Lalka

Okładka książki Lalka
Bolesław Prus Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Polskiej klasyka
590 str. 9 godz. 50 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Arcydzieła Literatury Polskiej
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
590
Czas czytania
9 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373898263

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
385
67

Na półkach:

Większość z nas kocha ckliwe opowieści o miłości. Jednakże problem „Lalki” polega na tym, że ta powieść nie jest specjalnie tkliwa. Nadrabia jednak objętością, bo pełne wydanie książki zazwyczaj ma ponad pięćset stron. Czy faktem, że jest długa przekonuje do siebie czytelnika? Według mnie nie, chociaż muszę przyznać, że osobiście książka ta przypadłą mi do gustu.

Głównym bohaterem opowieści jest Stanisław Wokulski. Mężczyzna jest w sile wieku i trudni się handlem. Poznajemy go w momencie, kiedy powrócił z wojny pomnażając znacząco swój majątek. Nie można jednakże stwierdzić, że Wokulski był materialistą. Jak to zwykle w życiu bywa, miał swoje cele i pragnienia, wokół których opierał cały proces bogacenia się. Celem tym było wybicie się ze sfery kupca i wkroczenie do arystokracji, co znacząco umożliwiłoby mu przybliżenie się do niejakiej Izabeli Łęckiej –nieprzeciętnie pięknej kobiety, jednakże w takim samym stopniu pozbawionej uczuć. Cała jej uczuciowość miała w sobie dużo obłudy i zakłamania, a także pewnego rodzaju wymuszenia i teatralności.
Zanim jednak przybliżę w większym stopniu ten wątek, muszę wspomnieć o jeszcze jednej ważnej postaci, jaką niewątpliwie jest subiekt Rzecki. Jest on najlepszym ( a może jedynym) przyjacielem Wokulskiego. Wspiera go w jego działaniach i właściwie nie dopuszcza do siebie myśli, że jego przyjaciel może popełniać jakikolwiek błąd. To właśnie on najdłużej nie potrafił przyjąć do siebie wiadomości o tym, że Wokulski w końcu znalazł obiekt westchnień… Obiekt, który może go całkowicie zgubić.

Wokulski poświęcił dla Łęckiej praktycznie wszystko. W pewnym stopniu nie interesował się nawet tym, co powiedzą o nim ludzie, co paradoksalnie kłóciło się z jego aspiracjami, aby w końcu znaleźć się w prestiżowej grupie arystokracji. Czy jednak elita narodu (przynajmniej we własnym mniemaniu) i sama Łęcka są warte takiego poświęcenia? I czy Wokulski w końcu zrealizuje swoje aspiracje?

„Lalkę” można odbierać na tysiące sposobów. Dla jednych to będzie kolejna nudna lektura. Dla innych niezbyt interesująca powieść o dążeniu do miłości, która ciągnie się w nieskończoność. Jest jeszcze trzecia grupa, do której należę ja. Wciąż są albowiem tacy, którym „Lalka” naprawdę się podobała. Może jest to moja ulubiona powieść i zdecydowanie nie zamierzam jej wielbić, ale przyznaję, że zmagania Wokulskiego z Łęcka szczerze do mnie trafiły. Ciągłe pragnienie miłości i jej szukanie to w końcu nieodłączny element życia każdego z nas… Ach biada wiecznym i współczesnym romantykom!

http://puszokowa.blogspot.com/2013/09/lalka.html

Większość z nas kocha ckliwe opowieści o miłości. Jednakże problem „Lalki” polega na tym, że ta powieść nie jest specjalnie tkliwa. Nadrabia jednak objętością, bo pełne wydanie książki zazwyczaj ma ponad pięćset stron. Czy faktem, że jest długa przekonuje do siebie czytelnika? Według mnie nie, chociaż muszę przyznać, że osobiście książka ta przypadłą mi do gustu.
...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    52 017
  • Posiadam
    7 912
  • Chcę przeczytać
    3 761
  • Ulubione
    2 199
  • Lektury
    2 018
  • Teraz czytam
    808
  • Klasyka
    436
  • Lektury szkolne
    412
  • Literatura polska
    332
  • 2013
    141

Cytaty

Więcej
Bolesław Prus Lalka Zobacz więcej
Bolesław Prus Lalka Zobacz więcej
Bolesław Prus Lalka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także