Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender

Seria: Imaginatio [SQN]
Wydawnictwo: Sine Qua Non
The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender
Pavel

Zbliża się magiczna noc przesilenia letniego... Noc, w której niebo się otworzy, a powietrze wypełnią deszcz i pióra. Ava urodziła się ze skrzydłami. Pragnie poznać prawdę, odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące jej pochodzenia. Niezwykłe wypadki, cudowne zdarzenia, dziwne zbiegi okoliczności i baśniowe rozterki zaprowadzą ją tam, gdzie nie spodziewała się dotrzeć. Kawałek po kawałku...

Zbliża się magiczna noc przesilenia letniego...

Noc, w której niebo się otworzy, a powietrze wypełnią deszcz i pióra.

Ava urodziła się ze skrzydłami. Pragnie poznać prawdę, odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące jej pochodzenia. Niezwykłe wypadki, cudowne zdarzenia, dziwne zbiegi okoliczności i baśniowe rozterki zaprowadzą ją tam, gdzie nie spodziewała się dotrzeć. Kawałek po kawałku odsłania pełną boleści i trosk historię rodziny Roux. Ava Lavender może być pierwszą, która uniknie zguby i ucieknie obojętności. Czy uda jej się odnaleźć prawdziwą miłość?

Dramat Avy rozpoczyna się, kiedy wielce pobożny Nathaniel Sorrows bierze ją za anioła, a jego obsesja na punkcie dziewczyny rośnie...

,,Leslye Walton napisała śmiało zakrojoną, niezwykłą historię rodzinną w najczystszym stylu realizmu magicznego. Tutaj duchy, widma, anioły i ptaki wydają się takimi samymi bohaterami jak zdumiewający, nietuzinkowi mieszkańcy XX-wiecznej Ameryki. Jeśli lubicie sagi rodzinne, w których miłość, smutek, niespełnienie i utracone szanse mieszają się z potężną dawką magii, niezwykłości oraz nadprzyrodzonych zdarzeń, ta książka na pewno jest dla Was!"

Maja Lidia Kossakowska

,,Historia rodu, z którego wywodzi się Ava, to istna tajemnica, którą odkrywamy krok po kroku. Opowieść Avy ma jedyny i niepowtarzalny klimat, a główna bohaterka pozostaje dla nas zagadką do samego końca"

Magdalena Senderowicz, Bookgeek.pl

,,Autorka doskonale wie, jak za pomocą słów oddać odcienie życia, jak opisać zmienne koleje ludzkiego losu czy ulotność chwili. Ta książka to piękna i delikatna niczym ptasie pióro historia, która na długo zapada w pamięć"

Monika Doerre

źródło opisu: Sine Qua Non, 2016

źródło okładki: www.wsqn.pl

Oficjalna recenzja
Natalia-Lena książek: 2410

O rozdartym sercu krwawiącym piórami

Czy życie może być baśnią tylko dzięki temu, jak o nim opowiadasz? Garść popiołu rozsypana na wietrze kryje w sobie historię pokoleń. Gdy lżej ci na duszy, to tylko dlatego, że z twoich pleców wyrastają skrzydła. Duchy tkwiące w kątach pokoju to świadectwa rozpaczliwego trzymania się przeszłości. Łzy zamieniają się w diamenty, a w każdym z nich ukryte jest jedno wspomnienie. Emocje mają smak i zapach, a ich aromat prowadzi prosto do sklepu, który karmi nie tylko ciało, ale i duszę. Słowa stają się zaklęciami. Czy twój świat jest pełen magii i cudów tylko dzięki wyobraźni, czy może pod podszewką codzienności rzeczywiście kryje się coś, co sprawia, że życie nigdy nie jest zwyczajne?

Ava Lavender nie jest czarodziejką, ale potrafi zaczarować słowami. Dziewczyna o melodyjnym imieniu tka kolejne zaklęcia, opowiadając o swojej rodzinie, rodzie Roux-Lavender i jego tragicznych losach nasyconych magią. Ava przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach i na dodatek posiada pierzaste skrzydła; jest aniołem, darem z niebios, dziwadłem, zwyczajną dziewczyną, wiedźmą? Kim jest? Kim powinna być? Inność rodzi dręczące pytania, a poszukiwanie własnej tożsamości prowadzi ją w przeszłość. Z perspektywy czasu świadoma nieubłaganego przeznaczenia, spogląda wstecz na początki własnego życia i jeszcze dalej, na początki swojej matki i babki, by rozwiązać wielopokoleniową zagadkę losów Lavenderów: czy miłość może być ceną za odmienność?

