Kasieńka

Tłumaczenie: Katarzyna Domańska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
The Weight of Water
Róża_Bzowa

Oryginalna powieść dla młodzieży przekraczająca granice gatunkowe: 127 zwięzłych, szczerych i przenikliwych wierszy układa się w poruszającą opowieść o życiu nastolatki na emigracji w Anglii. Mama pokazała mi liścik od Taty, Tego dnia, gdy zniknął. Olu, wyjechałem do Anglii. To wszystko, co napisał. A potem przyszedł czek od Taty, W kopercie Z wyraźnym stemplem. I Mama wiedziała,...

Mama pokazała mi liścik od Taty,

Tego dnia, gdy zniknął.

Olu, wyjechałem do Anglii.

To wszystko, co napisał.

A potem przyszedł czek od Taty,

W kopercie

Z wyraźnym stemplem.

I Mama wiedziała, co robić.

12-letnia Kasieńka wyjeżdża z matką do Anglii w poszukiwaniu ojca, który odszedł od nich bez pożegnania dwa lata wcześniej. Od tej pory jej życie rozpięte jest między ciasnym, obskurnym mieszkaniem w Coventry, angielską szkołą, w której szybko i boleśnie odczuwa swą inność, oraz ulicami miasta, po których matka prowadzi ją co wieczór w desperackich próbach odnalezienia człowieka, który wcale nie chce być odnaleziony. Ucieczkę od problemów Kasieńka odnajduje w pływaniu i w rodzącej się pierwszej miłości.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-kasienka.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-kasienka.html

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6137

Wyparta woda

Była sobie Kasieńka, niewyróżniająca się niczym polska dziewczynka, mieszkająca w Gdańsku ze swoimi zwyczajnymi rodzicami. A jednak coś ją wyróżniało – była to niezwykła lekkość w pływaniu, które bohaterka uwielbiała. Rodzina też okazała się nie być taka przeciętna, wydarzyło się bowiem coś, co zrujnowało cały świat Kasieńki. W wyniku działań i decyzji dorosłych dziewczynka musiała opuścić swój dom, miasto, wszystkie koleżanki i znane miejsca, by razem z mamą wyruszyć w nieznane. W jej życiu zaszły wielkie zmiany, wszystko co znane i bezpieczne zniknęło i odtąd Kasieńka postawiona została wobec nieznanych emocji, trudnych sytuacji i negatywnych konsekwencji nie swoich działań.

Imię głównej bohaterki przywodzi na myśl skojarzenie z jej imienniczką Katarzynką z innej książki dla dzieci, autorstwa francuskiego noblisty Patricka Modiano. Ciekawie wypada zestawienie obu tych książek, znajduje się w nich bowiem wiele wspólnych czy podobnych wątków. Obie dziewczynki zostają w pewnym momencie życia z jednym z rodziców – Polka z mamą, Francuzka z tatą – podczas gdy drugi z nich jest gdzieś daleko, w innym kraju. Bohaterki łączy posiadanie talentu – Kasieńka świetnie pływa, Katarzynka tańczy klasycznie. Obie czują się nieco inne od rówieśników i osamotnione, ale w pewnym momencie nawiązują bliską więź z jednym z dzieci; umieją także, z uwagi na swoją wrażliwość, wnikliwie obserwować otaczający ich świat i ludzi.

Tytułowe postaci dziecięce obu książek doświadczają także sytuacji...

Tytułowe postaci dziecięce obu książek doświadczają także sytuacji emigracji i porzucenia swego dotychczasowego życia – jedna przyjmuje to jednak ze smutkiem, druga z radością i nadzieją, nie pozbawioną żalu. Inne różnice to przede wszystkim postawa rodzica, który opiekuje się córką – mama Kasieńki ewidentnie ma ogromne problemy z własnymi emocjami, nową sytuacją i relacją z dzieckiem, z kolei tata Katarzynki jest człowiekiem aktywnym (czasem nawet nadaktywnym) zawodowo i towarzysko, przyjmując wszystko z pogodą ducha. Postawa opiekunów wpływa bezpośrednio na emocje i zachowanie obu dziewczynek: jedna czuje ogromny ciężar odpowiedzialności za mamę oraz społecznej obcości i nieadekwatności, a życie jawi się jej jako szare i trudne, druga przyjmuje wszystko z uśmiechem i odważnie konfrontuje się z innymi, nawet z dorosłymi ludźmi, a jej codzienność ma w sobie posmak niespodzianki i przygody.

