Celibat Aspekty pedagogiczne i duchowe

WAM
2009-01-01
2009-01-01
Religia /Teologia / Teologia duchowości

Po rozpakowaniu przesyłki z książką długie miesiące patrzyłam na nią jak pies na jeża i nie mogłam się za nią zabrać. Po pobieżnym przekartkowaniu wydawała mi się za bardzo akademicka. I akademicka jest, ponieważ raz że stanowi w seminariach niemal podręcznik, dwa że napisana jest w sposób typowo naukowy (to znaczy zagadnienie + wiele źródeł). Po wgryzieniu się jednak w pierwsze 50 stron zdałam sobie sprawę jak nieracjonalny i bezpodstawny był mój opór wobec tej publikacji. Z każdą kartką byłam coraz bardziej zachwycona i całkowicie pochłonięta lekturą.

Tak. Zdecydowanie zgadzam się z tym, że każdy, ale to absolutnie każdy kandydat do kapłaństwa powinien przeczytać "Celibat". Winny to również zrobić osoby kandydujące do jakichkolwiek zakonów oraz zakonnicy / księża, którzy jakimś cudem jeszcze tego nie uczynili.

W książce jest zarysowany chyba każdy problem, z jakim spotyka się / spotka się człowiek wybierający drogę celibatu. Mamy genialnie ujętą istotę celibatu, dobrze zarysowane rozeznanie czy jest się w stanie podołać wymaganiom celibatu (innymi słowy czy dana osoba jest zdolna w przyszłości w nim wytrwać),mamy tu też opisane wszelkie problemy, związane z czystością, sposoby ich rozwiązywania itd. Do tego książka zawiera przebogaty przekrój ważnych myśli z literatury fachowej, zaleceń soborowych i setek dokumentów Kościoła na dany temat. Można zobaczyć też ewolucję podejścia do danych problemów dawniej i obecnie. Książka nie wyczerpuje oczywiście tematu, ale do wszystkiego choćby wzmiankowo się odnosi. Świetne są rozdziały o relacjach z płcią przeciwną. Pewne wskazania są proste ale niezwykle trafne - jak to zwykle zresztą u tego autora - mistrza łatwych rozwiązań w trudnych sytuacjach.

Mimo jednak wielkiej wartości tejże książki uważam, że jest to pozycja tylko dla osób już żyjących w celibacie lub rozeznających tę drogę (ewentualnie osób bardzo tematem zainteresowanych, ale to raczej na zasadzie wyjątku). Człowiek cywilny, nie borykający się z problemem, nic nie wyniesie, a jedynie się znudzi. Ta książka to jakby bardzo szczegółowy poradnik po zasadach życia na statku kosmicznym. Jeżeli ktoś leciał w kosmos albo się szykuje do lotu, to z ciekawością przeczyta sposoby rozwiązania konkretnych problemów, z którymi się boryka/będzie borykał. Jednak naziemny miłośnik gwiazd zanudzi się na śmierć technicznymi opisami jak trwać na promie, ponieważ nie znajdzie tu ani przykładów ani pikantnych szczegółów, a jedynie praktyczne podpowiedzi i wytłumaczenia zagadnień zupełnie obcych. Jest to pozycja dla praktyków.

• WYMIENIĘ - MAM
  • Autor POLSKA