Gra pozorów

Okładka książki Gra pozorów Carolyn G. Hart
Okładka książki Gra pozorów
Carolyn G. Hart Wydawnictwo: Edipresse Seria: Śmierć na życzenie kryminał, sensacja, thriller
Śmierć na życzenie
Death on Demand
Edipresse
2016-01-01
1997-10-13
Emilia Skowrońska
śmierć

Bardzo dobry potencjał fabularny.

Właścicielka księgarni "Śmierć na życzenie", Annie, dziedziczy ją po wuju Ambrożym. Na spotkaniu autorskim pisarzy kryminałów w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z nich. Miło się czyta, głównie dlatego, że chce się dotrzeć do końca tej zagadki. Barwne opisy przyrody i klimatyczne miejsce akcji także na plus. W historii co rusz pojawiają się tytuły różnych kryminałów, które niekoniecznie wszyscy muszą znać, więc to element, który gdzieś tam komuś może się nie spodobać. Rekompensuje nam to jednak z pewnością zabieg polegający na tym, że dysponujemy tymi samymi danymi co do zabójstwa, co główna bohaterka, więc możemy próbować rozwiązać zagadkę wspólnie z nią.

Dobry przerywnik między czymś poważniejszym.

Bardzo dobry potencjał fabularny.

Gra pozorów, Carolyn G. Hart, kryminał, seria: Śmierć na życzenie, tom 1, wyd. Edipresse Polska S.A. 2016, str. 286.

"Ktoś z was go zabił".

"Wiesz jakie z reguły są motywy zbrodni? Nienawiść, zemsta, strach i chciwość".

Fabuła:
Annie spędza każde lato na wyspie Broward's Rock u wuja Ambrożego, który prowadzi księgarnię z kryminałami. Po tragicznej śmierci wuja Annie przejmuje interes. W księgarni rozkwita życie towarzyskie, a zebrania lokalnych autorów literatury sensacyjnej stają się atrakcją miasteczka. Gdy kolejne, pozornie beztroskie spotkanie autorskie kończy się śmiercią jednego z pisarzy, Annie zostaje wplątana w intrygę, która ujawni jej talent detektywistyczny.

Moja opinia:
Lekki kryminał w klasycznym wydaniu. Jest morderstwo, są podejrzani, każdy ma motyw, w tym główna bohaterka, Annie. Nie zabrakło mylnych tropów, kilku zwrotów akcji i zakończenia, które zaskakuje. Ta książka to idealna rozrywka na jesienne popołudnie. Mi lektura "Gry pozorów" sprawiła dużo przyjemności i przeczytałam ją z zaciekawieniem. Plus za okładkę, która przyciąga wzrok i osadzenie miejsca akcji na wyspie i w księgarni kryminałów. Też mam sentyment do Agathy Christie, podobnie jak Annie. Lekka, przyjemna lektura, mimo, że trup ściele się gęsto, ale przynajmniej się coś dzieje i nie wieje nudą. Polecam.

Moja ocena:
6/10 (dobra)

"Ktoś z was go zabił".

"Wiesz jakie z reguły są motywy zbrodni? Nienawiść, zemsta, strach i chciwość".

Fabuła:

Mimo że „Gra pozorów” nie dorównuje gatunkowym tuzom pokroju Agathy Christie, to przyjemna lektura, która posiada swój urok i potrafi wciągnąć za sprawą nieźle skrojonej intrygi oraz lekkiego pióra autorki. Szczególnie ujął mnie pomysł z tematyką książek, jakie są dostępne w księgarni „Śmierć na życzenie”. Nie ukrywam, że chętnie odwiedziłabym taki klimatyczny sklep.

Opinia jest fragmentem recenzji – cały tekst dostępny u mnie na blogu:

"Gra pozorów" to niepozorna z wyglądu, mała książeczka, którą można początkowo potraktować jako swoisty deser. Bardzo szybko jednak dochodzi się do przekonania, że to solidne danie główne.
I to takie, po którym ma się ochotę na dokładkę, która na szczęście jest przewidziana, pod postacią kolejnych części :)

