Estetyka kontra sztuka. Kompromitacja założeń estetycznych w konfrontacji ze sztuką nowoczesną

Wydawnictwo: Fundacja Aletheia
sztuka, sztuka nowoczesna, estetyka
sztuka
Magda

Większa część tej pracy poświęcona jest zmaganiom z poglądami tradycyjnymi, mimo że z punktu widzenia sztuki nowoczesnej są one mniej interesujące niż nowoczesne teorie estetyczne. Wynika to z faktu, że teorie tradycyjne dominują w programach edukacyjnych i na nich opiera się intuicyjne podejście odbiorcy do sztuki nowoczesnej. Lansowanie tych poglądów odbija się negatywnie na społecznym funkcjonowaniu sztuki. Przez nie trudniej pozyskać i wychować widzów, z ich powodów boją się sztuki sponsorzy, a urzędnicy odnoszą się do niej lekceważąco. Przeniknięcie świata fałszywymi niechęciami estetycznymi powoduje, że sztukę nowoczesną nieustannie wciąga się do walki, mimo że już dawno wypadły jej kły i pazury awangardy.

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://culture.pl/pl/dzielo/maria-anna-potocka-estetyka-kontra-sztuka

Sandra | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Skończyłam czytać, zapisałam kilka spostrzeżeń do przemyślenia i nigdy więcej do tej książki nie powrócę. Styl w jaki M.A. Potocka prowadzi tutaj wywód jest odrzucający. Zgadzam się z opinią czytelnika 167167, że żarty są niskich lotów. Najgorsze jest jednak wrażenie ciągłego obrażania przytaczanych przez M.A. Potocką teoretyków, jakieś dziwne, nieuzasadnione sytuacją analogie i porównania np. str. 199 – „Wagę odkrycia Danta można porównana z osiemnastowiecznym spostrzeżeniem, że nocą jest ciemno”, str. 227 – „To jak z biustem kobiecym: wymyślili dla dzieci, a bawią się dorośli. Odbiorca społeczny jest takim dorosłym; pojawia się mocno, ale poza uzasadnieniem”…
Chociaż nie jestem pewna, czy gdyby odjąć te wszystkie niepotrzebne docinki, wrażenie byłoby lepsze. Jednak pomijając już styl wypowiedzi, to najbardziej uderzała mnie ciągła generalizacja, czasem upraszczanie obrazu. Szkoda, bo temat jest interesujący, a jak zauważa autorka, zestawienie sztuki nowoczesnej z estetyką...

167167 | 2016-07-26

Niespójny logicznie wykład, okraszony niskich lotów żartami. Nie wierzycie, że teoretyczki sztuki żartują? "(...) trochę jak w dowcipie, kiedy to patrząc na dzieci bawiące się w błocie, Cygan pyta żonę: 'myjemy stare, czy robimy nowe?'. Tendencje, również te wychodzące z samej estetyki, wydają się iść w stronę 'umycia starych'." (str. 26).

Lektura na podniesienie ciśnienia i na mobilizację do popełnienia vendetty.

PS. Smaczku dodaje fakt, że ta publikacja jest dysertacją doktorską Potockiej. Jeśli chcecie mieć - jak na dłoni - przykład skandalicznie złej pracy doktorskiej - "Estetyka kontra sztuka" jest pozycją wybitną w tej kategorii.