angielski
Madeline

If… Someone hadn't scarred my face. I hadn’t followed my dreams to LA. That tweaker hadn't attacked that homeless guy. I hadn't invited a stranger over for Thanksgiving. I hadn’t fallen in love. If I hadn’t lost him. ------ If… I hadn’t gone for that drive. I saw the world like everyone else. My “genius” wasn’t slowly destroying me. I had just walked away before I could ever know her. She...

If…
Someone hadn't scarred my face.
I hadn’t followed my dreams to LA.
That tweaker hadn't attacked that homeless guy.
I hadn't invited a stranger over for Thanksgiving.
I hadn’t fallen in love.

If I hadn’t lost him.
------
If…
I hadn’t gone for that drive.
I saw the world like everyone else.
My “genius” wasn’t slowly destroying me.
I had just walked away before I could ever know her.
She hadn’t ignited the spark.

If the spark didn’t ignite the madness.

This is a new adult romance. NOT erotica. Standalone novel.

źródło opisu: http://www.goodreads.com/book/show/24312948-if

źródło okładki: http://www.goodreads.com/book/show/24312948-if

mania_kch | 2016-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2016

Ash i Bird utalentowani młodzi artyści, ona tańczy on maluje.
Ona walczy z całych sił, by zaistnieć na scenie, nie poddaje się mimo przeciwności.
On ucieka od swojej pasji, wegetuje ma ulicy, odcina się od życia, robi wszystko, by nie ulec swojemu szaleństwu.
Pewna niebezpieczna sytuacja krzyżuje drogi tej dwójki. Od tej pory stworzą niekonwencjonalną przyjaźń. Przyjaźń tak głęboką,że oboje będą w niej tonąć.

Cudowna historia o przyjaźni, miłości, złamanym sercu, przebaczeniu i uzdrowieniu. Bardzo inspirująca.Szczerze polecam :)