Mały żółty i mały niebieski

Okładka książki Mały żółty i mały niebieski Leo Lionni
Okładka książki Mały żółty i mały niebieski
Leo Lionni Wydawnictwo: Babaryba literatura dziecięca
44 str. 44 min.
literatura dziecięca
Babaryba
2015-01-01
2015-01-01
44 min.

Okładka książki Czas Czarodziej Madalena Matoso, Isabel Minhós Martins
Czas Czarodziej Madalena Matoso, Is...
Okładka książki Rita i Cosiek Jean Philippe Arrou-Vignod, Olivier Tallec
Rita i Cosiek Jean Philippe Arrou...
Okładka książki Zaśnij ze mną Vincent Bourgeau, Cedric Ramadier
Zaśnij ze mną Vincent Bourgeau, C...

To moja pierwsza lektura Leo Lionniego i muszę Wam już na wstępie powiedzieć, że jestem mile zaskoczona – niezwykle prosta forma, a jaki cudny i konkretny przekaz. To nie tylko opowieść o dziecięcej przyjaźni, ale też niezwykle mądra i taktowna historia o wyrozumiałości, akceptacji odmienności, tolerancji.
🟡🔵
Prosta fabuła - historia żółtej i niebieskiej kropki- rozwija u dziecka abstrakcyjne myślenie. Wspólna zabawa papierowych kropeczek, reakcja ich papierowych rodziców jest wspaniałym pretekstem do rozmów z dziećmi nt.: posłuszeństwa, przynależności do grupy, konsekwencji własnych wyborów i emocji. Czytając tę książkę maluchom, zauważyłam ich silną reakcję w momencie, kiedy nasi bohaterowie płaczą. Dzieciaki zareagowały podobnie, a po całej lekturze stwierdziły, że łzy pozwalają uwolnić okropne emocje, strach, rozczarowanie i znów powrócić do siebie samych.
Dzieciaki są tą książką oczarowane. Mafia prostoty –działania!
🔵🟡
"Mały żółty i mały niebieski" to najsłynniejsza oraz najczęściej nagradzana książka Leo Lionniego, uznana m.in. przez New York Timesa oraz American Institute of Graphic Arts za najlepszą ilustrowaną książkę dla dzieci (Best Illustrated Children's Book). Stała się też inspiracją dla Herve Tulleta, autora bestsellera "Naciśnij mnie".
🟡🔵
Podkreślę to jeszcze raz: książka jest prosta w swojej formie, zobrazowana minimalistycznymi obrazkami, a tak niezwykle bogata, mądra, szczera w swoim przekazie. Same pozytywne epitety cisną się na usta. To cudowna peregrynacja po świecie wartości małego czytelnika.
🟡🔵💞
MAŁY ŻÓŁTY I MAŁY NIEBIESKI
Leo Lionni
oprawa twarda
liczba stron: 44
format: 21 x 21 cm
rok wydania: 2015
kategoria wiekowa: 3+

Wydawnictwo Babaryba jak zwykle dorzuca klejnocik do biblioteczki dziecięcej.
Dziękujemy.😘💞🌼🌿

🟡🔵
Prosta fabuła - historia żółtej i niebieskiej kropki- rozwija u...

PO WIĘCEJ TREŚCI I ZDJĘCIA Z RECENZJI TEJ KSIĄZKI ZAPRASZAM NA MOJEGO BLOGA https://rokporoku.eu/kolorowe-eksperymenty-malych-odkrywcow/

Historia dwojga przyjaciół – małej żółtej kropki i małej niebieskiej kropki, wyrywanych z papieru kolorowego, którzy podczas zabawy zmienili kolor na zielony. Wróciwszy do domów, nie zostali rozpoznani przez rodziców i płakali tak długo, aż…

Prostota formy i wyrazistość przekazu

Jest to książka poruszająca tematykę: miłości, przyjaźni, tolerancji, przekraczania granic, zaufania, akceptacji, szacunku, otwartości. O tym, że zawsze jest miejsce na ujawnienie swoich emocji – bo nie ma złych emocji (!!) – płaczu, radości, entuzjazmu. Także o tym, że wszędzie zdarzają się nieporozumienia i aby je przezwyciężyć, należy słuchać drugiego człowieka i rozmawiać. Być otwartym na dialog.

„Mały żółty i mały niebieski” stymuluje do abstrakcyjnego myślenia

Minimalistyczne obrazki i znikoma narracja dają bowiem możliwość kreacji wymyślonej przez czytelnika fabuły. To, co zapisał autor, pobudza do ciągnięcia wielu wątków.

