Dama Kameliowa. Dramat w V aktach

La dame aux camèlias
romantyzm, dramat, Dumas, miłość, Francja
CórkaWodza

źródło okładki: wolnelektury.pl

"Prędzej czy później istota ludzka musi umrzeć od tego, co jej dawało życie. Żyłam miłością, umieram z miłości"

Historia miłości paryskiej kurtyzany Małgorzaty Gautier i Armanda Duval. To przepełniona emocjami opowieść o poświęceniu, trudnej przeszłości, poszukiwaniu szczęścia, wybaczeniu.

Tytułowa dama kameliowa, czyli Małgorzata, to bardzo ciekawa bohaterka literacka. Z pozoru lubująca się w zbytku kurtyzana, niezdolna do miłości, a tak naprawdę kobieta szczera, uczciwa, szlachetna i zdolna do heroizmu. Jest taka... prawdziwa; naprawdę współczułam jej w nieszczęściu.
Armand również został wykreowany w sposób realistyczny; łatwo wpada w gniew, jest zazdrosny i mściwy.

Nie będę rozwodziła się nad pozostałymi postaciami; wspomnę tylko, że dramat Dumasa (syna) daje ciekawy obraz paryskiej śmietanki towarzyskiej XIX-wiecznego Paryża, z jego obyczajami i rozrywkami, słabostkami i wadami.

"Dama kameliowa" to utwór pełen interesujących cytatów. Skłania do wielu przemyśleń np. na...

BetiFiore | 2017-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Mam słabość do klasyki literatury. Tutaj mamy historię miłosną, jakich wiele, jednak już w bardzo obszernym wstępie autor wskazuje na wiele moralnych odnośników, których nie można pominąć. Prawdziwa miłość nie wygra z brudną przeszłością - społeczeństwo nie przebaczy upadłej kobiecie, która postanowiła naprawić błędy młodości i wieść spokojne życie u boku swojego wybranka, porzucając bogatego "opiekuna". Smutne.