Książka o Kasieńce powstała jako debiut Sarah Crossan, irlandzkiej powieściopisarki, filozofki i literaturoznawczymi. W jej biografii znajdziemy wzmiankę o pracy w szkole i może to właśnie doświadczenie uwrażliwiło ją na problemy dzieci. Autorka nie unika trudnych i słabo opisanych w literaturze dziecięcej tematów (m. in. emigracji czy trudności codziennego życia bliźniąt syjamskich), eksperymentuje także z formą – dwie jej książki, w tym tu recenzowana, napisane zostały wierszem, co – jak napisała w jednym z felietonów - wprawiło w przerażenie niektórych czytelników, a nawet jej przyjaciół obdarowanych książką.

Zapewne większość czytelników, którzy skończyli edukację już jakich czas temu, pamięta prawo Archimedesa w jego starej wersji (ciekawi nowej mogą ją odnaleźć i przeczytać samodzielnie), która głosi, że Ciało zanurzone w cieczy lub gazie traci pozornie na ciężarze tyle, ile waży ciecz lub gaz wyparty przez to ciało. W kontekście oryginalnego tytułu książki „The Weight of Water” (Waga wody) nie sposób nie wysnuć wniosku, że im częściej i radośniej pływa Kasieńka, tym więcej traci pozornie na wadze jej ciało i zupełnie realnie zmniejsza się ciężar przygniatających ją problemów. Jak dziewczynka uczy się wypierać coraz więcej wody i skąd bierze się radość w jej życiu dowiecie się z kropel emocji ukrytych między wierszami i obrazów malowanych słowami książki. Ich składanie w całość stanowi piękne doświadczenie dla czytelników z dziecięcą ciekawością na nowe przygody czytelnicze i otwartych na świat widziany oczyma młodszych bohaterów.

Jowita Marzec

12-letnia Kasieńka wyjeżdża z matką do Anglii w poszukiwaniu ojca, który odszedł od nich bez pożegnania dwa lata wcześniej. Teraz musi dzielić życie między ciasnym, a obskurnym mieszkaniem,Coventry, angielską szkołą,czuje inność i to boleśnie odczuwa u siebie, oraz ulicami miasta po, których matka ją prowadzi co wieczór, żeby odnaleźć w desperacki sposób człowieka. Ucieczką od wszystkiego, od zapomnienia i problemów Kasieńka odnajduje w nauce pływania i pierwszej rodzącej się miłości.
Gdy zaczynałam tą historię, nie spodziewałam się, że tak mnie ta historia poruszy,bardzo wzruszy. Książka dająca do myślenia, z przekazem i chwytająca za serce.
Piękna,wzruszająca książka!!!!!!

kultur-alnie | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Czytasz ze ściśniętym gardłem, na bezdechu. Czujesz niepewność, strach i niemoc nastoletniej bohaterki, odbierasz emocje jej nieszczęśliwej matki. Razem z Kasieńką i Olą próbujesz się przystosować do nowej rzeczywistości, ale codziennie kulejesz, tracisz siły, potykasz się o nowe problemy.
Słowa, które pojawiają się na stronach napisanej wierszem powieści Crossan, przenikają czytelnika i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Jako mama rówieśniczki Kasieńki jestem głęboko poruszona tą historią.

nothingcold | 2016-03-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 21 marca 2016

Wow. Trochę brak mi słów. W życiu czegoś takiego nie czytałam. Forma jest niesamowita - historię poznajemy poprzez płynnie następujące po sobie wiersze. Sama treść jest przejmująca. Każdy znajdzie w niej kawałek siebie. Moja mama miała rację, ta książka jest niesamowicie istotna. Ludzie powinni ją przeczytać. Ty powinieneś ją przeczytać.

