Mały żółty i mały niebieski

Wydawnictwo: Babaryba
Abdita

Książka Leo Lionniego (1910-1999) zaskakuje prostotą formy i głębią treści. To nie tylko historia o przyjaźni wśród dzieci i potrzebie wspólnej zabawy, ale też mądra opowieść o tolerancji oraz akceptacji odmienności. Lionni zachęca dzieci do myślenia abstrakcyjnego, pobudza wyobraźnię czytelników do kreatywności. Zmusza do zastanowienia nad poważnymi sprawami w życiu małego człowieka:...

Lionni zachęca dzieci do myślenia abstrakcyjnego, pobudza wyobraźnię czytelników do kreatywności. Zmusza do zastanowienia nad poważnymi sprawami w życiu małego człowieka: posłuszeństwem i nieposłuszeństwem wobec rodziców, przynależnością do grupy i rodziny, konsekwencjami własnych wyborów.

Prosta w formie, a niezwykle bogata w treści książka Leo Lionniego doczekała się kilkunastu wydań i wielu tłumaczeń na całym świecie.

"Mały żółty i mały niebieski" to najsłynniejsza oraz najczęściej nagradzana książka Leo Lionniego, uznana m.in. przez New York Timesa oraz American Institute of Graphic Arts za najlepszą ilustrowaną książkę dla dzieci (Best Illustrated Children's Book). Stała się też inspiracją dla Herve Tulleta, autora bestsellera "Naciśnij mnie".

Lionni jest artystą, który zachował w sobie zdolność myślenia przede wszystkim obrazami,dzięki czemu potrafił tworzyć prawdziwie szczere książki dla dzieci.

Bruno Bettelheim

źródło opisu: http://babaryba.shoparena.pl/pl/p/MALY-ZOLTY-I-MAL...(?)

źródło okładki: http://babaryba.shoparena.pl/pl/p/MALY-ZOLTY-I-MAL...»

Mr_Darcy | 2019-05-23

Z pozoru banalna a tak wiele wnosząca. Polecam każdemu, nie tylko dzieciom. W sposob rysunkowy przedstawia wplyw innych ludzi na nas i nieuchronnie za tym idace zmiany. Zmiany w nas samych, ale tez zmiany w postrzeganiu nas przez innych.

Netula_CK | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Czy rodzice mogą nie poznać swojego dziecka, mimo że widzieli je jeszcze dzisiejszego poranka? Hmm… Chyba coś tu nie gra, przecież to niemożliwe – nikt nie może się zmienić nie do poznania w tak krótkim czasie! Nawet jeśli nagle zmienił fryzurę albo się przebrał. Ale jeśli…jesteś kolorową kropką i nagle zmieniłeś barwę? Twoi rodzice są niebiescy, jeszcze dziś rano mieli niebieskiego synka, a teraz jakaś zielona kropka wmawia im, że jest „małym niebieskim”! Coś tu ewidentnie nie gra. Już wiem! Pomieszały się kolory!

„Mały żółty i mały niebieski” to książka będąca idealnym preludium do nauki o kolorach i ich mieszaniu. Młody Czytelnik w trakcie lektury pozna historię dwójki przyjaciół – małego żółtego i małego niebieskiego, którzy – gdy się przytulili – stali się nagle małym zielonym! Warto przy tym sprawdzić z dziećmi, czy tak się rzeczywiście dzieje. A od połączenia żółtego z niebieskim już tylko jeden krok dzieli Was od zabawy w mieszanie różnych kolorów i nazywanie powstałych...

espadryle | 2017-04-13

fajne uzupełnienie dla książek Tulleta, pomaga rozwijać u dziecka abstrakcyjną wyobraźnię, dzieci kupują ten sposób opowiadania bez żadnych uprzedzeń, których pełno mają dorośli... dzięki tej książce zobaczysz jak chłonny jest umysł dziecka i jak niewiele potrzeba, żeby pobudzić kreatywne myślenie

domiczytapl | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

"Mały żółty i mały niebieski" to króciutka historia o dwójce małych przyjaciół - żółtej i niebieskiej plamce, które razem chodzą do szkoły, bawią się i psocą. Pewnego dnia z połączenia obu kolorów powstaje jeden - zielony, co powoduje, że nawet ich własna rodzina przestaje poznawać żółtego i niebieskiego. Wszystko jednak dobrze się kończy, a czytająca tę historyjkę Ala nie może się powstrzymać, żeby za każdym razem po zamknięciu książki nie pobiec po farby i nie poeksperymentować z kolorami.

Książka stworzona przez Leo Lionniego jest zaliczana do listy najlepszych ilustrowanych książeczek dla dzieci i stała się inspiracją na przykład dla Herve Tulleta przy jego pracy z kolorami dla najmłodszych. Wydawałoby się, że trzylatkę mogą na dłużej zatrzymać przy sobie wyłącznie bardziej skomplikowane wzory czy treści, a tu proszę: oszczędne ilustracje i prosta fabuła z powodzeniem zajmują jej czas.

Wydawnictwo Babaryba ma talent do wynajdywania wśród literatury dziecięcej wydawanej na...

bibi | 2016-05-06
Przeczytana: maj 2016

Historia powstania tej książki jest prosta: dziadek (autor), żeby dobrze spędzić czas z wnukami w pociągu wydziera trzy kolorowe skrawki papieru i zaczyna snuć opowiadanie. Pociąg jedzie, dzieciaki słuchają. Dziadek wymyśla kolejne wątki. Niemożliwe? Ja uwielbiam obserwować takie momenty.
Książka porusza wyobraźnię, buduje napięcie i radość. Skupia wzrok i myślenie na kółkach. Kółka bawią się ze sobą, skaczą, grzecznie siedzą w szkolnej ławce, zostają same w domu. A potem uczą o sile przyjaźni, tolerancji tego, kto jest odmienny. Nie w wyszukanych słowach, a w krótkich zdaniach, prostych metaforach i symbolicznych ilustracjach, w okazywaniu smutku i mocnym płaczu, w sile przebicia swoimi postawami. Każdy może wyczytać z tej historii swoją własną. Czytelnik w każdym wieku znajdzie tu coś dla siebie (jeśli potrafi czytać obrazy i wystarczą mu krótkie zdania).