Królestwo nadchodzi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Kingdom Come
Królestwo, nadchodzi

Richard Pearson przyjeżdża do Brooklands, by wyjaśnić zagadkę śmierci swego ojca zabitego przez szaleńca w ogromnym centrum handlowym Metro-Centre, w sercu na pozór spokojnego podlondyńskiego miasteczka. Dochodzi do wniosku, że za śmiercią ojca kryje się jakaś tajemnica. Wkrótce przekonuje się, że Metro-Centre rządzi życiem znudzonej społeczności i zaspokaja jej pragnienie nowości i luksusu. Zauważa również, że za lśniącą fasadą kryje się pustka i tłumiona nienawiść. Na ulicach dochodzi do zamieszek, bandy chuliganów prześladują imigrantów, a imprezy sportowe przeradzają się w szowinistyczne wiece polityczne. W końcu Pearson sam daje się wciągnąć w ten świat... Królestwo nadchodzi to porywająca dystopia, w której autor mistrzowsko portretuje współczesną Anglię. Roztacza sugestywny obraz zadowolonego z siebie społeczeństwa, którego konsumpcjonizm przeradza się w faszyzm.

Dziub | 2015-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Nie ma tu jakichś specjalnych spojlerów, przytoczony cytat nie zdradza fabuły.
Dystopia, jaką opisuje tu Ballard to kolejna wizja apokalipsy. Tym razem pozbywanie się traumy przeżyć wojennych zostało zogniskowane w analizie struktury faszyzmu.
Książka, chociaż napisana dekadę - żeby podkreślić to nie tylko językowo, ale i obrazowo - 10 lat!!!, jest wciąż, o ile nie dokładnie, przerażająco aktualna.
Klimat powieści przypomina Wieżowiec (zekranizowany!!).
W pewnym momencie wydarzenia zdają się być nierealne, a główny bohater, który tylko do pewnego stopnia pozostaje bierny, potem jak chyba każda główna postać w twórczości Ballarda, musi działać, aby ponieść pewnego rodzaju porażkę (i żeby być dokładną, pewien rodzaj pyrrusowego zwycięstwa, jeśli rozpatrywać samego Richarda), w tym właśnie momencie dla czytelnika też jest za późno i nagle orientuje się, że również utknął w centrum handlowym.
Świetna krytyka konsumpcjonizmu, o wiele bardziej zmusza do refleksji nad tym, jakie rzeczy...

Marcin Polański | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Powieść dotyka bardzo aktualnych tematów. Konsumpcjonizm, rozwarstwienie społeczne, pełzający nacjonalizm i ksenofobia. Budzi niepokój analiza nowoczesnego społeczeństwa, z taką łatwością ogłupianego przez nowoczesny marketing. Warto przeczytać.

Krzysztof_g | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, Inne

Kupiłem tą książkę za 5 zł - i tyle jest warta.

dawid | 2013-04-07
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

W połowie zrezygnowałem. Nie polecam...

Irulana | 2016-04-30
Przeczytana: 28 kwietnia 2016