Zarzuty i odpowiedzi późniejsze

Okładka książki Zarzuty i odpowiedzi późniejsze Kartezjusz
Okładka książki Zarzuty i odpowiedzi późniejsze
Kartezjusz Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Biblioteka Europejska filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Europejska
Wydawnictwo Marek Derewiecki
2005-01-01
2005-01-01
Jerzy Kopania
Filozofia polemika filozoficzna Kartezjusza z z Hyperaspistesem Arnauldem i More'em

Niejako trzeci tom "Medytacji o pierwszej filozofii".
Wciąż mało angażujący.

„Sława zakłóca spokój i jest wielką nieprzyjaciółką osobistej swobody”. Henry More

„Co do mnie, to nie wstydzę się wyznać publicznie, iż z własnej woli, bez przymusu ze strony jakiejkolwiek religii, uznaję istnienie duchów oraz Boga, którego nie mogę przedstawić sobie inaczej niż jako Tego, którego istnienia pragnęliby, gdyby nie istniał, wszyscy najlepsi i najmądrzejsi [ludzie]. Dlatego zawsze przypuszczałem, że ateizm jest zwycięstwem bezbrzeżnej niegodziwości i najwyższej głupoty; zaś zadowolenie ateistów jest zupełnie takie samo jak tego głupiego prostactwa, które wiwatuje i raduje się z powodu śmierci najmądrzejszego i najlepszego władcy”. Henry More

Niejako trzeci tom "Medytacji o pierwszej filozofii".
Wciąż mało angażujący.

Niezbyt prosta ale interesująca lektura (nie polecam do zasypiania).
Jest to zbiór korespondencji Kartezjusza, głównie z przeciwnikami jego filozofii. W listach wzajemnie podważają oni swoje tezy. Zarzucają, bądź wytykają błędy czy niespójności w nich występujące, by przeforsować racje własnych teorii, argumentując je. Następnie zarzuty są odpierane przez odbiorcę, który znów uzasadnia słuszność swoich twierdzeń i zadaje kolejne zarzuty wobec filozofii przeciwnika... Prawie jak w polityce. Jednak znacznie ciekawiej i na poziomie. Poznajemy kawał filozofii Kartezjusza, przyczyny i skutki jej obrony.

Niezbyt prosta ale interesująca lektura (nie polecam do zasypiania).

• Filozofia
  • Filozofia, etyka
  • Religia, filozofia

Dodaj cytat z książki Zarzuty i odpowiedzi późniejsze