Jakże fascynująca historię podarowała nam Leslye Walton!...

Jakże fascynująca historię podarowała nam Leslye Walton! „Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender” to próba baśniowej autobiografii; dziewczyna łata swoją przeszłość krótkimi historiami z życia poszczególnych członków rodziny i związanych z nimi osób, a sama przemyka gdzieś pomiędzy ich perypetiami. Potrzeba czasu, by wkroczyła na scenę i zaczęła opowiadać o swoich przeżyciach. Każda osoba, o której mówi, niemal natychmiast zyskuje charakterystyczne cechy i zapada w pamięć. Nieważne, jak długo gości na kartach powieści, bo i tak nie da się o niej zapomnieć. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic bardziej oderwanego od rzeczywistości niż opowieść o dziewczynie ze skrzydłami. A jednak historia Avy wydaje się… realna. Opowiedziana w nieszablonowy sposób, niepowtarzalna, ale jednocześnie prawdziwa. To w dużej mierze zasługa uniwersalnych zagadnień, które stanowią podwaliny historii. Dobro i zło, miłość i niesprawiedliwość, pragnienia i strach - autorka pisze o odmienności, poczuciu wyobcowania, samotności i krzywdzie, jaka może spotkać osoby, które są nierozumiane, choć łakną tego samego, co wszyscy – przynależności. Historie o wielkim uczuciu, choć mają zadatki na bycie pięknymi i romantycznymi, są naznaczone rozstaniami, śmiercią, strachem przed ryzykiem czy zaślepieniem. Przemoc pozostawia za sobą rozpacz i pytanie: dlaczego niektórzy ludzie tak bardzo skłonni są niszczyć wszelkie dobro? Bohaterowie próbują radzić sobie z trudnościami, a płaszczyzna magiczna uwypukla to, co jest zwyczajne w codzienności wielu osób. Autorka płynnie przechodzi od przyziemności do cudów, od piękna i baśniowości do makabry. Realizm magiczny niespostrzeżenie wkrada się do opowieści Avy, kreują nierealność, w którą jesteśmy w stanie uwierzyć. W trakcie lektury czytelnik zaczyna igrać sam ze sobą, poddając refleksji kolejne obrazy – czy to metafora? Symbol? Ile realności kryje się w tej magii, o której opowiada narratorka? A może trzeba to rozumieć jak najbardziej dosłownie? Walton korzysta z figur, które można zinterpretować dwojako, opowiadając się po stronie realizmu albo magii, nie tracąc niczego z ukrytego w nich znaczenia. Wszelkie nieoczywistości zrodzone przez wyobraźnię (a może rzeczywistość?) Avy, perfekcyjnie splatają się z codziennością, w której zwyczajne może urosnąć do rangi niezwykłego. Powieść nie tylko czaruje i uwodzi opowieściami, ale potrafi też wzbudzać niepokój i trzymać w napięciu. Złowieszcza atmosfera z czasem zaczyna się zagęszczać, a czytelnik wpada w sam środek najgorszych przeczuć, bo „Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender” to nie tylko piękna historia, ale i upiorna. Od rodzinnej nostalgii do historii miłosnych, od obyczajowości zatopionej w fantastyce do duchowości, Walton pomiędzy kreuje cały wachlarz emocji, niestrudzenie budując atmosferę, która przeistacza się z każdym kolejnym etapem opowieści. Baśniowa makabra, zdecydowanie ugrzeczniona od czasów pierwszych wersji baśni, powraca w znacznym stopniu w „Osobliwych i cudownych przypadkach Avy Lavender”. W historię wielopokoleniowej rodziny wkrada się nie tylko fantazja, radość i magia; jest też mnóstwo miejsca na smutek, samotność, cierpienie, a nawet brutalność, którymi w wyważonych dawkach podszyty jest los Avy i jej krewnych. Babki, matki, córki dźwigają jarzmo miłości oraz obsesji i przez dekady leczą rany, pielęgnując wspomnienia. Dziewczyna w znacznym stopniu ustępuje im miejsca, próbując zrozumieć swoją sytuację poprzez przeszłość i historie toczące się na długo przed jej narodzinami. Walton zagłębia się w sagę rodzinną, w plątaninie kolejnych życiorysów poszukując odpowiedzi: dlaczego Ava urodziła się z pierzastymi skrzydłami? Czy to dziedziczone przekleństwo, przeznaczenie do inności? A może to dar – nie dla głównej obdarowanej, ale dla reszty świata? Czy dar i przekleństwo mogą być dwoma stronami tej samej monety?

