Księga Miłości

2010-06-16
978-83-7534-001-3
Jan Kabat
podróż miłość

„Księga Miłości” to kontynuacja „Oczekiwanej” również ciekawie napisana i dająca wiele do myślenia. Obie pozycje czytało się przyjemnie.

Jedna z niewielu książek, która tak mnie znudziła po 100 pierwszych stronach że rzuciłam ją na półkę i tylko kurz z niej ścieram.

Kontrowersyjna. Po "Oczekiwanej" kolejna część, którą z przyjemnością przeczytałem, chociaż czasami wiele spraw jest "naciąganych".

Księga Miłości, nie zawiodła mnie tak samo, jak Oczekiwana! Kolejna, niesamowita książka Kathleen McGowan, dzięki której patrzy się na wiele wydarzeń na tle religijnym i historycznym z zupełnie innej perspektywy. Wspaniała, duchowa podróż, polecam.

''Księga Miłości '' to księga II rody Magdaleny, Ewangelia napisana ręką samego Jezusa Chrystusa, mówiąca o tym, ze miłość jest rzeczą najświętszą.

Autorka oczywiście zaznacza, ze cala opisana tu historia to domysły, bo przecież niemożliwością byłoby wiedzieć wszystkiego z dokładnością, co miało miejsce w przeszłości. Jednak Kathleen McGowan potrafi stworzyć wrażenie autentyczności ze szczątków istniejącego materiału dowodowego, w taki sposób, ze naprawdę byłabym skłonna uwierzyć niemal we wszystko, co przeczytałam.

Autorka po raz pierwszy o Księdze Miłości usłyszała podczas swojej podróży po Langwedocji. Legenda opowiadała o tajemniczej Ewangelii, którą posługiwali się katarowie w swych sekretnych świętych tradycjach. Kathleen stworzyła postać głównej bohaterki Maureen poniekąd na swój wzór, obdarzając ja swoimi własnymi duchowymi poszukiwaniami prawdy o Księdze Miłości. Autorka nie znała treści tej księgi, jednakże stworzyła ja sama z tego, co odnalazła, czyli tradycji i nauk przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez dwa tysiące lat. Jest tu wiele kontrowersyjnych wątków dla zawzięcie broniących instytucji Kościoła, chociażby takie jako uznanie Ducha Świętego za kobietę. Kathleen uważa, ze ewangelia Filipa uznana przez Kościół jako gnostycka, jest próbą odtworzenia Księgi Miłości dla tych, którzy maja uszy do słuchania.

W książce poznajemy dzieje Matyldy Toskańskiej, która jest postacią autentyczna i która odegrała znaczącą role w dziejach Kościoła i Europy w XI- XII w, n.e. Jej grobowiec znajduje się w Bazylice św. Piotra, tuz obok słynnej Piety Michała Anioła. Trzyma ona w reku tiarę papieska i klucze świętego Piotra. Nie jest to jednak postać znana , o której uczą w szkołach. Została ona zapomniana przez świat, a może nawet specjalnie się o niej nie wspomina, gdyż jej historia życia mogłaby wiele zmienić w postrzeganiu Kościoła Katolickiego przez wiernych ( niewiernych w sumie tez ).

Autorka wyruszyła w podróż do miejsc, które były związane z Matylda, by lepiej ja poznać, zrozumieć, doświadczyć jakiś duchowych odkryć. Sam Michał Anioł twierdził, ze jest potomkiem Matyldy, która wg dokumentów oficjalnych nie posiadała dzieci. Duza role w jej dziejach odegrał papież Grzegorz VII, z którym wiadomo, ze miała romans. To tyle jeśli chodzi o kwestie związane z treścią książki, teraz chciałabym podzielić się z Wami swoja subiektywna ocena.

Książka ma ponad 600 stron, wiec śmiało można określić ja jako księgę :-) Jest to kontynuacja '' Oczekiwanej '', której nigdy nie czytałam, wiec będę musiała to koniecznie nadrobić. Nie ma to jednak wpływu na odbiór książki, gdyż tutaj opisana jest zupełnie inna historia. Uważam, ze wiele wątków można było tutaj wyciąć, skrócić albo napisać druga książkę tylko o Matyldzie. Tak naprawdę znaczna cześć '' Księgi Miłości '' oscyluje w czasach, gdy żyła Matylda, czyli od 1046 r. do 1115 r. To mnie jakoś tak szczególnie nie fascynowało, bardziej zainteresowana byłam rozwiązaniem zagadki przez Maureen, a wiec tym, co działo się w teraźniejszości i tym jak ona rozumowała Księgę Miłości i to w jaki sposób autorka mówiła o Marii Magdalenie i Jezusie Chrystusie oraz ich potomkach.

