-08-12
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

Mimo trudnego tematu, książkę czyta się znakomicie. To przerażające, jaki wpływ na każdą sferę życia miał faszyzm. Jak ludzie potrafią być zaślepieni przez chorą ideologię. Warto się o tym dowiadywać, z takich właśnie książek.

Elżbieta2019 | 2019-02-06
Przeczytana: 01 lutego 2019

Liczba podanych źródeł, a także obszerne i ciekawe przypisy nadają tej książce chrakter bardziej naukowy niż popularny. Tytułowy temat przedstawiony jest na tyle ciekawie, że po prostu "wciąga". Jestem pewna że zainteresuje także czytelników, których pasją niekonicznie jest historia. Książka "Żony SS-manów" jest wartościowa z uwagi na unikalność analizowanego zagadnienia. Są to często bohaterki tzw. drugiego planu. Po lekturze nasuwa mi się smutny wniosek, że kobiety z otoczenia najbardziej zbrodniczych kreatur z SS zupełnie dobrze się czuły w ich ramionach, gdy wokół nich dymiły kominy krematoriów obozów śmierci. Żony ss-manów same widać przejawiały ambicje polityczne, skoro Himmler wydał zarządzenie 22/44, w którym miedzy innymi nakazuje:
"1) Małżonki czołowych towarzyszy partyjnych muszą powstrzymać się od ingerowania w jakiekolwiek sprawy służbowe swoich mężów. Jest wręcz wstrętne, kiedy żony w jakikolwiek sposób próbują wpływać na decyzje swoich małżonków lub oceny...

Ewa | 2018-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 22 września 2018

+/-

mamausza | 2017-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Żony SS-manów to książka którą czyta się z dużym zainteresowanie. Otwiera oczy na wiele kwestii oraz zawiera wiele ciekawostek. Zdecydowanie polecam

Dotka76 | 2017-01-05
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Ciekawe spojrzenie na rolę kobiet w czasach szaleństwa III Rzeszy. Rolę dość ważną i wcale niepozytywną niestety. Lektura wnikliwa, czasami jednak niezbyt wciągająca, ale i tak trzeba się zapoznać.

Iwona_C_ | 2016-09-20

Żony SS-manów … to książka, która otwiera oczy na wiele kwestii. Pokazuje, jak zachowywały się w większości przypadków kobiety, którym przyszło żyć z mężczyznami wysoko postawionymi w strukturach SS. Jest to opracowanie bardzo szczegółowe, napisane typowo naukowym językiem, więc w pierwszej kolejności powinny sięgnąć po tę książkę osoby, które są zainteresowane tematyką II wojny światowej, a także obozami koncentracyjnymi i gettami. Publikacja przygotowana przez Gudun Schwarz stanowi doskonałe uzupełnienie innych opracowań poruszających wyżej wymienione kwestie.

Raf_fa | 2016-09-05
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

świetna książka, świeże nowe spojrzenie... wybitnie obiektywna

Patrycja | 2016-08-21

Książka nudna,męcząca nie mogłam się doczekać żeby ją skończyć. Wiele informacji, które tu zostały zawarte można przeczytac w książce "Życie ssmanów w Auschwitz" - krótsza i czyta się znacznie lepiej. Na okładce Ilse Koch - nic o niej nie było, oprócz wzmianki w jednym miejscu. nie polecam.

jaredowaimarsowa | 2016-08-08

Duży plus za ukazanie procedur prawnych przy zawieraniu małżeństwa - analizę litery prawa do odnoszącej się rzeczywistości. Postać Heinricha Himmlera skupiła moją uwagę nie tylko ze względu na jego znaczący wpływ na tą kwestię. Warto było dowiedzieć się o planach przyszłościowych - czym miała być ta instytucja, jakie miała spełniać zadanie w późniejszych latach. W jaki sposób miała się wyróżniać wśród obowiązującego modelu małżeńskiego.

Jeżynka | 2016-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Jeśli chodzi o historię to od zawsze fascynuje mnie rola kobiet i ich wpływ na wydarzenia z przeszłości. Dlatego też z dużym zainteresowaniem sięgnęłam po książkę "Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach III Rzeszy" Gudrun Schwarz.
Mimo iż tytuł zapowiadał intrygującą lekturę daleka jestem od zachwytów. Nie będzie przesadą jeśli powiem że książkę "zmęczyłam" i nie zostanie mi raczej dłużej w pamięci.

Nie jestem historykiem ale bardzo lubię zaczytywać się w książkach z kategorii "historia". Aby trafiały one do czytelnika-amatora muszą mieć jedną podstawową cechę: autor powinien umieć opowiadać. Niby nic wielkiego można by pomyśleć jednak niewielu pisarzy potrafi pisać tak aby zaciekawić czytelnika. Większość z nich prezentuje nam książki pisane w tonie wykładów akademickich gdzie ilość przypisów i odwołań nie pozwala się skupić na treści.
Taka też jest ta pozycja: poprawna ale sucha, sztywna i mało wciągająca czytelnika w opowiadaną historią.

Celem Gudrun Schwarz było...