Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988 - 1990

nasciturus

źródło okładki: http://www.portal.arcana.pl/Rewolucja-na-kartki,211.html

Krzysztof1993 | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Antoni Dudek to jeden z najbardziej cenionych przeze mnie polskich profesorów. Jak dotąd miałem przyjemność przeczytać jedynie monografię dotyczącą historii politycznej III Rzeczypospolitej i nadal wspominam ją bardzo dobrze. Postanowiłem nawet wówczas, że do kolejnych prac p. Dudka powrócę szybko. Ostatecznie kilka długich miesięcy odczekałem, zapoznałem się z entuzjazmem i nie żałuję.

Dlaczego nie żałuję? Albowiem jest to praca dość szczegółowa (choć mam wrażenie, iż istniała sposobność dopracowania pewnych wątków), za czym ja osobiście bardzo przepadam, gdyż umożliwia „wczucie się” w ducha tamtych czasów oraz zapoznanie się z kulisami ówczesnych wydarzeń. I tak ukazano proces zmiany myślenia dygnitarzy komunistycznych wobec opozycji, uwłaszczanie nomenklatury, w większości przypadków noszące znamiona bezwstydnej kradzieży czy przesilenie polityczne, które wyniosło do władzy przedstawicieli Solidarności. Ostatecznie zatem oceniam pracę jako godną oraz wartą zapamiętania.

miAu | 2016-05-18

Autor jest wyważonym historykiem i taka też jest jego praca nt negocjacji i przygotowań do Okrągłego Stołu, a następnie "mimowolnego" rozkładu pzprowskiej dyktatury. Poznajemy kulisy polityczne i wielkie przelicytowanie się komunistycznej władzy w ułożeniu się z opozycją. Dowiadujemy się też, dlaczego i kto został do opozycji, a w konsekwencji do elit "zaliczony" a kto pominięty i przemilczany, co miało wielki wpływ na polityczny kształt III RP.
Wiele obecnych polskich sporów ma swoje źródło w epoce "reglamentowanej rewolucji".