Emilia Galotti

Okładka książki Emilia Galotti Gotthold Ephraim Lessing
Okładka książki Emilia Galotti
Gotthold Ephraim Lessing Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
126 str. 2 godz. 6 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1959-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Liczba stron:
126
Czas czytania
2 godz. 6 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Jerzy Jędrzejewicz
Tagi:
Lessing
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
238
240

Na półkach:

To była dobra lektura. Książę próbuje powtrzymać ślub dziewczyny, w której się zakochał i przy okazji pojawia się wiele problemów. Momentami pośmiane, bo mimo chęci plan jest tak zły, że im więcej czytamy, tym więcej komplikacji. Zakończenie niesamowite i nie spodziewałam się takiego obrotu zdarzeń. Autor wyśmiewa szlachtę i ich poczucie, że posiadają jakąś władzę. W noweli pokazuje, że jednak nie.

To była dobra lektura. Książę próbuje powtrzymać ślub dziewczyny, w której się zakochał i przy okazji pojawia się wiele problemów. Momentami pośmiane, bo mimo chęci plan jest tak zły, że im więcej czytamy, tym więcej komplikacji. Zakończenie niesamowite i nie spodziewałam się takiego obrotu zdarzeń. Autor wyśmiewa szlachtę i ich poczucie, że posiadają jakąś władzę. W noweli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
22
9

Na półkach:

Uwielbiam dramaty, a w wykonaniu Lessinga są one na prawdę fenomenalne. Dzieło czyta się bardzo szybko, lekko. Język jest zrozumiały. Lessing ukazuje tutaj różnice priorytetów oraz wartości między mieszczaństwem a arystokracją. Dzieło jest łatwe w analizie i interpretacji. Końcówka jest zaskakująca. Cieszę się, że wybrałam germanistykę i trafiłam na twórczość Lessinga, żałuję, że jest tak słabo znana w Polsce.

Uwielbiam dramaty, a w wykonaniu Lessinga są one na prawdę fenomenalne. Dzieło czyta się bardzo szybko, lekko. Język jest zrozumiały. Lessing ukazuje tutaj różnice priorytetów oraz wartości między mieszczaństwem a arystokracją. Dzieło jest łatwe w analizie i interpretacji. Końcówka jest zaskakująca. Cieszę się, że wybrałam germanistykę i trafiłam na twórczość Lessinga,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1933
204

Na półkach: , , , ,

Książę zakochuje się w Emilii Galotti, którą widział tylko raz na jakimś balu. Jego uwielbienie dla hrabiny Orsiny całkowicie znikło, wydała mu się ona nudna. Księcia odwiedza malarz z zamówionym przez niego portretem hrabiny. Książę nie jest zachwycony, gdyż jego zauroczenie hrabiną przeminęło. Malarz Conti ma jeszcze jeden portret do pokazania - to wizerunek córki pułkownika Odoardo Galottiego, Emilii. Tym portretem książę się zachwyca.
Od swojego szambelana Marinellego książę się dowiaduje, że hrabina wróciła do miasta i że hrabia Appiani koło południa poślubi w tajemnicy Emilię, a potem wyjadą do Piemontu. Listem od hrabiny się zupełnie nie przejmuje, za to wieść o rychłym ślubie Emilii jak najbardziej nim wstrząsa. Zezwala Marinellemu na stosowanie wszelkich praktyk, byle tylko Emilia była jego. Sam udaje się do pobliskiego kościoła, gdzie Emilia ma zwyczaj modlić się co rano. Podczas mszy szepce jej o swojej miłości i podąża za nią do jej domu. Emilia jest przerażona. Jej ojciec i książę nie są w dobrych stosunkach, ponadto Odoardo cieszy się, że Appiani będzie jego zięciem. Appiani odwiedza Galottich, cieszy się, że jeszcze tego dnia będzie jego ślub z ich córką. Tymczasem Marinelli przybywa tam w poszukiwaniu hrabiego, aby przekazać mu rozkaz księcia, zgodnie z którym ma on pilnie wyjechać. Hrabia odmawia wykonania rozkazu, następnie obraża szambelana, za co ten wyzywa go na pojedynek.
Potajemnie przed wszystkimi szambelan knuje intrygę, w wyniku której płatki rozbójnicy napadają powóz Galottich i Appianiego. Hrabia zostaje raniony, Emilia "uratowana" i odprowadzona do księcia, aby się mogła w jego zamku schronić. Rychło za Emilią przybywa jej matka. Następnie przybywa hrabina Orsina, która w porannym liście prosiła księcia o spotkanie w tym właśnie zamku i jego przyjazd traktuje jako odpowiedź, jako że pisemnej nie otrzymała. Marinelli próbuje ją zbyć, tymczasem na zamek przybywa i ojciec Emilii. Szambelan jest zmuszony zostawić hrabinę i porucznika samych, udaje się do księcia. Orsina wyjawia Odoardo wydedukowaną przez siebie prawdę i ofiarowuje mu swój sztylet. Szambelan przyprowadza Klaudię Galotti, z którą hrabina odjeżdża. Odoardo czeka na córkę, jednak książę odwodzi go od tego, Marinelli wysuwa propozycję, co by złożyć w sądzie sprawę o zabójstwo Appianiego, do której będą potrzebni świadkowie nie mający ze sobą kontaktu. W ten sposób chociaż na pewien czas Emilia byłaby odizolowana od rodziców. Galotti się zgadza, prosi jednak o parę chwil z córką sam na sam. Zabija ją.

Jak dla mnie historia przedstawiona w utworze jest w miarę zrozumiała, książę pragnie poślubić kobietę i udziela swojemu słudze wszelkich pozwoleń, byle by do tego doszło, wynikiem splotu wydarzeń (spotkanie i rozmowa Odoardo i Orsiny) jego plany zostają pokrzyżowane. Coś o księciu, który musi mieć to, co chce za wszelką cenę i nie liczy się z konsekwencjami. Coś o szalonej z miłości kobiecie (Orsina),coś o antypatycznym względem księcia (a może znającym realia?) ojcu dziewczyny. I z tragicznym zakończeniem, gdzie jedynym sposobem, by książę nie dostał Emilii jest jej śmierć...

Książę zakochuje się w Emilii Galotti, którą widział tylko raz na jakimś balu. Jego uwielbienie dla hrabiny Orsiny całkowicie znikło, wydała mu się ona nudna. Księcia odwiedza malarz z zamówionym przez niego portretem hrabiny. Książę nie jest zachwycony, gdyż jego zauroczenie hrabiną przeminęło. Malarz Conti ma jeszcze jeden portret do pokazania - to wizerunek córki...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
241
6

Na półkach: ,

Gotthold Ephraim Lessing to pisarz epoki oświecenia i reformator dramatu niemieckiego. W swoim dramacie: "Emilia Galotti" autor opisuje konflikt szlachty i mieszczaństwa oraz zestawienie różnych koncepcji miłości.

Gotthold Ephraim Lessing to pisarz epoki oświecenia i reformator dramatu niemieckiego. W swoim dramacie: "Emilia Galotti" autor opisuje konflikt szlachty i mieszczaństwa oraz zestawienie różnych koncepcji miłości.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    148
  • Chcę przeczytać
    32
  • Posiadam
    10
  • Germanistyka
    3
  • Lektury
    3
  • 2014
    3
  • Literatura niemieckojęzyczna
    2
  • E-book
    2
  • 2015
    2
  • Klasyka
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Emilia Galotti


Podobne książki

Przeczytaj także