Dziewice Vivaldiego

Wydawnictwo: Świat Książki
Vivaldi's virgins : a novel
powieść, muzyka, vivaldi
Honda

Historia dziewczyny tak uzdolnionej muzycznie, że Vivaldi zadedykował jej wiele koncertów. Opowieść o dojrzewaniu, miłości, sztuce pełna malowniczych szczegółów z życia XVIII-wiecznej Wenecji i twórcy "Czterech pór roku".

allison | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

Nastrojowa powieść o wielkiej miłości do muzyki, lecz na pewno daleko jej do "Dziewczyny z perłą" (a takie porównanie znajduje się na okładce książki).

Właściwie jest w "Dziewicach Vivaldiego" wszystko, co powinno gwarantować udaną lekturę - mamy opowieść wrażliwej, utalentowanej dziewczyny, której przeszłość okrywa tajemnica, jest słynny kompozytor, słynący nie tylko z wielkich dzieł, ale i z zamiłowania do skandali, są emocje, skrywane miłości, intrygi...

A jednak czegoś zabrakło, bym mogła z czystym sumieniem powiedzieć, że powieść mnie usatysfakcjonowała.
Czego brakuje? Chyba harmonii w fabule, gdyż wydała mi się ona nieco chaotyczna - jakby autorka nie mogła się zdecydować, który z wątków uczynić wiodącym.
Zbyt oczywiste i nieco trywialne jest zakończenie wyjaśniające zagadkę pochodzenia głównej bohaterki.

Mimo tych wad polecam powieść, gdyż ma ona swój urok. Poza tym bardzo dobrze oddaje atmosferę Wenecji początku osiemnastego wieku.
Warto wiedzieć, że nie jest to...

mojewloskieimpresje | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Barbara Quick swoją książką” Dziewice Vivaldiego” otwiera drzwi do poznania życia i twórczości Vivaldiego oraz XVIII wiecznej Wenecji.Oczami głównej bohaterki Anny Marii oglądamy olśniewający świat weneckiej socjety, jak i mroczne zakamarki miasta. Przebywamy w wytwornie i z przepychem urządzonych salach Palazzo Foscarini, jak i w biednych dzielnicach getta żydowskiego. Autorka zwraca uwagę czytelnikowi na specyfikę Serenissimy, w którym mieszkańcy mimo podziałów mieszają się ze sobą zamaskowani podczas kilku tygodni karnawału i mogą być wszystkim o czym marzą, robić wszystko, na co tylko mają odwagę.
Główną bohaterkę Annę Marię poznajemy jako dorosłą kobietę, która wraca wspomnieniami do swojej młodości. W listach do nieznanej matki pisze o surowych regułach stosowanych w sierocińcu, w którym była wychowywana, o swoim dojrzewaniu i pierwszym zakochaniu. Tęsknotę za matką i poszukiwanie własnej tożsamości zagłusza muzyką, w której odnajduje ukojenie. Jest niezwykle ...

Alaska | 2012-01-17
Przeczytana: grudzień 2011

Pozycja mnie oczarowała:) Polecam, aczkolwiek nie jest ona aż tak wciągająca.

Mononoke | 2013-04-28
Przeczytana: 2011 rok

Książka średnia. Nie wiadomo na czym się skupia, czy na części biografii samego Vivaldiego, czy na problemie porzuconych dzieci, czy na poszukiwaniach matki głównej bohaterki. Wszystko na raz i nic zarazem.

borynia | 2016-10-10
Leila | 2016-05-26