Legenda niemej wyspy

Okładka książki Legenda niemej wyspy
Vanessa Montfort Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
La leyenda de la isla sin voz
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2016-03-03
Data 1. wyd. pol.:
2016-03-03
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379438471
Tłumacz:
Anna Magdalena Jankowska
Tagi:
Anna Magdalena Jankowska literatura hiszpańska - 21 w.
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
143 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1973
1166

Na półkach: , , ,

„Dotarłem do tego miejsca morzem, na łodzi należącej do położonego na wyspie więzienia. W ruch wprawiała ją załoga złożona z więźniów. Ich biało-beżowe pasiaki sprawiały, że wyglądali jak wyblakłe tygrysy” [Karol Dickens, Notatki z podróży do Ameryki”]

W 1842 roku Karol Dickens przybywa do Ameryki na sześciomiesięczne tournée. Cieszący się całkiem sporą sławą pisarz postanawia wykorzystać ten czas, by jeszcze bardziej nagłośnić problemy społeczne związane z biedą, nierównością społeczną. Zanim jednakże je zacznie, otrzyma anonimowy list, który nakłania go do odwiedzenia Wyspy Backwella. Zaintrygowany, postanawia spędzić tam dwa tygodnie, a jego przewodniczką zostaje pielęgniarka Anne Radcliffe.

Na niewielkiej wyspie, gdzie znajduje się przytułek dla ubogich, więzienie oraz szpital psychiatryczny, panoszy się Niesprawiedliwość. Dyrektor Scraugh niczym istny Scrooge – o przydomku zresztą za chwilę - oszczędza, gdzie tylko się da, dlatego zesłańcy na wyspę mogą pomarzyć o gorącym posiłku. Z kolei przełożona pielęgniarek, panna Grady, zdaje się lubować w zadawaniu słabszym cierpienia. Karol Dickens z minuty jest coraz bardziej przerażony stanem ośrodka, a wraz z nim i czytelnicy.

„-Powiem, że to moja ojczyzna, gdy będzie sprawiedliwa. By poczuć się jak w domu, potrzebuję jedynie sprawiedliwości.
Właśnie wtedy Karol zrozumiał, że Anne nigdy nie opuści Wyspy Blackwella.”

„Legenda niemej wyspy” to powieść niepozorna. Książka, którą można z łatwością pominąć na półce, odłożyć na bok i o niej zapomnieć. Ani autorka nie jest znana ani tytuł czy też opis nie przykuwają uwagi potencjalnego czytelnika. Tymczasem wystarczy przeczytać pierwsze zdania, by zobaczyć jak bardzo owe pierwsze wrażenie jest mylne.

Oto zdarzyło się coś, czego coraz rzadziej można doświadczyć w literaturze. Używając znanego nazwiska, praktycznie nierozpoznawalnego fragmentu historii USA i swojej własnej fantazji, Vanessa Montfort stworzyła zjawiskową powieść, nie dającej się wyrzucić z pamięci. Każdy pokocha wykreowanego przez nią Karola Dickensa – Wielkiego Moralistę. A także czarodzieja – który potrafi rozbudzić wyobraźnię, stworzyć coś z niczego, przekonać więźniów, że znajdują się w Nowym Jorku, a nie na zapomnianej przez Boga wyspie. Wreszcie – marzyciela i idealistę przekonanego, że jego historie zmienią świat. Tak, ten Dickens pasuje do wyobrażeń, do człowieka, jakim był.

Jednocześnie autorka rozpisała bohaterów tak, że każde jest odzwierciedleniem którejś z dickensonowskiej powieści. Zresztą odniesień do jego twórczości jest wiele. Choćby tworzenie przez Karola „Opowieści wigilijnej”, która nota bene pełni w „Legendzie niemej wyspy” dość znaczną rolę. Wielbiciele jego twórczości będą mieć niezłą zabawę odnajdując kolejne nawiązania.

„Cóż to za okrutny człowiek! Co to mają być za sposoby! Na miłość boską! Jak ci nieszczęśnicy mogą żyć w takich warunkach. Brutale staną się jeszcze bardziej brutalni, cierpiący na depresję będą próbowali się zabić, a niezrównoważeni psychicznie zupełnie postradają zmysły”

„Legenda niemej wyspy” to niezwykła literacko podróż po świecie jakby żywcem wyjętym z jednej z powieści Dickensa. Autorka ukazuje wielki kunszt pisarski – aż dziw, że w Polsce jej nazwisko pojawia się dopiero za sprawą trzeciej napisanej przez nią powieści. Cóż, należy mieć nadzieję, że wkrótce czytelnik będzie mieć okazję przeczytać i inne jej książki.

Opinia także na: http://recenzjeksiazek.natemat.pl/176159,legenda-niemej-wyspy

„Dotarłem do tego miejsca morzem, na łodzi należącej do położonego na wyspie więzienia. W ruch wprawiała ją załoga złożona z więźniów. Ich biało-beżowe pasiaki sprawiały, że wyglądali jak wyblakłe tygrysy” [Karol Dickens, Notatki z podróży do Ameryki”]

W 1842 roku Karol Dickens przybywa do Ameryki na sześciomiesięczne tournée. Cieszący się całkiem sporą sławą pisarz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    263
  • Przeczytane
    172
  • Posiadam
    60
  • Ulubione
    8
  • 2018
    6
  • Teraz czytam
    4
  • 2019
    4
  • 2020
    3
  • E-book
    3
  • Pożyczone
    3

Cytaty

Więcej
Vanessa Montfort Legenda niemej wyspy Zobacz więcej
Vanessa Montfort Legenda niemej wyspy Zobacz więcej
Vanessa Montfort Legenda niemej wyspy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także