Strzyga. Opowieści niesamowite

Wydawnictwo: Armoryka

Opowiadanie "Strzyga" oparte jest na autentycznych wydarzeniach jakie zaszły u schyłku XVII wieku w Sandomierzu, w podziemiach ówczesnej kolegiaty.
Strzyga. Opowieści niesamowite: Mrożące krew w żyłach opowieści o kobiecie, ktora zaszła w ciążę z dawno zmarłym kochankiem, o kobiecie pogrzebanej żywcem, i o spotkaniu z groźnym i strasznym NIEZNANYM...

kris81CK | 2013-08-22
Przeczytana: sierpień 2013

Zbiór zawiera trzy opowiadania, z których dwa bazują na źródłach zewnętrznych, natomiast jedno wydaje się być autorskie (skąd mój wniosek - autor nie podaje źródła). Zgodzę się z moją przedmówczynią, że to właśnie trzecia historia zatytułowana "Jacek i Małgorzata" jest najciekawsza spośród wszystkich zawartych w zbiorze (a zarazem najdłuższa). W przeciwieństwie do pozostałych opiniotwórców muszę stwierdzić, że opowiadania te nie wzbudziły we mnie żadnego "dreszczyku" - czytałem je bez emocji (dlatego nie zgodzę się, że są podobne do tych stworzonych przez Edgara Alana Poe).

ewander | 2013-05-29
Na półkach: Przeczytane, Inni autorzy
Przeczytana: 29 maja 2013

Swietna pozycja dla wielbicieli opowieci z dreszczykiem w stylu Edgara Alana Poe. Calosc zawiera jedynie trzy niedlugie opowiadania ale kazda z historii daje do myslenia i nie sposob ot tak zapomniec o nich po odlozeniu ksiazki. Udalo mi sie zdobyc te ksiazke w formie audiobooka wiec moglem uporac sie z jej trescia jadac samochodem do pracy i o ile tresc zasluguje na pochwale to samo nagranie a zwlaszcza lektor jest jakims nieporozumieniem.

ilsa333 | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

Jeśli lubicie klimat opowieści w stylu "Ballad i romansów" i innych romantycznych utworów czerpiących z bogactwa polskiego folkloru to jest to książka dla Was.

Na ten tytuł trafiłam zupełnie przypadkiem. Poczytałam pogrzebałam, okazało się, że Andrzej Sarwa to pisarz współczesny, autor ponad setki książek. Urodzony w Sandomierzu i to właśnie o nim najczęściej piszący. "Opowieści niesamowite" składają się z trzech średniej długości opowiadań. Pierwsze z nich to "Strzyga". Historia młodej dziewczyny, która kilka wiosen spędza przykuta chorobą do łóżka, aż pewnego dnia tuż po wielkiej nocy budzi się... w trumnie. Najdziwniejsze jest to, że właśnie odzyskała władzę we wszystkich członkach. Była zupełnie zdrowa. Jak do tego doszło? Czyżby umarła? Ale skoro umarła to czemu czuje boleśnie swoje swoje ciało, które domaga się pokarmu, marźnie i czuje ból w krzyżu? Akcja opowieści dzieje się w XXVI wieku właśnie w Sandomierzu. Wydarzenie zostało opisane przez tamtejszego księdza, fragmenty...

Jagoda | 2011-03-08
Na półkach: Przeczytane, Audiobook

Andrzej Sarwa jest współczesnym pisarzem, jednak jego opowiadania – nawet te, które rozgrywają się w dzisiejszych czasach – mają w sobie klimat dawnych opowieści z dreszczykiem. Nie ma tu epatowania przemocą, krwią czy perwersyjnym seksem. Jest za to nawiązanie do starosłowiańskich wierzeń, przerażające „nieznane”, czy duch, który po śmierci pragnie zaznać tego, czego nie zaznał za życia i przede wszystkim umiejętnie budowany nastrój grozy.

Paulina | 2015-04-27
Na półkach: Audiobooki, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Zbiór troszkę krótki, ale przyzwoity. Dwa pierwsze opowiadania miały ten plus, że podane było jako takie źródło, a wiadomo, że to co oparte na faktach wzbudza większe emocje.

kserkses | 2016-02-02
Jarowit | 2015-10-04