Tajemnica starej cerkwi

Wydawnictwo: Jedność
Hetmanka

Niezwykła etnograficzna podróż do zapomnianego świata. Jeśli znacie Przygody Tomka Sawyera autorstwa Marka Twaina, książka Zenona Gierały Tajemnica starej cerkwi z pewnością Wam się spodoba. Doskonale podpatrzony bądź przypomniany chłopięcy świat, żywe i dobrze skonstruowane postaci, z którymi łatwo się zidentyfikować, umiejętnie tkana aura tajemnicy, pełne młodzieńczej zaciętości poczynania...

Niezwykła etnograficzna podróż do zapomnianego świata.

Jeśli znacie Przygody Tomka Sawyera autorstwa Marka Twaina, książka Zenona Gierały Tajemnica starej cerkwi z pewnością Wam się spodoba. Doskonale podpatrzony bądź przypomniany chłopięcy świat, żywe i dobrze skonstruowane postaci, z którymi łatwo się zidentyfikować, umiejętnie tkana aura tajemnicy, pełne młodzieńczej zaciętości poczynania bohatera skoncentrowane na tym, jak uniknąć prac w polu czy pójścia do szkoły, osadzone zostały w realiach niewielkiej wsi w latach 50. XX wieku.

Z jednej strony można powiedzieć, że to zapomniany już świat, z drugiej jednak doświadczenia głównego bohatera wydają się jak najbardziej współczesne, wręcz uniwersalne. Kto z nas nie wyrywał się z domu do znacznie ciekawszych zajęć niż wypełnianie obowiązków narzuconych przez rodzinę? Kto nie miał ochoty pójść na wagary? Kogo nie fascynowało odkrywanie tajemnicy? Kto z nas jako dziecko nie lubił się bać opowieści? Wszystko to jednak nie znaczy, że bohater powieści jest wyłącznie „skaraniem boskim”, jak mawiała jego babcia; to rezolutny chłopiec o dobrym sercu, wrażliwy na innych ludzi i na sprawy większe niż ludzkie.

źródło opisu: http://jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=3014

źródło okładki: http://jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=3014

ania_altówka | 2018-07-30
Przeczytana: lipiec 2018

Książka opowiada o chłopcu Wojtku, który mieszka w ubogiej rodzinie z dwoma braćmi Romkiem i Ignasiem, oraz siostrą Donką. Powieść ,,Tajemnica Starej Cerkwi" to interesująca książka warta polecenia, ponieważ zawiera ona ciekawe historie oraz zagadki.

SIA | 2016-03-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 21 marca 2016

Miło czasami jest przenieść się do przeszłości, przeżyć niezapomniane przygody z bohaterami, którzy żyli w tym samym kraju, co my, lecz kilkanaście lat wcześniej. Dzisiaj, nawet na wsiach, coraz mniej mówi się o ludowych legendach i wierzeniach (a w miastach pewnie dzieci nie słyszą o nich wcale), dlatego ta książka jest wspaniała dla każdego młodego człowieka, który jest nieustannie głodny nowych przeżyć i w życiu są dla niego ciekawsze rzeczy od siedzenia przed komputerem.

„Tajemnica starej cerkwi” to barwna powieść Zenona Gierały, przeplatana prawdziwymi opowieściami o wydarzeniach historycznych. Przeczytamy w niej między innymi o bitwie pod Komarowem, ale także mamy szansę poznać obyczaje i przeżycia młodzieży (oraz ogółu społeczeństwa) jakie miały miejsce kilkanaście lat wcześniej. Nie jest to jednak typowa książka historyczna, lecz raczej przygodowa, dzięki które możemy lepiej poznać historię wsi Śniatycze. Być może życie Wojtka, który jest głównym bohaterem powieści, nie...

Qulturasłowa | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Świat pełen przygód, fascynacji i marzeń. Świat dzieciństwa – nie tego współczesnego, wypełnionego przez smartfony, tablety, nowoczesne zabawki, cyfrowe telewizje i obowiązki służące tylko temu, żeby w przyszłości mieć więcej. Świat, w którym jeszcze niedawno największą radością była zabawa z rówieśnikami i snucie fantastycznych historii, wymyślanie niezwykłych opowieści, budzących emocję i pobudzających kreatywność.
Właśnie w takim świecie dorastał Wojtek Bełz, pochodzący z jednej z najbiedniejszych rodzin w okolicy chłopiec, uczeń piątej klasy, mieszkaniec wsi Śniatycze położonej na Lubelszczyźnie. To miejsce styku kultur, oddalone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Lwowa, przesiąknięte jest wspomnieniami o wielkiej bitwie pod Wolicą Śniatycką w 1920 roku, zwaną „Cudem pod Komarowem” oraz ludowymi wierzeniami. Tu może zdarzyć się wszystko, za rogiem czekają na nas wodnice, które w noc świętojańską wabią śmiałków w głąb lasu, diabły mieszkające w starej wierzbie, a także...