Dzieła wybrane. T. III

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
klasyka
goskrzys

Tom III wybranych dzieł Gottholda Ephrama Lessinga. W jego skład wchodzą następujące utwory: 1) Laokoon czyli o granicach malarstwa i poezji, 2) Hamburska dramaturgia, 3) Ernst i Falk. Rozmowy dla wolnomularzy, 4) Anty-Goeze, 5) Wychowanie rodzaju ludzkiego, 6) Listy o najnowszej literaturze.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: źródło własne

goskrzys | 2017-01-14
Na półkach: Przeczytane, Klasycyzm
Przeczytana: 13 stycznia 2017

W tym tomie znajdują się następujące rozprawy teoretyczne Lessinga:
1) "Laokoon" - rozprawa o różnicach między poezją a malarstwem;
2) "Hamburska dramaturgia" - rozprawy, w których punktem wyjścia były wystawiane na scenach hamburskiego teatru sztuki, sama treść zaś rozrastała się nie raz do rozmiarów elaboratów krytycznych na tematy związane z dramatem i teatrem;
3) "Ernst i Falk" - rozprawa w formie dialogu, dotycząca wolnomularstwa;
4) "Anty-Goeze" - odpowiedź na krytykę ze strony pastora luterańskiego, wystosowaną przeciwko wydanemu przez Lessinga utworowi, w którym podważono pewne dogmaty religijne;
5) "Wychowanie rodzaju ludzkiego" - cykl sekwencji, mających dowieść, że "czym jest wychowanie dla jednostki, tym objawienie dla całego rodzaju ludzkiego";
6) "Listy o najnowszej literaturze" - w zasadzie jeden list, w którym pisze o tym, że niemieckiej dramaturgii bliżej jest do teatru angielskiego, niż do francuskiego.

Zdecydowanie dla tych, którzy interesują się dramaturgią...

Kusco15 | 2018-03-04
Patryk | 2017-11-22