Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender

Okładka książki Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender Leslye Walton Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender
Leslye Walton Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: Imaginatio [SQN] literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Imaginatio [SQN]
The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender
Sine Qua Non
2016-03-02
2014-03-27
2014-01-01
Regina Kołek
fantastyka anioł ptak realizm magiczny dramat baśń
Inne

O rozdartym sercu krwawiącym piórami

2042 ocen

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony książka była ciekawa i szybko się ją czytało, ale z drugiej strony tak naprawdę nic się w niej nie działo. Na początku długi opis rodziny głównej bohaterki. Mało jest w niej fantastyki. 5,5/10

Mam mieszane uczucia względem tej pozycji. Przez pół książki musimy przebrnąć przez obszerne opisy przodków głównej bohaterki. Zanim zacznie się historia Avy tak naprawdę już się kończy. Sam opis życia głównej postaci jest bardzo okrojony za to zostajemy zasypywani historiami jej babci, mamy czy przypadkowych ludzi z miasteczka.
Przekraczając połowę książki w końcu poznajemy kim jest ta tytułowa Ava Lavender- żyjąca w izolacji ze względu na swój wygląd- mówiąc ściślej, skrzydła z którymi się urodziła.
Nie miała lekkiego życia- wszystkiego nauczyła ją mama na podstawie podręczników jedynej przyjaciółki Avy. Historia nastoletniej bohaterki jest bardzo smutna, uciekając od izolacji sprowadza na siebie nieszczęście w postaci Nathaniela- nowoprzybyłego mieszkańca miasteczka.
Zakończenie jest dla mnie lekko niejasne. Niby czytelnik domyśla się co się stało jednak jakoś mi się to nie zgrywa.
Z racji, że to debiut nie spodziewałam się, że wbije mnie to w kapcie jednak nadal się z lekka zawiodłam gdyż sam pomysł miał spory potencjał.

Przekraczając połowę książki w końcu...

O dziwo - podobało mi się. Przez pierwsze parę stron miałam lekką niechęć do tej książki, jednak im dalej w historię, tym bardziej byłam zaciekawiona. Historia rodziny Avy mnie całkowicie pochłonęła. I racja, trzeba przyznać - książka jest dziwna. Ale to nic złego :)

Najbardziej w książkach pociąga mnie język jakim są napisane. Treść często ma drugorzędne znaczenie. "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" to książka niezwykła zarówno pod względem treściowym, jak i językowym. Opowiada historię kobiet z rodu Roux / Lavender. Nieszczęśliwe miłości, tragedie, rozczarowania są motywem przewodnim, ale to nie historia chwyta za serce, ale sposób jej przedstawienia. Cóż to była za uczta czytelnicza! Książka magiczna i wcale nie dlatego, że zawiera elementy wymykające się rzeczywistości. Wciąga, elektryzuje, nie pozwala się odłożyć. Nie wiem tylko, dlaczego uznana została za książkę dla młodzieży, dla której - moim zdaniem - jest nieodpowiednia zarówno ze względu na dość drastyczne opisy wydarzeń, ale właśnie również ze względu na język. Gorąco polecam ludziom posiadającym więcej niż naście lat.

,,To, że miłość nie wygląda tak, jakbyś tego chciała, nie znaczy, że jej wokół ciebie nie ma."

Ava Lavender uważa się za zwyczajną dziewczynę i tak właśnie chce żyć - jak zwyczajna nastolatka.
Tylko że rodzina, w której się urodziła nie do końca jest taka jak każda inna. Babcia Avy jest uważana za czarownicę, jej mama ma wyjątkowy zmysł węchu, jej brat również zachowuje się dość dziwnie, a ona sama urodziła się ze skrzydłami, czego ani lekarze ani nikt inny nie potrafi wyjaśnić.
Gdy do sąsiedniego domu wprowadza się pobożny Nathaniel Sorrows, na nieszczęście dziewczyny uznaję ja za anioła i zaczyna mieć coraz większą obsesję na jej punkcie...

Książka dosyć dziwna, tak jak jej bohaterowie.
Teoretycznie główną bohaterką jest nastoletnia dziewczyna - Ava Lavender, która jest również narratorem. Przez dużą część powieści opowiada ona historię swojej rodziny, historię pradziadków, babci i jej rodzeństwa, historię nieszczęśliwej miłości swojej matki, przez co powiedziałabym, że książka jest sagą, a każda część ma inną główną bohaterkę.
Opis na okładce książki, czy na różnych stronach internetowych jest nieadekwatny do tego, o czym tak naprawdę ona jest. W sumie bardzo trudno jest to napisać czy opowiedzieć.
Jest to historia rodzinny, z jednej strony w jakiś sposób wyjątkowej, ale nie aż tak bardzo jak mogłoby się wydawać. Początkowo trudno było mi wczuć się w historię, ale później stała się ona dosyć ciekawa i czytanie poszło bardzo szybko. Powieść inna niż zwykle czytam, ale wcale nie zła. Lekka książka na weekend, raczej nie dla młodszych czytelników, subtelnie przesycona magią, którą autorka wplotła w rzeczywisty świat. Niektórym może wydawać się troszkę nudna, aczkolwiek mi się podobała. Polecam książkę osobom, które mają ochotę na coś lżejszego i odrobinę osobliwego.

