Arborystyka - Podręcznik bezpiecznej pracy II

5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
arborystyka, treeworker, drzewa,
poradniki
FIREbombMAN

Jest to wydanie drugie podręcznika arborystyki, który pod tym samym tytułem ukazał się w roku 2008. Zgodnie z deklaracją zostały w nim uwzględnione uwagi czytelników, które autor uznał za warte podkreślenia. Wprawdzie podręcznik w podstawowej treści odnosi się do technik wspinaczki po drzewach i wykonania pracy w koronach drzew, to w niniejszym wydaniu został rozszerzony o rozdział obejmujący...

Wprawdzie podręcznik w podstawowej treści odnosi się do technik wspinaczki po drzewach i wykonania pracy w koronach drzew, to w niniejszym wydaniu został rozszerzony o rozdział obejmujący techniki ścinki z poziomu ziemi drzew tzw. trudnych. Dopisanie tego rozdziału uznałem za konieczne, gdyż okazało się, że wycinką zajmują się pracownicy-samoucy, którzy codzienne ryzykują życiem swoim i życiem osób postronnych, a nadto niejednokrotnie wręcz dewastują sąsiednie drzewa.

Ponieważ często, jednocześnie z pracami wykonywanymi piłami, arborysta montuje również systemy wiązań w koronach drzew, to i ten rozdział został dopisany.

Kolejnym rozszerzeniem są rozdziały ściśle związane z jakością wykonywanej pracy, a mianowicie wymagania i obowiązki osób pełniących funkcję kierownika prac i funkcję inspektora nadzoru oraz rozdziały odnoszące się do podstaw morfologii, anatomii drzewa procesów życiowych drzewa.

Podręcznik kończą elementy ratownictwa wysokościowego, procedury udzielania pierwszej pomocy medycznej i ćwiczenia ratowania życia (resuscytacji).

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://www.arbor.edu.pl/4.php

FIREbombMAN | 2016-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 lutego 2016

Książka nie jest kompletnym podręcznikiem wiedzy dla początkującego arborysty. Jeśli to było by jedyne źródło z którego uczył bym się zawodu, to nie wiedział bym dokładnie jak go wykonywać, natomiast na pewno wykonywał bym go bezpiecznie.

Auto skupił się nie na tym jak poprawnie pracować, a na tym, jak powinno się nie pracować. Dużą część książki stanowią powtórzenia i wiedza ogólna, a jeśli już mówimy o jakichś szczegółowych zagadnieniach to autor w drugim lub trzecim zdaniu odsyła do źródła twierdząc że tematem tej książki nie jest dokładny opis danego zagadnienia.

Książkę należy traktować tylko jako uzupełnienie, a nawet jako przypomnienie wiadomości już nabytych.

Wysoka cena podyktowana jest nie wartością merytoryczną, a chyba tylko małym gronem odbiorców.