Czy rodzice mogą nie poznać swojego dziecka, mimo że widzieli je jeszcze dzisiejszego poranka? Hmm… Chyba coś tu nie gra, przecież to niemożliwe – nikt nie może się zmienić nie do poznania w tak krótkim czasie! Nawet jeśli nagle zmienił fryzurę albo się przebrał. Ale jeśli…jesteś kolorową kropką i nagle zmieniłeś barwę? Twoi rodzice są niebiescy, jeszcze dziś rano mieli niebieskiego synka, a teraz jakaś zielona kropka wmawia im, że jest „małym niebieskim”! Coś tu ewidentnie nie gra. Już wiem! Pomieszały się kolory!

„Mały żółty i mały niebieski” to książka będąca idealnym preludium do nauki o kolorach i ich mieszaniu. Młody Czytelnik w trakcie lektury pozna historię dwójki przyjaciół – małego żółtego i małego niebieskiego, którzy – gdy się przytulili – stali się nagle małym zielonym! Warto przy tym sprawdzić z dziećmi, czy tak się rzeczywiście dzieje. A od połączenia żółtego z niebieskim już tylko jeden krok dzieli Was od zabawy w mieszanie różnych kolorów i nazywanie powstałych barw. Sama pamiętam, jak lubiłam tę zabawę w dzieciństwie i myślę, że nie byłam w tym odosobniona.

To kolejna z książek dla dzieci, których największą zaletą jest ich…prostota. Nauka przez zabawę i zachęcanie do działania, to coś, co w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne na rynku wydawniczym. Nie bez powodu. To naprawdę świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym i po prostu na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem w sposób kreatywny.

zaczytana.com.pl

fajne uzupełnienie dla książek Tulleta, pomaga rozwijać u dziecka abstrakcyjną wyobraźnię, dzieci kupują ten sposób opowiadania bez żadnych uprzedzeń, których pełno mają dorośli... dzięki tej książce zobaczysz jak chłonny jest umysł dziecka i jak niewiele potrzeba, żeby pobudzić kreatywne myślenie

"Mały żółty i mały niebieski" to króciutka historia o dwójce małych przyjaciół - żółtej i niebieskiej plamce, które razem chodzą do szkoły, bawią się i psocą. Pewnego dnia z połączenia obu kolorów powstaje jeden - zielony, co powoduje, że nawet ich własna rodzina przestaje poznawać żółtego i niebieskiego. Wszystko jednak dobrze się kończy, a czytająca tę historyjkę Ala nie może się powstrzymać, żeby za każdym razem po zamknięciu książki nie pobiec po farby i nie poeksperymentować z kolorami.

Książka stworzona przez Leo Lionniego jest zaliczana do listy najlepszych ilustrowanych książeczek dla dzieci i stała się inspiracją na przykład dla Herve Tulleta przy jego pracy z kolorami dla najmłodszych. Wydawałoby się, że trzylatkę mogą na dłużej zatrzymać przy sobie wyłącznie bardziej skomplikowane wzory czy treści, a tu proszę: oszczędne ilustracje i prosta fabuła z powodzeniem zajmują jej czas.

Wydawnictwo Babaryba ma talent do wynajdywania wśród literatury dziecięcej wydawanej na całym świecie takich perełek, które przemawiają do dzieciaków i zachęcają je do odkrywania nowych zjawisk i zależności. Ala poleca! I jej mama również 😊

Historia powstania tej książki jest prosta: dziadek (autor),żeby dobrze spędzić czas z wnukami w pociągu wydziera trzy kolorowe skrawki papieru i zaczyna snuć opowiadanie. Pociąg jedzie, dzieciaki słuchają. Dziadek wymyśla kolejne wątki. Niemożliwe? Ja uwielbiam obserwować takie momenty.
Książka porusza wyobraźnię, buduje napięcie i radość. Skupia wzrok i myślenie na kółkach. Kółka bawią się ze sobą, skaczą, grzecznie siedzą w szkolnej ławce, zostają same w domu. A potem uczą o sile przyjaźni, tolerancji tego, kto jest odmienny. Nie w wyszukanych słowach, a w krótkich zdaniach, prostych metaforach i symbolicznych ilustracjach, w okazywaniu smutku i mocnym płaczu, w sile przebicia swoimi postawami. Każdy może wyczytać z tej historii swoją własną. Czytelnik w każdym wieku znajdzie tu coś dla siebie (jeśli potrafi czytać obrazy i wystarczą mu krótkie zdania).

Z pozoru banalna a tak wiele wnosząca. Polecam każdemu, nie tylko dzieciom. W sposob rysunkowy przedstawia wplyw innych ludzi na nas i nieuchronnie za tym idace zmiany. Zmiany w nas samych, ale tez zmiany w postrzeganiu nas przez innych.

• Żłobek
  • Dla szkrabów
  • 2016
  • Wspomnienia z dzieciństwa
  • Przeczytane w 2016
  • Przeczytane w 2023
  • Domowa biblioteczka Maluchowa

Dodaj cytat z książki Mały żółty i mały niebieski