Popularne wyszukiwania
Polecamy
Justyna Tymieniecka-Suchanek
5
6,6/10
Justyna Tymieniecka-Suchanek, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego. Zainteresowania badawcze: ekofilozofia i ekoetyka. Badania prowadzi na odpowiednio dobranym materiale literackim.
Autorka kilkudziesięciu artykułów i recenzji oraz monografii Proza Walerija Briusowa wobec kultury. W poszukiwaniu analogii kulturowych (Katowice 2004).
Autorka kilkudziesięciu artykułów i recenzji oraz monografii Proza Walerija Briusowa wobec kultury. W poszukiwaniu analogii kulturowych (Katowice 2004).
6,6/10średnia ocena książek autora
16 przeczytało książki autora
114 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Filozofia wobec świata zwierząt
Justyna Tymieniecka-Suchanek, Jacek Lejman
6,7 z 6 ocen
54 czytelników 2 opinie
2015
Człowiek w relacji do zwierząt, roślin i maszyn w kulturze. T. 1: Aspekt posthumanistyczny i transhumanistyczny
praca zbiorowa, Justyna Tymieniecka-Suchanek
7,0 z 1 ocen
26 czytelników 0 opinii
2014
Człowiek w relacji do zwierząt, roślin i maszyn w kulturze. T. 2: Od humanizmu do posthumanizmu
praca zbiorowa, Justyna Tymieniecka-Suchanek
7,0 z 1 ocen
23 czytelników 0 opinii
2014
Literatura rosyjska wobec upodmiotowienia zwierząt. W kręgu zagadnień ekofilozoficznych
Justyna Tymieniecka-Suchanek
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2013
Najnowsze opinie o książkach autora
Filozofia wobec świata zwierząt Justyna Tymieniecka-Suchanek
6,7
Książkę tą można potraktować jako wstęp do rozważań na temat praw zwierząt i etyki pro-zwierzęcej (i nie tylko). Teksty w sposób syntetyczny przedstawiają zarówno poszczególnych teoretyków praw zwierząt jak i bardziej ogólne koncepcje a nawet historię namysłu nad zwierzętami. Obfita bibliografia (głównie w języku angielskim) pozwala złapać kolejne punkt zaczepienia do dalszych rozważań.
Kiedy czytałem powyższą publikację uderzała mnie wiara autorów (i podejmowanych przez nich myślicieli) w prawa zwierząt (i w dalszej konsekwencji w ogóle w prawo). Wydaje mi się, że do dalszych rozważań przydałby się "Homo Sacer" Giorgio Agambena (najlepiej wszystko z projektu + "Otwarte..." ale choćby i pierwsza książka już zrobi rodzaj wyrwy w myśleniu o prawie i życiu). Wydaje mi się, że myślenie Agambenowskie jest swego rodzaju odtrutką dla ekofaszyzmu - który również został omówiony w niniejszej pobulikacji - (za którym ukrywa się stary "dobry" faszyzm).
Mimo to warto zapoznać się z niniejszą publikacją i wprowadzać ją w dalszy obieg dydaktyczny w kwestiach ogólnie rozumianego animal studies.
Ptaki. Przeploty Justyna Bargielska
5,6
O borze szumiący…jakże ja się męczyłam przy tej książce. Tytuł sugerował, że powinnam lekko, zwinnie, śpiewająco dać się ponieść zamieszczonym w tej publikacji artykułom, ale jednakowoż na ptaki grawitacja też działa, a tutaj czasami doszukiwanie się wątków ptasich w literaturze było bardzo na siłę. Owszem, momentami prezentowane przez poszczególnych autorów konotacje były intersujące, budziły refleksje i z przyjemnością przyglądałam się puszeniu piórek. Ale były też prace, przy których trudno mi było znaleźć sens i logikę. Bo jeżeli ktoś chce z jednego słówka uczynić soczewkę, która wydobędzie nowe możliwości interpretacyjne utworu…no cóż…gdybyż jeszcze to słowo w treści utworu istotnym było, to ja bardzo chętnie się pochylę nad taką pracą. Ale jeśli to słowo pojawia się tylko raz i wynika z faktu, że po prostu było w tym danym fragmencie na odpowiednim miejscu…skojarzenia z polityką mi się załączają i to nie jest nic dobrego.
Generalnie mój największy problem z tą publikacją polega na tym, że teksty, które czytałam z wielkim entuzjazmem, przeplatają się z artykułami, przy których oczy mi się zamykały lub które irytowały mnie. I jak to w życiu bywa, gorsze się bardziej pamięta niż lepsze. Generalnie „Ptaki. Przeploty” kojarzą mi się z puentą dowcipu „Słoń a sprawa polska”, tyle że tutaj jest „Ptak a literatura” – niektórzy autorzy wzbili się na wyżyny i szerokie horyzonty ukazali, dla innych był to lot Ikara.