Sztuka aranżacji w muzyce jazzowej i rozrywkowej

Okładka książki Sztuka aranżacji w muzyce jazzowej i rozrywkowej Wojciech Kazimierz Olszewski
Okładka książki Sztuka aranżacji w muzyce jazzowej i rozrywkowej
Wojciech Kazimierz Olszewski Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne muzyka
muzyka
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
2010-01-01
2010-01-01
jazz muzyka muzyka rozrywkowa aranżacja teoria muzyki muzykologia

Wspaniałe kompendium na początek przygody z profesjonalną aranżacją. Myślę, że w podstawowym zakresie (ale za to bardzo szerokim) zostały tutaj poruszone naprawdę wszystkie możliwe aspekty. Problemy opisywane są od korzeni (oczywiście od tego poziomu korzeni, gdzie zakłada się już, że sięgnąłeś po tę książkę jako muzyk, a nie osoba z zupełnie obcej branży),jednocześnie książka pełna jest mistrzowskich wskazówek. Na swoim obecnym etapie korzystam z tej pozycji przy każdej kolejnej pracy, zawsze pojawi się jakaś kwestia potrzebująca rozwiania wątpliwości i "Sztuka aranżacji" stała się takim moim pogotowiem ratunkowym.

W Polsce z dostawaniem przystępnych aranży wciąż jest ogromny problem, większość ma na to swoją indywidualną wizję, którą najczęściej trudno odczytać, każdy też ma jakieś błędne przyzwyczajenia. Pisanie jednoznacznych, klarownych aranży to, istotnie, sztuka, ale za to dostępna dla wszystkich zainteresowanych, a prowadzi do wspólnego sukcesu. Profesor tłumaczy jak pisać, żeby nie pozostawiać wykonawcom żadnych wątpliwości, a co za tym idzie - żeby aranż mógł wybrzmieć dokładnie tak jak w naszej w głowie (ewentualnie lepiej). Pisze również o tym jak nie przedobrzyć i jakie układy brzmią najlepiej. Niemniej najlepiej skutkuje połączenie praktyki z uzupełnianiem wiedzy z książki w międzyczasie, bo zrozumienie wielu konkretów przychodzi tak naprawdę wraz z momentem zetknięcia się z nimi w rzeczywistości.

Ta książka to jest sztos nad sztosy. Czułam się, jakbym trafiła na wykład do nauczyciela, który tłumaczy mi wszystkie aspekty aranżacji i kompozycji, o których z nikąd nie mogłam się dowiedzieć. Książka obowiązkowa dla każdego muzyka, który zainteresowany jest pisaniem i aranżowaniem muzyki okołojazzowej.

Na półkach: , , , , , , ,

Świetny podręcznik z zakresu tworzenia aranżacji do utworów jazzowych i rozrywkowych – oprócz przydatnej teorii mnóstwo praktycznych porad i gotowych rozwiązań. Do książki dołączona jest płyta CD z przykładami muzycznymi.

• 2015
  • TEMAT: Muzykologia
  • FORMA: Podręczniki i opracowania
  • Pełen pakiet gwiazdek
  • FORMA: Poradniki
  • CECHA: Ulubione
  • TEMAT: Muzyka rozrywkowa

Dodaj cytat z książki Sztuka aranżacji w muzyce jazzowej i rozrywkowej