I właśnie to stanowi jeden z najbardziej kontrowersyjnych punktów tej książki. Autorka otwarcie przyznaje, ze wierze w to, iż Maria Magdalena była zona Jezusa Chrystusa i miała z nim dzieci oraz w to, ze odegrała znaczącą role w dziejach chrześcijaństwa, którą Kościół od wieków tuszuje dla własnego wizerunku, określając Marie Magdalenę jako zwykłą ladacznice.

Naprawdę książka ta daje dużo do myślenia, jest kontrowersyjna, intrygująca, ale napisana w taki sposób, ze otwiera oczy, umysł i serce czytelnika. Wiem, ze znajda się zaciekli przeciwnicy pani McGowan, którzy będą twardo wierzyć w instytucje Kościoła, ja jednak dopuszczam do siebie możliwości, ze było mniej więcej tak jak przedstawiła to Kathleen. Książka skłoniła mnie również do samodzielnych poszukiwań informacji na temat Księgi Miłości i Libro Rosso, na temat miejsc związanych z życiem Matyldy Toskańskiej i oczywiście jej samej. Chciałabym odwiedzić katedrę w Chartres i zobaczyć na własne oczy labirynt, o którym wiele jest w książce.

Autorka ma dar zgrabnego łączenia faktów historycznych z fikcja, dając czytelnikowi złudzenie, ze jest to książka w dużej mierze oparta na prawdzie. Myślę, ze łatwiej czyta się ja osobom niewierzącym lub mającym trudności z tym, by uwierzyć w istnienie Boga. Osoby głęboko wierzące mogą po prostu poczuć się zniesmaczone, obrażone lub wściekle. Trzeba dodać, ze Kathleen jest osoba wierzącą i Bóg odgrywa w jej życiu wielka role.

Na koniec dodam, ze wg mnie Kościół od zawsze był, jest i będzie wielka mafia, ukrywającą przed światem prawdę na temat życia Jezusa Chrystusa.

Bardzo kontrowersyjna. Ciekawa, dużo szczegółów historycznych, pięknie opowiedziana, dająca do myślenia..

Podobnie jak „Oczekiwana” tak i „Księga miłości” szokuje. Autorka wciąga nas w intrygę i zachęca do wspólnych poszukiwań. Pomysł jest ciekawy, sama fabuła także, jednak współczesny wątek jest niedopracowany, brakuje w nim dynamizmu. Kathleen McGowan bardziej skupia się na rozwinięciu wątku historycznego, niż na samym poszukiwaniu przez współczesnych faktów zatajonych przez Kościół. Do wątku historycznego nie mam żadnych zastrzeżeń, jednak sama przygoda Maureen Pachal i jej przyjaciół jest spłycona. Wątki z pierwszej części powieści, nie znajdują rozwinięcia w jej drugiej części. Przez co powieść jest niedowartościowana właśnie w opowieści o najważniejszej postaci. Ponadto strasznie topornie czyta się wyjaśnienia dotyczące faktów historycznych, są wprost zaczerpnięte z Wikipedii. Spodziewałam się znacznie więcej.

Dla tych co mają oczy by widzieć i uszy by słyszeć.

Dla tych co mają oczy by widzieć i uszy by słyszeć.