Niezwykła opowieść – dziwaczna i piękna, bolesna i zapierająca dech w piersiach, upiorna i liryczna, zwyczajna i niezwykła jednocześnie. Leslye Walton napisała książkę o niespotykanej, magicznej atmosferze, w której nic nie jest na tyle osobliwe, by nie móc w to uwierzyć. Po skończonej lekturze łza się w oku kręci na myśl o losach Avy Lavender – z ulgi, że zawsze można znaleźć w sobie siłę, oraz z rozpaczy, bo trzeba wiele przeżyć, by tę siłę zyskać.

Natalia Lena Karolak

Kiwi_Agnik | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

"Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender” jest powieścią, którą się podziwia i rozważa i która zaskakuje i porusza.

Lektura napisana jest w feerycznym stylu, ma niepowtarzalnie seraficzny klimat, posiada piękne wręcz plastyczne opisy, niezwykle czarujący język i jest nadzwyczaj magiczna.
Na czas czytania tejże pozycji przeniosłam się w surrealistyczny świat ezoterycznej magii i byłam i jestem ukontentowana.

Polecam przede wszystkim "tropicielom" niebanalnych książek, ludziom młodym, którzy pragną akceptacji i miłości, kobietom marzycielkom i wrażliwym mężczyznom.

Aleksandra | 2016-09-17
Na półkach: Przeczytane, 📖 2016
Przeczytana: 03 lipca 2016

Recenzja znajduje się także na blogu zperspektywyczytelnika.blogspot.com

Dawno nie spotkałam książki o tak wysokiej ocenie, niemal samych pozytywnych opiniach i cudownej okładce. Wiadomym dla mnie było, że kiedyś sięgnę po tę powieść, by przekonać się jak autorka przedstawiła historię rodziny Avy za pomocą realizmu magicznego.

Ava to dziewczyna, która urodziła się ze skrzydłami. I choć wzmianka o tym jest już w pierwszych stronach książki to nie temu wydarzeniu poświęcony jest początek. Wracamy bowiem do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat i poznajemy losy przodków bohaterki. A są to losy niezwykle osobliwe i jestem przekonana, że nikt z Was nie ma w swej rodzinie takich wspomnień.

Chętnie sięgam po książki z pierwszoosobową narracją, gdyż pozwalają one poznać odczucia i myśli bohatera. Jednak cenię też sobie trzecioosobową narrację, bo czasem wszechwiedzący narrator pokazuje nam kilka różnych punktów widzenia. A co by było gdyby tak to połączyć? Pani Walton stosuje taki zabieg...

BagatElka | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

Książka Leslye Walton jest osobliwa. Najwyraźniej autorka czytała "Dom duchów" Allende i "Czekoladę" Harris oraz kilka innych książek.
To co sprawdziło się we wspomnianych książkach,niekoniecznie dobrze wyszło u pani Walton. Fabuła sprawia wrażenie napisanej przez nastolatkę.
Nastolatkę,która nie może się zdecydować czy założyć lśniący diadem czy cygańskie kolczyki,czy może kokardki-motylki albo kokardy w grochy,czy spódniczkę w kratkę a może wściekle żółtą bluzkę z cekinami albo karminowe lakierki ze złotymi klamerkami a na dodatek szal w psychodeliczne wzory.
I na koniec ubiera wszystko na raz.Efekt końcowy jest co najmniej dziwny a na pewno nie zachwycający.
Taka też jest książka "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lawender" - jak dzieło roztrzepanej,egzaltowanej trzynastolatki.
Podziwu godną rzeczą jest fakt,że pośród tej kupy bzdur autorka zdecydowała się zamieścić kilka "mądrości",które mogą okazać się pomocne dla sfrustrowanych młodych outsiderów.Tylko dlatego nie oceniłam...

ivv | 2017-02-27

Niestety dla mnie ta książka to pomyłka.

Przepiękna okładka (dlatego +1 gwiazdka), która zachęciła do czytania, a potem klapa. Nie umiałam się wczuć w klimat. Dziewczynka, która zamieniła się w kanarka, duchy rodzeństwa, które snuły się po domu, narodzenie dziecka ze skrzydłami. Wszystko to było dla mnie poplątane i nieciekawe.

Przed poznaniem losów Avy, przeczytamy najpierw o jej babce i matce. To były jedyne momenty, które zasługują na uwagę.

Żałuję, że po nią sięgnęłam.

