Zabójca mimo woli

Tłumaczenie: Aleksandra Stronka
Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 4)
Wydawnictwo: W.A.B.
Убийца поневоле
Aleksandra Marinina

Inne wydania

Przełożeni major Kamieńskiej doceniają jej profesjonalizm i tzw. szósty zmysł. Nic zatem dziwnego, że postawili przed nią wyjątkowo trudne zadanie ma zapobiec planowanemu morderstwu. I co ciekawe, nie chodzi tu wcale o uratowanie życia przyszłej ofierze! W śledztwie pomaga Anastazji zaprzyjaźniony mafioso. Korzystając ze wsparcia, nie przypuszcza, że pozostanie jego dłużniczką do końca życia. Niejako przy okazji przyjdzie Kamieńskiej rozwiązać inną zagadkę. Kim jest nowa przyjaciółka jej przyrodniego brata: czarującą, bezinteresowną i bezgranicznie zakochaną w nim dziewczyną czy sprytną oszustką i manipulatorką? Intrygująca fabuła, która składa się z kilku równolegle prowadzonych wątków, pozwala spojrzeć na te same wydarzenia oczami zarówno przestępców, jak i ścigających ich milicjantów. Nietuzinkowe postacie, a wśród nich kryminalista z lingwistycznym zacięciem, ożywiają obyczajowe tło opowiadanej historii. Do tego spora doza humoru, bo, jak powiada Kamieńska, poczucie humoru to filozofia człowieka, który doszedł do skraju przepaści, zajrzał w nią ostrożnie i po cichutku zawrócił .

Koronczarka | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Miałabym duży kłopot, gdyby ktoś zapytał mnie o ulubionego męskiego bohatera literackiego. Bogumił z "Nocy i dni"? No tak, ale ciut jakby trochę zbyt ciepłokluchowaty. Konstanty Lewin z "Anny Kareniny"? No tak, ale wątek Lewina jest zbyt sielankowy, by być rzeczywistym; stworzony, by uwypuklić nieszczęście Kareniny. Kłąb z ukochanego "Bolesława Chrobrego"? To byłoby to, ale w ostatecznej rozprawie o swoje szczęście nie potrafił wziąć wszystkiego. I tak by można było jeszcze trochę, choć niewiele. A w tej książce Marynina stworzyła aż dwóch bohaterów, za którymi obejrzałam się z zainteresowaniem. Jeden z nich to oczywiście Loszka Czistiakow towarzyszący Nastii Kamieńskiej od zawsze i utkany z kobiecych marzeń - mądry, tolerancyjny, dobrze gotujący, nie wymagający od niej niczego więcej niż to, by po prostu była i na dodatek kupujący ukochanej kobiecie kieckę za bajońskie sumy. Drugi to generał Wakar, tytułowy zabójca mimo woli, człowiek głęboko wzruszający w swoim tragizmie. A...

Major Kamieńska staje przed zadaniem powstrzymania morderstwa, a jednocześnie zajmuje się sprawą swojego brata, który ma wątpliwości co do swojej kochanki... Niespodziewanie obie sprawy są ze sobą powiązane i łączą się z zabójstwami z ostatnich lat. Nastia prosi o pomoc pewnego mafioza i próbuje rozwikłać wiele niewiadomych. Jak skończy się próba uratowania generała Wakara? Ile osób będzie musiało ponieść śmierć?

Ciekawa fabuła, momentami wzruszająca, a momentami zabawna. Mimo wszystko trochę chaotyczna, niedokończona. To dopiero pierwsza książka autorki po którą sięgnęłam, ale myślę, że gdybym nie musiała to pewnie bym tego nie zrobiła. Nie mogę jej nazwać kryminałem w pełnym tego słowa znaczeniu, ale jednak trochę mnie wciągnęła. Nie jestem do końca przekonana, ale pewnie sięgnę po inne pozycje, bo nawet polubiłam major Kamieńską. :)

Natalia | 2013-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2013

Kolejny raz, nie patrząc na opis i zupełnie nie przejmując się ohydną okładką, sięgnęłam po powieść Aleksandry Marininej. To już szósta przeczytana przeze mnie książka tej autorki i, doprawdy, pojęcia nie mam jak to jest możliwe, jednak każda kolejna podoba mi się coraz bardziej. A skoro już pierwszą, „Kolację z zabójcą”, uznałam za jeden z najlepszych kryminałów, jakie czytałam, to może oznaczać tylko jedno - „Zabójca mimo woli” to prawdziwy majstersztyk!

Moskwa, 1994 rok. Na stacji metra, za sprawą karteczki wyrwanej z notatnika, krzyżują się losy młodego milicjanta, handlarza turecką odzieżą, gangstera i sprzedawczyni w luksusowym sklepie. W jaki sposób? Niezwykły, nic więcej nie mogę zdradzić. W każdym razie, w rozwiązaniu niecodziennej zagadki najważniejszą rolę odgrywa, jak zwykle niezawodna, major Anastazja Kamieńska.

Przez około 150 stron Marinina miesza wątki, plącze je coraz bardziej, komplikuje losy bohaterów, by nagle podać nam na tacy odpowiedzi na nasuwające się od...

Trinity | 2013-05-01
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

To już kolejna powieść rosyjskiej autorki, Aleksandry Marininy, którą miałam okazję czytać. Z bólem serca muszę przyznać, że powoli zbliżam się do końca, jeśli chodzi o wydane w Polsce i przeczytane przeze mnie książki tej pisarki, ponieważ po cykl o Anastazji Kamieńskiej zawsze sięgam bardzo chętnie i ma do niego ogromny sentyment. „Zabójca mimo woli” absolutnie od tego nie odstaje – kryminał w stylu Aleksandry, dokładnie taki, jaki lubię.