Miejsce akcji to wyspa Broward's Rock.
Z jednej strony jest to miejsce pełne ekskluzywnych rezydencji, pól golfowych i tenisowych kortów. Z drugiej zaś jest bogate w dary natury, a wśród nich ciągnące się wzdłuż i wszerz lasy czy kilometry plaż. Zamieszkiwana nie tylko przez ludzi, ale też przez jelenie, szopy i żółwie.
Największym atutem wyspy jest uroczy klimat i wszechobecny spokój. Otoczona plażami i posiadająca wiele kilometrów ścieżek rowerowych, pozwala na jeden niż więcej oddechów wytchnienia. Z czego zdają się korzystać szczególnie pisarze, wybierając Broward's Rock jako idealne miejsce do osiedlenie i tworzenia.
W miejscu tak niezwykłym, zamieszkiwanym przez osobliwą społeczność, nie mogłoby zabraknąć równie niezwykłej księgarni, która specjalizuje się w kryminałach.
"Śmierć na życzenie", to miejsce w którym każdy miłośnik mocnych wrażeń znajdzie coś dla siebie. Właścicielka, Annie, odziedziczyła księgarnię po swoim zmarłym wujku, Ambrożym, i zmieniła ją w miejsce ze swoich marzeń, chociaż jak na razie nie przynoszące, niestety sporych zysków.
W księgarni Annie uruchomiła kawiarenkę i co tydzień odbywają się w niej spotkania Niedzielnego Klubu Autorów Kryminałów.
Robi się jednak naprawdę groźnie, kiedy to uczestnicy tych spotkań stają twarzą w twarz z prawdziwą zbrodnią, a konkretnie morderstwem.
Annie, wrzucona wbrew sobie, w wir wydarzeń, postanawia na własną rękę dojść do prawdy, a z pomocą (choć nie, żeby był o to proszony),przybywa jej Max, z którym łączy ją związek dość skomplikowany, ale niewątpliwie prawdziwy i szczery.
Annie posiada wybuchowy temperament, który objawia się w najmniej odpowiednich momentach oraz wielką skłonność do tzw. śmieciowego jedzenia. Mieszka w uroczym...domku na drzewie :)
Max jest bogaty, bogaty i jeszcze raz bogaty, a według Annie, to jego główna wada i przeszkoda nie do pokonania (choć jego urok osobisty często jej tę wadę przesłania ;)).

Czytało mi się rewelacyjnie.
Narracja jest płynna, lekka, całość klimatyczna i wciągająca. Intryga dobrze skonstruowana, z odpowiednią dozą tajemniczości i dreszczyku.
Smaczku dodają liczne wzmianki i nawiązania do przeróżnych serii kryminalnych i ich bohaterów.
Oczywiście nie wszystkie były mi znane, jednak wiele radości sprawiało mi wyszukiwanie w Internecie :)

Dla mnie bomba, więc polecam z całego serca :)

Miejsce akcji to wyspa Broward's Rock.
Z jednej strony jest to...

1964

Znana forma spotkania, podczas którego dochodzi do morderstwa. Tym razem cyklicznego spotkania autorskiego. Jego uczestnikami są autorzy powieści kryminalnych, Miejsce - księgarnia o intrygującej nazwie: Śmierć na życzenie”, dla kontrastu położona w urokliwej okolicy. Wszyscy są podejrzani. Wszyscy mają motyw. Nic więc dziwnego Anna – właścicielka księgarni – rozpoczyna śledztwo. Wspiera ją Max, który łagodzi nieco irytujący styl bycia Anny. Fabuła jest prosta, a jednocześnie ciekawa. Pochłonęłam tę lekturę w jeden wieczór.

Ta seria jest doskonała, napisana z humorem, wartko i jest doskonałym wręcz przerywnikiem między poważniejszymi pozycjami. Polecam , można oderwać się od wszystkiego i zanurzyć w pięknym krajobrazie wyspy i ciekawych, zabawnych przygodach szalonej głównej bohaterki i jej niesamowicie przystojnego partnera :)

Dobra książka na podróż pociągiem, albo jako lekki przerywnik między bardziej absorbującymi tytułami. Ciekawa historia w uroczej scenerii, niespecjalnie wyrafinowana, ale myślę, że spodoba się wszystkim tym, którzy lubią zagadki i w kryminałach cenią sobie możliwość samodzielnego dochodzenia do prawdy ponieważ czytelnik dysponuje dokładnie tymi samymi danymi co główna bohaterka starająca się odkryć kto zabił. Są tabele z informacjami o poszczególnych podejrzanych, rozpiski, kto gdzie kiedy był, plan miejsca zbrodni, dokładny opis reakcji postaci itp. Ot, parogodzinna rozrywka przypominająca trochę rozwiązywanie krzyżówki. Mam jeszcze 2 części tej serii i pewnie w wolnej chwili się za nie wezmę.

Fajny ,wciągający kryminał,trupów trochę jest.Mimo że podejrzewałam co może być motywem zbrodni to i tak do końca ciężko było mi ustalić kto jest mordercą .

7/10

7/10

• Kryminały
  • 2016
  • Kryminał
  • 2016
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Seria: Śmierć na życzenie

Dodaj cytat z książki Gra pozorów