Rodos. Pascal GO!

Okładka książki Rodos. Pascal GO! Maciej Pinkwart, Wiesława Rusin
Okładka książki Rodos. Pascal GO!
Maciej PinkwartWiesława Rusin Wydawnictwo: Pascal turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Pascal

Podczas ostatniego urlopu mieliśmy okazję skorzystać właśnie z tego przewodnika,(ale pod znaczkiem Volkswagena, a nie Skody autorstwa pań Rusin i Majcherek oraz pana Pinkwarta) i poznać co ciekawsze miejsca na wyspie Rodos. Jest to małych rozmiarów książeczka zawierająca najważniejsze informacje: co warto zwiedzić, gdzie pojechać, dodatkowo gdzie ewentualnie zjeść czy przenocować. Z tych dwóch ostatnich akurat nie korzystaliśmy, gdyż tym razem nasz pobyt na Rodos był wyjazdem zorganizowanym.

Uroki wyspy poznaliśmy głównie dzięki wycieczkom samochodowym i tu pozycja ta była wyjątkowo przydatna. Choć przewodnik jest z roku 2016 nie jest do końca aktualny jeśli chodzi np. o kwestie cenowe czy np. dotyczące pokazu "Światło i dźwięk" w parku Rimini w mieście Rodos, który jak się dowiedzieliśmy od samych Rodyjczyków już nie odbywa się od pewnego czasu, prawdopodobnie ze względu na niszczenie murów Starego Miasta, które zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Na początku w ramach wstępu mamy przedstawione nieco historii dotyczącej słonecznej wyspy Rodos. Wspomniano tu m.in. o bogu słońca Heliosie, który jest "właścicielem" tejże wyspy, potem dowiemy się nieco o sławnym kolosie rodyjskim, który stał na kolumnach w porcie Mandraki. Na końcu również poznamy historię zakonu Joannitów i ich walkę (niestety przegraną) o utrzymanie wyspy z Turkami osmańskimi na czele z sułtanem Sulejmanem Wspaniałym. Poznamy informacje dotyczące kuchni greckiej i sportów, które możemy uprawiać na wyspie m.in. kitesurfing czy windsurfing ze względu na świetne warunki na półwyspie Prasonisi.

Przewodnik podzielony jest na kilka części razem z mapkami, w których to opisuje nam krok po kroku wyspę. I tak mamy rozdział o mieście Rodos, a w nim: Pałac Wielkich Mistrzów zachowany w stanie praktycznie idealnym, Port Mandraki, gdzie z kolumn umieszczonych po dwóch stronach wejścia do portu majestatycznie spoglądają na nas rzeźby jelenia i łani. Poznamy urokliwą i tajemniczą ulicę Rycerską oraz Meczet Sulejmana Wspaniałego, plac Hipokratesa z fontanną czy poszczególne bramy murów obronnych Startego Miasta. W kolejnym rozdziale będziemy mieli okazje razem z tym przewodnikiem odwiedzić termy Kalithea i odpocząć na plaży w rozrywkowym Faliraki, wejść na szczyt Akropolu wąskimi i stromymi uliczkami miasteczka Lindos, zobaczyć wzgórze Tsampika wraz z piękną piaszczystą plażą oraz słynną zatokę Anthony’ego Quinna. Po zwiedzeniu tych miejsc w gorącym słońcu wyspy możemy udać się na przylądek Prasonisi, gdzie spotykają się dwa morza: wzburzone i pełne fal Egejskie oraz spokojne Śródziemne, tylko po to by zaczerpnąć nieco oddechu przy wietrze niezbędnym zapalonym kitesurferom czy windsurferom do uprawiania ich sportów. W okolicach miejscowości Ialyssos możemy skorzystać z uroków wielobarwnego morza oraz wejść na wzgórze Filerimos, na którym znajduje się droga krzyżowa z ogromnym widocznym z dołu białym krzyżem. Swoją wiedzę powiększymy odwiedzając ruiny Monolithos twierdzy Joannitów na wzgórzu oraz w Kastellos. Kiedy będziemy mieli już dość zabytków możemy wjechać do wnętrza wyspy, by tam z kolei obejrzeć Dolinę Motyli, a w niej ćmę niedźwiedziówkę strojnisię, która jest pod ochroną; miejscowość Siana, gdzie mieści się piękny kościół św. Pantelejmona, a w samej wsi produkuje się bimber o nazwie souma.

Na końcu książki znajdziemy kilka informacji o tym: kiedy najlepiej jechać na Rodos, co ze sobą zabrać, jak i czym poruszać się po wyspie oraz garść podstawowych słów w języku greckim. W okładce będzie również sprytnie ukryta mapa całej wyspy z wyszczególnionymi ważniejszymi, ciekawszymi miejscami wartymi obejrzenia.

Polecam sięgnąć po ten przewodnik, kiedy zamierzacie wyjechać na Rodos, gdyż według mnie jest to małe przyzwoite kompendium zawierające najważniejsze informacje potrzebne turyście, a zwiedzanie z tą książeczką to przyjemność. Z tym tytułem nie powinniśmy się zgubić ani przegapić ważnych zabytków. Nam bardzo się przydał podczas naszej podróży.

• Greckie klimaty
  • 2016
  • Rok 2018

Dodaj cytat z książki Rodos. Pascal GO!