Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy

Okładka książki Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy Gudrun Schwarz
Okładka książki Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy
Gudrun Schwarz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka historia
historia
Eine Frau an Seiner Seite: Ehefrauen in Der "Ss-Sippengemeinschaft"
Prószyński i S-ka
2016-05-05
2016-05-05
Bartosz Nowacki
Bartosz Nowacki

Bardzo wartościowa książka, dobra w odbiorze, zawiera dużo faktów i wymienia wiele postaci Podzielona jest na rozdziały tematyczne. Opisane sytuacje mają potwierdzenie w materiałach źródłowych, do których mamy odnośniki na dole strony, czasami nawet są one uzupełnieniem do treści w książce. A ta treść to temat znany, okrucieństwa II Wojny Światowej, bezlitosne morderstwa na mężczyznach, kobietach i dzieciach. Już tytuł ”Żony ss- manów” informuje nas, komu autorka poświęciła swoje dzieło, kobietom – żonom mężczyzn, którzy mordowali z zimną krwią, napawali się cierpieniem drugiego człowieka. Autorka uzmysławia nam, że te kobiety były współwinne. Nie tylko wiedziały, czym zajmują się mężowie, ale niektóre z nich same uczestniczyły w zabijaniu, nie czuły żadnej litości, rozkoszowały się władzą, okrutnością dorównywały mężczyznom. Pani Gudrun Schwarz opisuje nam poszczególne przypadki, charakteryzuje konkretne kobiety, należące do wspólnoty SS. Było wiele powstałych organizacji narodowosocjalistycznych, do których należały kobiety. Autorka opisuje nie tylko działalność ss-manów i ich żon, ale również zwraca naszą uwagę na sytuację po wojnie. Wielu z nazistów zostało ukaranych karą śmierci, ale wiele spraw zostało umorzonych lub winni zostali objęci amnestią. Nie mówiąc już o kobietach, które w ogóle były uwolnione od wszelkich zarzutów, bo niby były tylko żonami. Ale ta książka udowadnia nam właśnie, jak bardzo było to niesprawiedliwe, te kobiety zawiniły podobnie, jak ich mężowie.
Smutne jest to, że nazizm porwał tak ogromną masę ludzi, dla nich te okrutne morderstwa i znęcanie się nad ludźmi było po prostu aktywnością zawodową.
Bardzo dobrze, że są takie książki i nadal powstają, niech będzie ich - jak najwięcej, żeby pamięć o tym bestialstwie nie zaginęła.

Z uporem maniaka wracam do pewnych tematów, by znaleźć odpowiedzi na pytania, które mnie dręczą.
Tu nie znalazłam. Książka jest naukową relacją dotyczącą udziału kobiet, żon esesmanów, w tym, co działo się w czasie II wojny.
Jednak ta książka coś zmieniła - moje myślenie o odpowiedzialności wszystkich Niemców za to, co się stało. Bo chrześcijański sposób myślenia, kazał mi myśleć, że to tylko nieliczni byli źli. Bierność i zaniechanie są winą.

Zastanawiają jedynie słowa: nic nie wiedziałam (choć mieszkała przy obozie Auschwitz),to jest niemożliwe, działał dla dobra narodu niemieckiego....

Kiedy myślimy o zbrodniczości III Rzeszy zwykle podświadomie wiążemy ją głównie z decyzjami i działaniami mężczyzn. Przychodzi nam na myśl Hitler, najwyżsi rangą SS-mani, kadry kierownicze, czy żołnierze ginący na froncie.
W powszechnej świadomości chyba wciąż pokutuje przekonanie o bezbronnych, nieświadomych i niewinnych Niemkach. Autor ''obala mit, zgodnie z którym kobiety w nazistowskiej machinie zbrodni były jedynie ofiarami okoliczności - i pokazuje ich prawdziwe, przerażające oblicze''.

-----------
Fragment z uwag końcowych:

''Około 240 000 małżonek esesmanów - niebagatelna liczba poprzez swoje zaangażowanie dla narodowego socjalizmu stanowiło tylko czubek góry lodowej: kolejną wielką grupą były nieopisane w tej książce członkinie ''kobiecego personelu SS, pracownice aparatu administracyjnego SS w Rzeszy i na obszarach okupowanych, lekarki i pielęgniarki SS służące w lazaretach i obozach, nadzorczynie SS i pracownice cywilne w obozach koncentracyjnych. (...)
Kobiety z SS nie były wyjątkiem od reguły. Pod względem ilościowym niemieckie kobiety wspierały bezprzykładny proces prześladowań, wypędzeń i ludobójstwa w o wiele większym zakresie (...).''

Książka godna polecenia. Bardzo dobrze udokumentowana, są przypisy,jest bibliografia. Można czytać i powoływać w swoich pracach 👌

1931

Mimo trudnego tematu, książkę czyta się znakomicie. To przerażające, jaki wpływ na każdą sferę życia miał faszyzm. Jak ludzie potrafią być zaślepieni przez chorą ideologię. Warto się o tym dowiadywać, z takich właśnie książek.

Liczba podanych źródeł, a także obszerne i ciekawe przypisy nadają tej książce chrakter bardziej naukowy niż popularny. Tytułowy temat przedstawiony jest na tyle ciekawie, że po prostu "wciąga". Jestem pewna że zainteresuje także czytelników, których pasją niekonicznie jest historia. Książka "Żony SS-manów" jest wartościowa z uwagi na unikalność analizowanego zagadnienia. Są to często bohaterki tzw. drugiego planu. Po lekturze nasuwa mi się smutny wniosek, że kobiety z otoczenia najbardziej zbrodniczych kreatur z SS zupełnie dobrze się czuły w ich ramionach, gdy wokół nich dymiły kominy krematoriów obozów śmierci. Żony ss-manów same widać przejawiały ambicje polityczne, skoro Himmler wydał zarządzenie 22/44, w którym miedzy innymi nakazuje:
"1) Małżonki czołowych towarzyszy partyjnych muszą powstrzymać się od ingerowania w jakiekolwiek sprawy służbowe swoich mężów. Jest wręcz wstrętne, kiedy żony w jakikolwiek sposób próbują wpływać na decyzje swoich małżonków lub oceny współpracowników, jakie ci mają wydać." I tak dalej...

Ciekawe spojrzenie na rolę kobiet w czasach szaleństwa III Rzeszy. Rolę dość ważną i wcale niepozytywną niestety. Lektura wnikliwa, czasami jednak niezbyt wciągająca, ale i tak trzeba się zapoznać.

Żony SS-manów … to książka, która otwiera oczy na wiele kwestii. Pokazuje, jak zachowywały się w większości przypadków kobiety, którym przyszło żyć z mężczyznami wysoko postawionymi w strukturach SS. Jest to opracowanie bardzo szczegółowe, napisane typowo naukowym językiem, więc w pierwszej kolejności powinny sięgnąć po tę książkę osoby, które są zainteresowane tematyką II wojny światowej, a także obozami koncentracyjnymi i gettami. Publikacja przygotowana przez Gudun Schwarz stanowi doskonałe uzupełnienie innych opracowań poruszających wyżej wymienione kwestie.

Żony SS-manów to książka którą czyta się z dużym zainteresowanie. Otwiera oczy na wiele kwestii oraz zawiera wiele ciekawostek. Zdecydowanie polecam

• Biografie
  • Do kupienia
  • Literatura faktu
  • Kindle

Gudrun Schwarz Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy Zobacz więcej