Książka Roku 2018
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Filozofia wobec świata zwierząt
filozofia i etyka
Tomocerus

Autorzy tej monografii podejmują jeden z ważnych tematów współczesnej filozofii, czyli kwestię zwierząt. Próbują odpowiedzieć na pytania związane z ochroną zwierząt: jak wygląda ona w prawodawstwie, czy jest wystarczająca, czy ogranicza cierpienie zwierząt i wpływa na poprawę ich dobrostanu, dlaczego chronimy tylko wybrane gatunki zwierząt. Autorzy podejmują dyskusję z antropocentrycznym podejściem do ochrony przyrody. Analizują znaczenie empatii i współodczuwania w trosce o jakość życia zwierząt, a także przybliżają poglądy konkretnych myślicieli, zwłaszcza Bryana G. Nortona, Toma Regana i mało znanej w Polsce Tatiany Pawłowej. Monografia nie wyczerpuje tematu, lecz co ważne – ustosunkowuje się do istotnych wyzwań filozofii, do pytań o status zwierząt, możliwość/konieczność objęcia ich ochroną etyczną lub prawną, motywacje w podejmowaniu dyskusji nad tymi zagadnieniami czy też nad stanem dyskusji w różnych nurtach filozofii.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.uksw.edu.pl/

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1959
Piotr Zając | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Książkę tą można potraktować jako wstęp do rozważań na temat praw zwierząt i etyki pro-zwierzęcej (i nie tylko). Teksty w sposób syntetyczny przedstawiają zarówno poszczególnych teoretyków praw zwierząt jak i bardziej ogólne koncepcje a nawet historię namysłu nad zwierzętami. Obfita bibliografia (głównie w języku angielskim) pozwala złapać kolejne punkt zaczepienia do dalszych rozważań.

Kiedy czytałem powyższą publikację uderzała mnie wiara autorów (i podejmowanych przez nich myślicieli) w prawa zwierząt (i w dalszej konsekwencji w ogóle w prawo). Wydaje mi się, że do dalszych rozważań przydałby się "Homo Sacer" Giorgio Agambena (najlepiej wszystko z projektu + "Otwarte..." ale choćby i pierwsza książka już zrobi rodzaj wyrwy w myśleniu o prawie i życiu). Wydaje mi się, że myślenie Agambenowskie jest swego rodzaju odtrutką dla ekofaszyzmu - który również został omówiony w niniejszej pobulikacji - (za którym ukrywa się stary "dobry" faszyzm).
Mimo to warto zapoznać się z...

Tomocerus | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018