Wiek dyktatur. Faszyzm i reżimy autorytarne w Europie Zachodniej (1919-1945)

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
3
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
ISBN
9788377370384
kategoria
historia
język
polski
dodał
LubimyCzytać

Z dzisiejszej perspektywy powszechnie wiadomo, co faszyzm i narodowy socjalizm, wsparte autorytaryzmem, przyniosły ludzkości. Podejście a posteriori nie docenia uwodzicielskiej siły faszyzmu i nazizmu, które pociągnęły za sobą miliony. Siła ta była indukowana przez retorykę, dekoracje, etos, które od czasów pierwszej wojny światowej tworzyły tło instrumentalnie wykorzystywane przez przemoc....

Z dzisiejszej perspektywy powszechnie wiadomo, co faszyzm i narodowy socjalizm, wsparte autorytaryzmem, przyniosły ludzkości. Podejście a posteriori nie docenia uwodzicielskiej siły faszyzmu i nazizmu, które pociągnęły za sobą miliony. Siła ta była indukowana przez retorykę, dekoracje, etos, które od czasów pierwszej wojny światowej tworzyły tło instrumentalnie wykorzystywane przez przemoc. Urok faszyzmu i nazizmu miał charakter zarówno intelektualny, jak i kulturalny. Fascynacja przemocą włoskich Czarnych Koszul, oddziałami szturmowymi NSDAP czy frankistami współegzystowała z estymą, jaką darzono rozwiązania faszystowskie czy autorytarne. W przeciwieństwie do demokracji liberalnej, opartej na racjonalnych przesłankach i humanizmie, ale brutalnie zdewaluowanej wojną lat 1914-1918, faszyzm i autorytaryzm zostały zdecydowanie skonfrontowane z problemami XIX wieku i problemami będącymi pokłosiem pierwszej wojny światowej.Kontestując koncepcję dwudziestowiecznej historii Europy, rozumianej jako nieuchronny pochód demokracji wyznaczany datami 1918, 1945 i 1989, w której okres 1919-1945 został potraktowany jako "nieszczęśliwe intermezzo", autor poszukuje przyczyn triumfu systemów autorytarnych i totalitarnych znacznie głębiej. Upatruje bowiem ich genezy w zjawiskach towarzyszącym przemianom politycznym, społecznym i kulturalnym (takim chociażby jak gwałtowne uprzemysłowienie, masowe migracje ze wsi do miasta, procesy urbanizacyjne), które zaszły w XIX wieku, oraz w traumatycznych doświadczeniach mas Europy.Na szczególne uznanie zasługuję uzupełnienie książki fragmentami źródeł, które są znakomicie skorelowane z treścią wywodu, a także umieszczona na końcu chronologia wydarzeń oraz słowniczek ważniejszych pojęć.

 

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 731
Leif Warmheart | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Dobra książka, która w syntetyczny sposób przedstawia najważniejsze czynniki wpływające na rozwój europejskiego faszyzmu, jego historię oraz charakterystykę. Omawia również autor ogólnie zachodnioeuropejskie dyktatury, wskazując jednocześnie na ich wzajemne powiązania, podobieństwa i różnice.
Znajdziemy w tej pozycji trzy większe części, w której pierwsza z nich omawia uwarunkowania historyczno-społeczne kształtujące zjawiska składowe faszyzmu, druga z nich przedstawia proces powstawania poszczególnych systemów politycznych, a trzecia główną istotę faszyzmu, ukazując jego imperializm i ubezwłasnowolnienie jednostki wraz z całokształtem zbrutalizowanej kultury.
Na końcu książki znajduje się również kalendarz obejmujący najważniejsze wydarzenia oraz słowniczek specjalistycznych pojęć. Warte uwagi jest również przytoczenie fragmentów kilkunastu tekstów źródłowych.
Ostatecznie książka ta jest bardzo dobrą pozycją do rozpoczęcia drogi zaznajomienia się z tą częścią historii europejskiej, ponieważ pozwala zrozumieć podstawy oraz ogół zjawiska, co przekładać się musi na pełniejsze pojęcie poszczególnych jego części składowych.
Osoby z tematem obeznane nie znajdą tu zapewne nic nowego, jednakże na pewno docenią charakter książki.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Sezon życzeń

Na prawdę jestem pod wrażeniem! A dlatego, że jeszcze można napisać książkę, bez scen łóżkowych i szczegółowym ich opisywaniu!! I skupić się na emocja...

zgłoś błąd zgłoś błąd