Nina | 2016-04-17
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Przyznam, że nie wiem co napisać. Takiej książki dawno nie czytałam. Pełna uroku ale też smutku. Nadziei i porażek. Życia i śmierci.Trudno też jest zakwalifikować mi ją do jakiegoś konkretnego gatunku. Fantasy? Na pewno. Saga rodzinna? Również. Romans? A jakże :) Wszystko razem tworzy książkę niezwykłą. Ale też jest to pozycja, która nie każdemu przypadnie do gustu. Wielbicielom mocnych wrażeń tylko i wyłącznie - nie polecam. Zwolennikom dobrej literatury - polecam jak najbardziej :)

Serenity | 2016-11-07
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: październik 2016

Pełna recenzja znajduje się na blogu: http://seekerofthebooks.blogspot.com/

Macie takie powieści, w których niekoniecznie bardzo dużo się działo, nie były koniecznie porywające, a które pomimo to zawsze miło się wam kojarzą i wspominacie je z sympatią?
Właśnie tak zapamiętam Osobliwe i Cudowne Przypadki Avy Lavender.

Ava Lavender urodziła się ze skrzydłami. Jak to możliwe? Przecież to nigdy nie powinno mieć miejsca. Czyżby na na ziemi pojawił się anioł?
Wszyscy zadają sobie takie pytania i dopowiadają własną odpowiedź. Pod szpitalem błyskawicznie ustawia się tłum wiernych ze świecami, aby celebrować to przedziwne zjawisko. A Ava? Ava jest zwykłą dziewczyną. Pomijając fakt, że rodzina od strony jej matki od zawsze była dziwna. Inna niż inni.

"Dla wielu byłam wcieleniem mitu, uosobieniem najwspanialszej legendy i baśni.
Inni uważali mnie za zmutowanego potwora.
Ku mojemu nieszczęściu raz zostałam wzięta za anioła.."

Czy chcielibyście mieć skrzydła? Proste, że tak. Ale po co wam...

Artopolosis | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

To co się czuje po przeczytaniu tej książki ciężko wyrazić słowami. Jest ona tak absolutnie inna od tego co dotychczas czytałam, jest skrywającą się pod piórkiem wielką emocją, delikatnym wiaterkiem magii, oraz burzą oryginalności.
Ta powieść pokazuje co to oznacza być ludzkim, pokazuje historie ludzi, którzy obawiają się miłości z powodu przedwczesnych krzywd i smutków, oraz pokazują jak ci ludzie zaczynają w końcu budzić się do życia i budzić się na miłość.

banato | 2016-03-25

Przychylam się do wszystkich pozytywnych opinii na temat tej książki.Jest osobliwa, pełna zapachów, smaków i magii. To historia nie tylko jednej dziewczyny-Avy, ale jej babki i matki. Saga o niezwykłych kobietach, również o mężczyznach i ich wpływie na życie tych kobiet. Jakim? przeczytajcie koniecznie. Opowieść wywołała u mnie wiele emocji, lecz czy to na pewno cudowna historia? I to zakończenie- chwyta za gardło. Czyta się błyskawicznie, pozostaje żal, że to już koniec.

Daria | 2016-03-05
Przeczytana: 05 marca 2016

Najpiękniejsza powieść, jaką przeczytałam w tym roku!

WielkiBuk | 2016-03-01
Przeczytana: luty 2016

Leslye Walton udało się uchwycić zapach tradycyjnej francuskiej boulangerie z prowansalskiego miasteczka z amerykańskim szaleństwem lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych z niemal tradycyjnie latynoamerykańskim realizmem magicznym nawiązującym echem do „Stu lat samotności”. To piękna historia, przejmująca i prawdziwa, której rzeczywistość objawia się w bólu, w poczuciu straty i w tęsknocie, a jednocześnie dzieje rodu Roux to przestroga przed zaprzepaszczeniem życia. To opowieść o kobietach – ich lękach, bolączkach, ale przede wszystkim o poświęceniu wbrew swoim pragnieniom i marzeniom. O granicach oraz przeszkodach, które samemu stawiamy sobie ze strachu przed tym, co kryje się za kolejnym zakolem rzeki.

Jeśli po „Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender” sięgną wielbiciele realizmu magicznego, to z pewnością zachwycą ich te delikatne nawiązania do klasyków tego wyjątkowego gatunku. Jeśli skuszą się na powieść czytelnicy spragnieni pięknej sagi rodzinnej, to również nie wyjdą z...

Patronaty tygodnia

Trzynaście – tyle nowych tytułów pod naszym patronatem znajdziecie w tym tygodniu w księgarniach. Podpowiadamy, na jakie książki warto zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Polecamy!