Podróż dookoła świata w latach 1803, 1804, 1805 i 1806 na okręcie Newa

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Putieszestwije wokrug swieta w 1803.4.5. i 1806 godach na korable "Newa"
LubimyCzytać

Dziennik kapitana Jurija Lisianskiego, dowódcy okrętu "Newa" w pierwszej rosyjskiej wyprawie dookoła świata na początku XIX wieku (drugim okrętem tej wyprawy była "Nadieżda", dowodzona przez Iwana Kruzenszterna). Pierwsze polskie wydanie zapisu tej niezwykłej podróży, prowadzącej przez słabo wówczas jeszcze poznane tereny, takie jak Alaska, Hawaje czy Wyspa Wielkanocna. Książkę te wypełniają opisy odkryć geograficznych (imię Lisianskiego nosi jedna z wysp na Pacyfiku) oraz relacje z życia na żaglowcu i z dramatycznych zmagań z żywiołem - siłami oceanu, sztormami i wcale nie mniej groźną w czasach sprzed wynalezienia silników spalinowych - ciszą morską. Książka ta jest również bogatym źródłem informacji na temat obyczajów ludów zamieszkujących Alaskę i inne egzotyczne obszary. Wiele miejsca Lisianski poświęcił opisom rozpoczynającej się wówczas kolonizacji Alaski i roli, jakiej odegrała w niej słynna Kompania Rosyjsko-Amerykańska, zajmująca się w dużej mierze handlem futrami żyjących tu zwierząt i wykorzystująca bezlitośnie rodzimych mieszkańców tych terenów. Porywająca lektura nie tylko dla miłośników morskich opowieści. Barwne historie autora dziennika uzupełniają przypisy współczesnych znawców kartografii, marynistyki, etnografii itp., co pozwala dzisiejszym czytelnikom na ocenę relacji Lisianskiego w kontekście aktualnej wiedzy na temat opisywanych tu zjawisk i zdarzeń.Tłumaczem i inicjatorem wydania tych dzienników jest prof. Stanisław Rakusa-Suszczewski, wybitny znawca biologii polarnej, współzałożyciel stacji im. H. Arctowskiego, współorganizator i kierownik naukowy wielu wypraw antarktycznych. Publikacja ukazała się dzięki pomocy finansowej Zakładu Biologii Antarktyki PAN, Stacji Naukowej PAN w Moskwie, firmy Naviga "Krzysztof Makowski" oraz Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Paweł | 2019-10-12

Jako całość książka może być miejscami nużąca (jak to dziennik okrętowy). Jeżeli jednak opuścić fragmenty "techniczne" i skupić się na dłuższych i bardziej merytorycznych - to tekst okazuje się bardzo ciekawy. Zwłaszcza, że poznajemy bardzo rzadki w tej dziedzinie publikacji tekst rosyjski. Czytałem w wakacje i to był dobry pomysł :-)

Pio | 2017-08-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017