Six Earlier Days

Cykl: Każdego dnia (tom 0.5)
Wydawnictwo: Knopf Books
0449819299
angielski
Macchiato

In Every Day, New York Times bestselling author David Levithan presented readers with his most ambitious novel to date: Every morning, A wakes up in a different body and leads a different life. A must never get too attached, must never be noticed, must never interfere. The novel Every Day starts on Day 5994 of A’s life. In this digital-only collection Six Earlier Days, Levithan gives...

The novel Every Day starts on Day 5994 of A’s life. In this digital-only collection Six Earlier Days, Levithan gives readers a glimpse at a handful of the other 5993 stories yet to be told that inform how A navigates the complexities of a life lived anew each day.

In Every Day, readers discover if you can truly love someone who is destined to change every day. In Six Earlier Days, readers will discover a little bit more about how A became that someone.

źródło opisu: https://www.goodreads.com/book/show/16071620-six-earlier-days

źródło okładki: https://www.goodreads.com/book/show/16071620-six-earlier-days

Lexie | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

Tak bardzo podoba mi się pomysł na historię A. Każdy dzień w innym ciele. To tak jakby każdy dzień był odrębną historią. Wspólny mianownik, ale każde życie przynosi czytelnikowi inne dary. Pokazuje coś innego i uczy czegoś nowego. Mogłabym czytać o jego dniach jeszcze więcej i więcej! Tak bardzo przypadła mi do gustu jego historia!

Crimelpoint | 2016-04-12
Przeczytana: marzec 2016

Jest to króciutka powieść opisująca 6 dni z różnych okresów życia A. Choć jest ona ciekawa, to nie daje nam nic nowego. Nadal nie wiem dlaczego A każdego dnia budzi się w innym ciele.

Na pewno jest to książka, której głównym tematem jest tolerancja. Pomimo tego, że jest ona krótka, na pewno sprawi nam przyjemność czytanie jej.

Magdalena Dorobisz | 2016-03-09
Przeczytana: 08 marca 2016

Przeczytałam tą książkę z nadzieją, że znajdę w niej odpowiedzi na pytania, które nasunęły mi się po przeczytaniu poprzednich części z tego cyklu, ale niestety zawiodłam się. Mamy tutaj opisanych sześć dni z różnych okresów życia A, które nastąpiły zanim A poznał Rhiannon. Te historie tak naprawdę nie wnoszą nic do całego cyklu. Jedyny plus tej książki to to, że jest krótka i szybko się ją czyta.