PS Świetne tłumaczenie. Tę książkę łatwo można było zepsuć, kłaniam się pani Domańskiej w pas.

| 2017-06-25

Forma, w jakiej została napisana książka, z początku zniechęciła mnie do czytania (niespecjalnie ciągnie mnie do poezji). Okazało się jednak, że powieść jest nawet ciekawa i szybko się ją czyta. Wiersze pisane przez dziewczynkę - tytułową Kasieńkę - potrafią wzruszyć. Szkoda tylko, że książka urywa się znienacka - w pewnym momencie bohaterka postępuje nierozważnie i koniec końców nie wiadomo, jak potoczył się jej los.

bromba | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Poruszające 'co-w-duszy-gra' nastolatki, młodej Polki na emigracji w Anglii, borykającej się z szykanami klasowych gwiazd, biedą, depresją matki i własnym dorastaniem.
Wiarygodny głos Kasieńki i oryginalna forma (wiersz biały); chwilami, bardzo często uderzało mnie, że 'ja też tak miałam....' - tak prawdziwie brzmiące były spostrzeżenia narratorki

GZal | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

(gwiazdka więcej za pomysł)
Po kilku pierwszych stronach myślałem, że Sarah Crossan to pseudonim literacki jakiejś rodzimej autorki. Tymczasem to Irlandka przez pewien czas mieszkająca w Nowym Jorku. Jej pierwsza książka Kasieńka z 2013 roku jest historią o polskiej nastolatce, która wraz z matką poszukującą męża wyjeżdża z Gdańska do Coventry.

Napisana poetycko książeczka zajmuje się nie tylko tematem rozstania rodziców, ale również alienacji w obcym środowisku, szkolnej przemocy, pierwszej miłości. Każda z tych kwestii w literaturze (również młodzieżowej) została przerobiona już setki razy. A jednak formuła tej opowieści jest wyjątkowo świeża.

całość:

Monika | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

"Kasieńkę" dostała w prezencie moja córka, ale to ja przeczytałam ją pierwsza. To piękna, przejmująco smutna opowieść silnie zakorzeniona w problemach współczesnych ludzi, przemieszczających się w poszukiwaniu pracy i lepszego, innego życia. "Kasieńka" opowiada o inności, odrzuceniu, szukaniu w sobie siły i odnajdowaniu jej, układaniu własnego świata i własnych spraw, o ludzkiej krzywdzie, trudnych emocjach, o żałobie po jedynym świecie, który się znało, o pięknych wspomnieniach i bolesnych przeżyciach. A wszystko to w świetnej, poetyckiej, ale nieprzepoetyzowanej formie, dostępnej i nienużącej. Ta książka ma w sobie emocjonalną prawdę. Piękna!

Łucja | 2017-07-29
Przeczytana: 03 marca 2017

Książka jest napisana w dosyć nietypowy sposób, ponieważ składa się za 157 wierszy, które tworzą pewną historię. Główną bohaterką jest moja rówieśniczka Kasieńka, która wyjeżdża z mamą do Anglii w poszukiwaniu ojca, który porzucił je 2 lata temu bez słowa pożegnania.Lektura pokazuje jak trudne może być życie na emigracji i z jakimi problemami trzeba się zmagać. Dziewczynce dokuczają w szkole z powodu jej krótkich włosów bądź polskiego pochodzenia.Książka pokazuje także problemy nastolatek.

Marisa | 2016-05-06
Przeczytana: kwiecień 2016

Książka bardzo prawdziwa i przekazująca w świetny sposób wszystkie emocje bohaterów. Polecam wszystkim nastolatkom i rodzicom nastolatek. Myślę że, może pomóc zrozumieć problemy młodych ludzi.

Anta | 2016-06-19

Dobrze jest mieć w życiu pasję: wypełni wolny czas, odpędzi czarne myśli, pozwoli poznać ludzi, z którymi można ją dzielić, a nawet – jak w przypadku Kasieńki – pomoże utrzeć nosa prześladowcom.

Kasieńka, tytułowa bohaterka książki Sarah Crossan, jest polską nastolatką. Wraz z mamą wyjeżdża do Anglii. Jednak, w odróżnieniu od większości Polaków, nie jedzie w poszukiwaniu lepszego życia, lecz żeby odnaleźć tatę, który niespodziewanie opuścił rodzinę. Na pożegnanie wysłał żonie i córce czek – zapewne, by uciszyć wyrzuty sumienia – i zniknął z ich życia. Mama Kasieńki nie może pogodzić się z odrzuceniem, pakuje więc torby, zabiera córkę i wyrusza na poszukiwanie męża. Dziewczynka w niewielkim stopniu zaprząta jej myśli. Służy głównie za żywy słownik w rozmowach z Anglikami, a poza tym ma być grzeczna i nie przeszkadzać.

Tymczasem dla Kasieńki wyjazd do obcego kraju jest skokiem na głęboką wodę. Nowe mieszkanie okazuje się obskurną...