Daria pewnego dnia znalazła się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Od tego czasu grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. A wszystko za sprawą zwykłych zbiegów okoliczności. Dasza śledzona jest przez trójkę wynajętych przez moskiewskiego przestępcę ludzi – człowieka, który sam nie może spać spokojnie nie tylko przez samą dziewczynę, męczą go również demony z przeszłości i popełnione dawno temu morderstwo. W problem Daszy angażuje się więc Kamieńska – początkowo chcąc się dowiedzieć tylko i wyłącznie tego, kim jest dziewczyna,...

klaudiabla2 | 2013-05-22
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Wiele osób zawsze bardzo polecało mi tę autorkę. Aleksandra Marinina przez wiele lat pracowała w rosyjskiej milicji. Teraz z niej odeszła, by na dobre zająć się pisaniem powieści kryminalnych. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków całego świata.
O wszystkim decyduje zwykły zbieg okoliczności. Młoda Rosjanka przez przypadek znajduje się w moskiewskim metrze o bardzo niewłaściwym dla niej czasie. Na jej życie od teraz czyhać będzie cały gang. Jednak jeden z jego członków też nie powinien spać spokojnie, bo dawne czasy mogą dać o sobie znać. W to wszystko zostaje wplątana major Anastazja Kamieńska.
Nigdy nie miałam do czynienia z rosyjską literaturą. To spotkanie zaliczam do bardzo udanych. Na początku zupełnie nie mogłam połapać się w tych realiach, rosyjskich imionach i nazwiskach. Było to dla mnie coś zupełnie nowego. Gdy już przebrnęłam przez pierwsze strony zostałam wciągnięta w kulisy śledztwa Kamieńskiej. Autorka stopniowo pokazuje nam kolejne ślady,...

inox70 | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Pierwsza książka tej autorki. Niestety obawiam się, że ostatnia. Pomimo wielu pozytywnych opinii na temat treści, moja niestety jest negatywna. Według mnie powiązanie zabójstwa milicjanta z wysoko zakrojonymi działalnościami międzynarodowymi przestępców, jest cokolwiek zbyt naciągane i nie do końca pasuje mi spójności. Na przykład śmierć Wakara jakoś nie do końca zauważalna. Dopiero w następnym rozdziale wyraźnie widać jego śmierć. Szanuję wypowiedzi innych czytelników, jednak dla mnie nie do polecenia.

emindflow | 2012-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2012

Każda kolejna książka Maryniny to gwarancja miło spędzonych kilku godzin. Tym razem wątek kryminalno-detektywistyczny jest trochę na drugim tle, mimo to czyta się jak zwykle świetnie.

Ilość stron: 286

To ósma książka tej autorki jaką przeczytałam.

Pozostałe to:

„Gra na cudzym boisku”

„Męskie gry”

„Śmierć i trochę miłości”

„Złowroga pętla”

„Ukradziony sen”

„Płotki giną pierwsze” (czytałam w 2010)

„Kolacja z zabójcą”(czytałam w 2012)

Do lektury tej czyli „Zabójca mimo woli” zachęciło mnie to, że pozostałe mi się podobały. Jestem fanką twórczości tej autorki. Bardzo dobrze czytało się ten kryminał. Cały czas trzymał w napięciu. Zawsze w książkach Aleksandry Marininy dużo się dzieje. Nie ma wątków, które się ciągną w nieskończoność. Zakończenie ciekawe. Polecam tą lekturę każdemu kto lubi ten gatunek.

Ciekawe cytaty jakie znalazłam w treści:

„A życie urządzone jest wcale nie tak, jak piszą w książkach i pokazują w kinie. Nie ma absolutnie złych ludzi, tak jak nie ma absolutnie dobrych, bo zło absolutne nie istnieje, dobro absolutne też nie. ( str 100)

„...umysłu nie należy zaśmiecać, w przeciwnym razie nie znajdziesz potem potrzebnej informacji wśród...

JaBa | 2016-12-04
Na półkach: 2016, Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Tym razem kryminał psychologiczny.
Temat straszliwego poczucia krzywdy i chęci zemsty.
Czy dawny bandzior może być wspaniałym człowiekiem i stać się prawie przyjacielem?
Czy można uwierzyć w miłość, kiedy do tej pory było się wyśmiewanym i nie zauważanym?
Czy wierząc w praworządność można korzystać z pomocy półświatka do prywatnych celów?
Kamieńska próbuje odkryć kim jest Dasza, kochanka jej przybranego brata, Saszy. Przy okazji tej pracy wychodzą mroczne historie, niezwiązane z dziewczyną.
Historia zakręcona; nie jest to klasyczny kryminał, nie trzyma w napięciu, wiadomo kto kogo i dlaczego, ale pozwala spojrzeć na zabójstwa poprzez pryzmat uczuć osób, które tego dokonały.

tombak90 | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Z jednej strony, typowa powieść z Kamieńską - półświatek Moskwy, brudne interesy, średnia ilość akcji... Ale ta książka miała w sobie coś, co odróżniło ją od innych - postać Wakara, który z miejsca trafia na listę moich ulubionych postaci literatury kryminalnej i którego losy autentycznie mnie wzruszyły - a wzruszyć mnie nie jest łatwo;-)