Księga miłości Kathleen McGowan

Kathleen McGowan jest znaną autorką cyklu thrillerów o kontrowersyjnej tematyce , a mianowicie o związku Marii Magdaleny z Chrystusem. Po cieszącej się popularnością wśród czytelników Oczekiwanej, nadszedł czas na drugi tom serii – Księgę miłości. Traktuje ona o poszukiwaniu przez bohaterkę najważniejszej ewangelii, spisanej własnoręcznie przez Zbawiciela.
Po wydarzeniach z 1 tomu Maureen napisała i opublikowała kolejną książkę – Prawda przeciwko światu: sekretna ewangelia Marii Magdaleny. Ujawniła w niej, iż Magdalena była żoną Jezusa. Jak się można spodziewać wywołało to skrajne reakcje czytelników, od entuzjazmu po szykany i groźby skierowane pod adresem autorki. Wśród listów Irlandka otrzymuje napisany łaciną list od arystokratki z Toskanii z zaproszeniem do Włoch. Pretekstem do jej przyjazdu okazuje się Księga Miłości. Bohaterka nie może się temu oprzeć, dlatego razem z ukochanym Berengerem wyrusza do Europy. Wkrótce okazuje się również, że istnieje związek między margrabiną Matyldą a biskupem Rzymu...
Autorka ponownie stworzyła barwną, trzymającą w napięciu opowieść. Opisała również wiele miejsc istniejących w rzeczywistości.
Zachęcam do lektury tej pozycji, która podobnie jak pierwszy tom wciąga niepostrzeżenie czytelnika w poszukiwanie świętego tekstu przez Maureen oraz jej partnera lorda Saintclara. Autorka stopniowo buduje napięcie, co gwarantuje doskonałą zabawę w czasie jej lektury. Mimo sporej objętości powieści (ponad 650 stron) czyta się ją bardzo szybko, wręcz nie można się od niej oderwać. Dodatkowym atutem jest przyciągająca wzrok okładka, która podobnie jak w Oczekiwanej przedstawia kobietę(Maria Magdalena) trzymającą w objęciach małe dziecko.
Już nie mogę się doczekać tomu trzeciego tej serii!
Polecam interesującą książkę wydawnictwa Nowa Proza!

Księga miłości Kathleen McGowan

Kathleen McGowan jest autorką międzynarodowego bestsellera „Oczekiwana” oraz jej kontynuacji „Księgi Miłości” wydanych w ponad trzydziestu krajach, w tym w Polsce przez Wydawnictwo Nowa Proza. Autorka mieszka w Los Angeles z mężem i trzema synami.
Księga Miłości jest kontynuacją „Oczekiwanej” pierwszej księgi rodu Magdaleny.
Początki historii sięgają czasów prześladowań katarów w XIII wieku i mordowania ich. Maureen Pascal na podstawie wydarzeń z pierwszej części napisała książkę „Prawda przeciwko światu: sekretna Ewangelia Marii Magdaleny”, gdzie ujawnia, że Maria Magdalena była małżonką Jezusa. Opinie ludzi na ten temat od gróźb i osądzania o herezje po podziękowania za przywrócenie wiary. Niedługo otrzymuje list napisany łaciną, opatrzony symbolami. Autorką jego jest margrabina Matylda z Toskanii. Pisze ona o tym, że chce odzyskać swoje księgi i dokumenty. List posiada też ważny dopisek jeśli Maureen chce Księgę miłości napisaną własno ręcznie przez Jezusa musi udać się do złotej krainy. I tak rozpoczyna się podróż przez Francje i Włoch wraz z zakochanym w niej Berengerem. Dowiadują się coraz więcej o margrabinie i jej związku z papieżem. Losy tych trzech kobiet tworzą tę historię tak byśmy mogli odkryć ich podobieństwo do siebie.
W książce znajdujemy opisy wielu wspaniałych miejsc istniejących w rzeczywistości co nadaje opowieści barw. Autorka opisuje świat bohaterki dość szczegółowo, fabuła jest przemyślana i dynamiczna. Rzekomo katarzy wierzą w teorie pochodzenia od Magdaleny jako czystego chrześcijaństwa i są oni w niej przytaczani. Niestety wikipedii nic nie doczytałam na ten temat tylko, że katarzy nie uznają małżeństw przez to że rodzą się dzięki nim dzieci. A ciało zostało stworzone przez szatana i przez to jest nieczyste.
Polecam fanom twórczości Dana Browna z pewnością się oni nie zawiodą, jeśli oczywiście nie przejadła im się ta tematyka. Dla pasjonatów będzie to wspaniała wędrówka wraz z bohaterką przez ponad 650 stronic książki. Myślę, że może ją przeczytać każdy nie zależnie od wyznania, należy jednak pamiętać, że jest w niej wiele fikcji chrześcijańskiej.

Księga Miłości jest kontynuacją „Oczekiwanej” pierwszej księgi rodu Magdaleny.
Początki historii sięgają czasów prześladowań...

• Ocenione 8 - 9 Bardzo dobre
  • 2018 inwentaryzacja