Cudownie klimatyczna, magiczna książka. Uwielbiam takie.

Cudownie klimatyczna, magiczna książka. Uwielbiam takie.

Rodzina Avy jest wyjątkowa. Jej kronikę wypełniają osobliwe zdarzenia, które doprowadziły ją do równie osobliwego domu na końcu ulicy Pinnacle w dwudziestowiecznym Seattle.
Sama Ava również jest wyjątkowa. Urodziła się ze skrzydłami.
Mieszkańcy Seattle obserwowali skrzydlatą dziewczynę z dobrotliwą rezerwą, z ciekawością i zaintrygowaniem traktowali jako lokalną ciekawostkę. Do momentu, aż w sąsiedztwie pojawił się Nathaniel Sorrows i jego obsesja na punkcie aniołów.

Tak jak życie tytułowej Avy, książka ta jest iście osobliwa. I cudowna. Nie wiem, co o niej napisać, by oddać jej zawartość i jednocześnie nie psuć zabawy z jej odkrywania. Wydaje mi się być jedną z tych opowieści, o których lepiej dużo nie wiedzieć, zanim się po nią sięgnie. To, co najistotniejsze, to gatunek - nie powieść obyczajowa, ale i nie fantastyka. Coś pomiędzy; coś noszącego znamiona literatury pięknej.

Pierwsze rozdziały przypominają krótką, wręcz skondensowaną sagę rodzinną, rozpoczynającą się od losów prababki Avy. Potem płynnie przechodzimy do jej babci i matki, aż wreszcie docieramy do samej Avy, naszej protagonistki i narratorki.

Autorka, Leslye Walton, zachwyciła mnie lekkością i dosadnością, jakimi nakreśliła dzieje Lavenderów. Ubarwiła je ogromem pięknych cytatów, które ciężko jednak wyłuskać z całości - są bardzo kontekstowe, puentują kolejne akapity a nawet rozdziały.

Jeśli miałabym porównać do czegoś klimat tej historii - estetyczne odczucia, jakie we mnie wzbudziła - to podsunę tutaj tytuł pewnej gry, której gameplay swego czasu obejrzałam, mianowicie "What remains of Edith Finch". Zbliżone motywy, zbliżona treść... Jeśli ktoś zna i Avę, i Edith, zrozumie, co mam na myśli.

"Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" na pewno nie spodobają się każdemu, książka jest zbyt surrealistyczna, a momentami wręcz niepokojąca. Jednocześnie bardzo życiowa pomimo nierzeczywistości zdarzeń, w których można się doszukać metaforycznej głębi.

Nie jestem pewna, jak interpretować zakończenie. Wywarło ono na mnie kolosalne wrażenie, do tego stopnia, że po przewróceniu ostatniej strony nie wiedziałam, co ze sobą zrobić, co myśleć... Wiedziałam natomiast, że historia Avy długo jeszcze będzie snuć się za mną jak duch dopominający się o uwagę. I miałam rację. Publikuję tę recenzję dwa tygodnie po przeczytaniu książki.

Sama Ava również jest wyjątkowa. Urodziła się ze skrzydłami.

Zabierając się za tę książkę nie miałam pojęcia o czym jest. Bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Historia głównie kobiet z pokolenia na pokolenie. Bardzo dobrze napisana, momentami aż zbyt brutalnie prawdziwa.

Interesująca książka o pokoleniowych losach pewnej rodziny, która już od pierwszych stron chwyciła mnie mocno za serce. Na prawdę przyjemna odskocznia, było w niej coś niesamowitego i przyjemnego, co powodowało, że nie mogłam się doczekać sięgnięcia jej.
Mimo, że momentami strasznie mi się dłużyła i nie mogłam nijak się zmusić do dogłębniejszego czytania jej, zabawę miałam przednią.
Na pewno pewne sceny zagrzeją u mnie w sercu specjalne miejsce.

Czy polecam? Tak, i to bardzo.

Przeczytałam tę książkę kilka lat temu, niedługo po jej premierze, i w tamtym czasie była to jedna z moich ulubionych historii. Postanowiłam więc ją sobie powtórzyć, aby sprawdzić czy nadal jest tak bliska memu sercu. Okazało się że tak, może nawet bardziej niż kiedyś.

Nie jest to typowa książka, bo tak naprawdę fabuła rozpoczyna się gdzieś w połowie. Pierwsze sto stron to historia rodziny Roux/Lavender, i mimo że dla wielu ta część jest nudna i ciężko się ją czyta, to dla mnie ich dzieje mają w sobie niezwykły urok. Żałuję, że więcej książek nie ma takiego formatu, gdyż mi bardzo przypadł do gustu.

Nie da się ukryć, że opowieść jest przesycona magią, aczkolwiek jest to magia subtelna, obecna w każdym zapachu, w kromkach chleba, w deszczu. Pomimo tej magicznej otoczki, nie jest to według mnie książka młodzieżowa, gdyż występują tu dość drastyczne sceny.

Czy polecam? Tak, i to bardzo.

Nie jest to typowa książka, bo tak naprawdę fabuła rozpoczyna się gdzieś...

• 2016
  • 2016